Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Dluhopisy

Dluhopisy jsou jedna z možností, jak investovat do cenných papírů. Vlastníte státní dluhopisy nebo se chcete stát věřitelem některého z podniků, a nemáte jasno? Zeptejte se expertů v naší specializované poradně. Vynechat byste neměli ani články, kterými pravidelně plníme sekci dluhopisy.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Chcete výhodně investovat? Nalezneme pro vás optimální řešení.

Všechny dotazy

Dluhopisy

Dobrý den, Mám spořící účet u banky CREDITAS.Dostal jsem od bankéřky tété banky nabídku na odkup dluhopisů společnosti UNICAPITAL Invesr a.s.,která je ve společném holdingu s bankou CREDITAS.Dluhopisy jsou splatné po 3letech ,úroková sazba je 3,3%. Doporučili byste tuto investici? Děkuji.

Dotaz poslal/a: PerTag, 03. 09. 2017 08:48

Dobrý den, bohužel nejsem ratingová agentura a nemám úplně kapacitu hodnotit finanční sílu firmy a její výhled. Doporučuji seznámit se s popisem rizik obsaženým v emisních podmínkách. Bankéř by měl také umět aspoň stručně vysvětlit, jak firma funguje, co s penězi z dluhopisů bude dělat a případná rizika. Každopádně vhodnost investice záleží spíš na vašich individuálních okolnostech, mj. na tom, o jaké procento vašeho majetku jde. Celoživotní úspory určitě do dluhopisů jednoho emitenta neposílejte, vždy jen nějaké rozumné procento portfolia.

Partners Financial Services, a.s., Aleš Tůma, 04. 09. 2017 15:04

Nabízení dluhopisů

Dobrý den, prosím o radu, zdali je v souladu s právními předpisy postup, kdy jménem emitenta dochází ke kontaktování vybraných osob pracovníkem call centra za účelem nabídky koupi dluhopisů. Nabídka je určena taktéž i spotřebitelům. Smlouva by se přes telefon neuzavírala, jen by se emise dluhopisu touto formou propagovala. Předem velice děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: jinkola, 14. 11. 2016 13:44

Dobrý den, na samotné nabídce nutně nic závadného není. Důležité je, jestli probíhá "košer" vše ostatní, tj. jestli emitent zveřejnil prospekt emise (pokud nespadá pod případy, kdy to zákonn nevyžaduje), jestli zveřejňuje v obchodním rejstříku účetní výkazy a pod. I při právně zcela bezvadné emisi je potřeba zvážit, o jak rizikovou investici jde a jestli nabízená úroková sazba riziko dostatečně kompenzuje.

Partners Financial Services, a.s., Aleš Tůma, 15. 12. 2016 15:49

E - finance

Dobrý den. Před několika dny jsem četl na internetu Váš článek „Poradna- Dluhopisy E-Finance“, ze dne 17.4.2013. Mám prosbu, jestli byste mi sdělil, jak byste v mém případě a v současné době postupoval. Mám z dubna 2011 koupené Dluhopisy E-Finance – 6ks za celkovou částku 63 tisíc Kč. Mám možnost – nyní po pěti letech dluhopisy ukončit. Když to neukončím nyní, musím počkat do splatnosti dluhopisů – do roku 2021. Společnost stále vydává nové dluhopisy. Tyto peníze nyní nutně nepotřebuji, byl bych radši, aby se mi dále úročily ročně 7%. Na druhé straně jestliže je zde velké riziko, že společnost do pěti let zkrachuje, ukončil bych to. Je na tom tato společnost lépe nebo hůře než v roce 2013, když jste odpovídal na dotaz? Menší riziko bych postoupil, větší už asi nikoli. Děkuji.

Dotaz poslal/a: vasekskoda, 20. 04. 2016 13:08

Dobrý den, od doby, kdy jsem psal zmiňovanou odpověď, se společnost rozrostla a také navýšila kapitál. Míra zadlužení tedy už není tak extrémní jako na začátku, ale stále je agresivní (cca 7 korun dluhu na 1 korunu vlastních peněz). Firma navíc nevypadá nijak výrazně ziskově. K přesnému posouzení rizika by ale bylo nutné detailně zanalyzovat její podnikání včetně dceřiných firem. Jaká je pravděpodobnost úpadku v příštích 5 letech vám tedy bohužel neřeknu, nejsem ratingová agentura. Obecné doporučení je ale v zásadě pořád stejné: žádný dluhopis by neměl tvořit tak velkou část vašeho portfolia, aby vás to v případě problémů emitenta výrazně bolelo.

Partners Financial Services, a.s., Aleš Tůma, 02. 05. 2016 19:49

Záporné výnosy na sekundárním trhu

Dobrý den, pokud by to bylo možné, potřeboval by jsem vysvětlit, proč se mid yield státních dluhopisů se záporným úrokem na sekundárním trhu posunuje k nule. Například dluhopisy CZ0001004592 se z původních zhruba -0,3 dostaly na -0,09. Proč se neobchodují spíše za -0,4. Není reálné, že investor co je drží spíše prodělá když je nyní prodá ? Když nakoupím dluhopisy na primárním trhu za -0,3 % p. a. a na sekundárním trhu je prodám za -0,28 % neprodělávám tak ? Děkuji mnohokrát za případnou odpověď, moc by mi pomohla. S přáním hezkého dne, Kovář

Dotaz poslal/a: pavelkovar, 04. 04. 2016 19:18

Dobrý den, mohou to být dva efekty, za prvé normální pohyb tržních sazeb, za druhé posun dluhopisu v čase ke splatnosti. Někdy je totiž YTM u 1letého dluhopisu mírně vyšší než 2letého. Nemám zrovna po ruce detailní data, abych určil který vliv to je. Český dluhopisový trh ale není nepříliš likvidní, takže bych z těchto drobných rozdílů cen nevyvozoval dalekosáhlé závěry a nedával jim velký ekonomický význam. K druhé části otázky, i když jsou sazby v záporu, platí obvyklý vztah: růst výnosu (zde menší mínusové číslo) rovná se pokles ceny. Pokud by tedy investor nakoupil při -0,3 % a prodal při -0,1 %, tak něco málo prodělá. Banka nakupující na primárním trhu může mít 2 motivy, buď vystupuje jako tvůrce trhu, potom dluhopisy nechce dlouhodobě držet a vydělá na spreadu. Nebo chce bezpečně zaparkovat rezervy, v takovém případě akceptuje i malou ztrátu.

Partners Financial Services, a.s., Aleš Tůma, 02. 05. 2016 19:22

Dluhopisy se záporným úrokem

Dobrý den, připravuji bakalářskou práci a chtěl jsem do ní vložit citaci někoho kdo je expertem v tomto tématu. Moje práce se má zabývat dluhopisy se záporným úrokem. Pokud mi odpovíte a nebudete si přát, aby jsem odpověď citoval i tak mohou být informace pro mne velmi cenné. Moje první otázka se týká důvodu, proč by instituce či jedinci investovali do takových dluhopisů (z toho co jsem zjistil zejména spekulací kurzu, ale zajímalo by mě jestli je více důvodů). Druhý dotaz je, kde tyto dluhopisy (řekněme tuzemské, které byly vydány minulý rok se záporným úrokem) končí. Zjišťoval jsem si kdo se účastnil dražby a byly to banky, ale prodají je tyto banky dál ? A na závěr bych se chtěl zeptat na doporučení, kde najít dluhopisy (resp. asi historii emitace a vývoje) jiných států. Co jsem se snažil zjistit, tak (pokud se nepletu) Německo, Švýcarsko, Švédsko a další mají historii emitace takovýchto dluhopisů. Pokud Vám zbyde ještě chvilka (a to se ptám spíš pro sebe), jsou tyto dluhopisy známkou deformace ekonomiky nebo nikoliv ? V každém případě Vám moc a moc děkuji za případnou odpověď a přeji Vám hezký den

Dotaz poslal/a: pavelkovar, 17. 02. 2016 12:17

Dobrý den, 1) Důvodů poklesu výnosů pod nulu je hned několik. Roli hraje kvantitativní uvolňování ECB, které tlačí nahoru ceny dluhopisů v eurozóně, na což nepřímo reaguje i český trh. V našem případě skutečně může být ještě dodatečný zdroj poptávky v podobě zahraničních investorů spekulujících na posílení koruny po konci intervencí ČNB. Takovému investorovi nevadí malá ztráta ze samotného dluhopisu, protože doufá ve větší zisk z měnového kurzu. Obecně, pokud se jako investor bojíte rizik někde jinde, může pro vás dávat smysl bezpečně zaparkovat peníze s malým záporným výnosem než riskovat větší ztrátu. Proto dluhopisy se zápornými výnosy prodalo Německo či Švýcarsko, ale ne Řecko. A především: penzijní fondy, pojišťovny, a další institucionální investoři v podstatě musí státní dluhopisy kupovat z důvodu regulace, bez ohledu na jejich atraktivitu. 2) Primárních aukcí se účastní vždy banky, ty následně tvoří trh pro ostatní institucionální investory. Část samozřejmě mohou mít pro svoje potřeby. 3) Informace o objemech aukcí a dosažených výnosech zpravidla publikuje ministerstvo financí a/nebo centrální banka příslušné země. 4) Je to průvodní jev extrémně uvolněné měnové politiky. Za deformaci se to považovat určitě dá, ale to je právě téma na diplomovou práci. Raději než mně doporučuji citovat články na toto téma z ekonomických žurnálů, ledacos zajímavého by také mohlo být k nalezení ve working paperech BIS.

Partners Financial Services, a.s., Aleš Tůma, 18. 02. 2016 15:49

Dluhopisy - plnění

Dobrý den, mám dluhopisy firmy RILEX TRADERS,a.s.,splatnost již skopnčila, ale není možné dostat peníze zpět. Je možné dluhopisy vymáhat např. žalobou nebo jiným způsobem. Nebo je možnost je přeprodat? díky za odpověď

Dotaz poslal/a: assik, 29. 12. 2015 04:30

Dobrý den, pokud firma nesplácí, máte zřejmě jedinou možnost: přihlásit svoji pohledávku do insolvenčního řízení. Pokud ještě nebylo zahájeno, je vhodné se spojit s dalšími věřiteli a návrh na insolvenci podat. Znamená to ale výdaje na právníka, protože špatně formulovaný návrh soud zamítne (a ještě vám může napařit náhradu nákladů, viz poslední dokument dostupný ve sbírce listin na justice.cz u této firmy). Pokud firma nekomunikuje a není zjevné, jestli má majetek použitelný pro úhradu dluhů, dluhopisy od vás nikdo příčetný neodkoupí.

Partners Financial Services, a.s., Aleš Tůma, 30. 12. 2015 16:16

Zda investovat nebo termínovaný vklad

Dobrý den. Bude mi končit termínovaný vklad a rozmýšlím se, zda se vyplatí investovat do fondu JaT BOND CZK(při kombinovaném vkladu je to na 3roky), nebo do JaT MONEY CZK(při kombinovaném vkladu je tato investice na 1rok). Případně založit jen nový termínovaný klad na dva roky za 2,2%, jedná se o 2 miliony korun. Prosím Vás o radu, zda se v tomto období vyplatí investovat do jednoho z těchto fondů. V mládí jsem měl špatnou zkušenost s akciemi a díky tomu jsem konzervativní člověk, ale na druhou stranu jsou to již pramalé úroky. Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: lada123, 23. 12. 2015 08:22

Dobrý den, oba fondy jsou zaměřené na dluhopisy firem s vyššími výnosy, které jsou logicky vyvážené určitým rizikem nesplácení. Fondy jsou sice diverzifikované, ale mít jich v portfoliu 50 % není zrovna konzervativní (v tradičním smyslu toho slova). Čili záleží na tom, na co hodláte peníze použít a jak moc by vás ohrozil případný pokles. Peníze pro strýčka Příhodu jsou něco zcela jiného než peníze určené na nákup bytu. Pokud byste měl zájem poradit se o vhodném složení portfolia s kvalifikovaným investičním poradcem (který může nabídnout řešení včetně produktů JT), napište znovu do této poradny kontakt a já ho předám někomu šikovnému ve vašem regioanu.

Partners Financial Services, a.s., Aleš Tůma, 30. 12. 2015 16:05

Dluhopisy s pevným úrokem 7%

Dobrý den, byly mi nabídnuty dluhopisy investiční skupiny DRFG se 7% pevným úrokem na 5 let. Cena jednoho je 50 tis. Kč. V bilanční zprávě za 1.pol roku 2015 má napsány hodnoty(v mil.Kč) Aktiva 1 531, výnosy 230, vlastní kapitál 558. Když jsem se ptal na rizikovost, bylo mi řečeno,že se nemam obávat. Pokud by došlo na nejhorší, mají dost velký majetek na vyplacení mé investice. Příliš se v tomto nevyznám, proto by mě zajímal Váš názor. Děkuji

Dotaz poslal/a: janjan, 23. 10. 2015 00:42

Dobrý den, tohle je poměrně typický argument při prodeji podobných dluhopisů. "Nebojte se, peněz máme dost". Jenže to platí teď – za 5 let při splatnosti může být situace docela jiná. Firma se například může zadlužit dalšími emisemi nad únosnou mez, může se jí přestat dařit v podnikání atd. Větší firmy mají poměrně často v emisních podmínkách dluhopisů ustanovení bránící dalšímu zadlužení, prodejům aktiv a podobně, v případě listinných dluhopisů malých firem jsou takové ochranné prvky pro investory vzácností. Neřeknu vám, jaké je riziko bankrotu této konkrétní společnosti. To se dá odhadovat jedině po důkladné analýze jejího hospodaření. Samotný poměr vlastního a cizího kapitálu ještě tak moc neříká, byť v tomhle případě už jde o poměrně agresivní hodnotu. Každopádně už z nabízené výnosové sazby je zjevné, že jde o poměrně rizikovou investici. Jako alternativa se dají použít fondy rizikových dluhopisů, které jsou diverzifikované mezi desítky firem a jejichž manažeři mají mnohem lepší šanci posoudit, jestli je nějaká firma zdravá (a nedat se přitom opít rohlíkem). Výnosový potenciál takového fondu je sice o něco nižší, ale to je právě vyváženo nižším rizikem.

Partners Financial Services, a.s., Aleš Tůma, 16. 11. 2015 17:24

Tříleté dluhopisy firmy ENREI s.r.o.

Dobrý den, v MF Dnes byl inzerát firmy ENREI s.r.o. Teplice na prodej tříletých dluhopisů s ročním úrokem 7,2 %, mají telefon 739800100. Zdá se mně to lákavé, ale jsem v tomto naprostý amatér, tak se trochu bojím rozhodnout. Budu vděčný za radu. Děkuji! Vlček Václav

Dotaz poslal/a: wlkwlk, 13. 10. 2015 08:57

Dobrý den, už z nabízené úrokové sazby je zjevné, že jde o investici se zvýšenou mírou rizika. Ke cti firmě slouží to, že na webu zveřejnila podrobný byznysplán. Nemám bohužel kapacitu ho detailně posuzovat, ale obecně může být schopnost splácet ohrožena např. v případě zpoždění projektu. Ten má navíc být financován z drtivé většiny dluhem, což také zvyšuje riziko pro vás coby investora. Suma sumárum: nic proti rizikovým dluhopisům, ale investujte do nich jen tolik, aby vás to v případě problémů výrazně nebolelo. Pokud chcete svoje investiční cíle a potřeby probrat s kvalifikovaným poradcem, ozvěte se znovu do této poradny a já kontakt na vás předám kolegům ve vašem regionu.

Partners Financial Services, a.s., Aleš Tůma, 20. 10. 2015 16:11

Názor na investici

Dobrý den,ozvala se mi JT Banka s možností nákupu dluhopisů EPH 4.2/2018 CZK,nejmenší vklad je 100 000 kč z dobou splatnosti v září 2018 a úrokem 4.2 procent p.a Nemám z dluhopisi zkušenosti a tak bych byl vděčen za každý Váš názor na tuhle investici Děkuji

Dotaz poslal/a: flekarna, 10. 10. 2015 09:31

Odpověď na stejný dotaz jiného tazatele najdete v této rubrice hned pod vámi. To, že nemáte zkušenosti s investováním, nemusí ničemu vadit, jen do dluhopisu nedávejte příliš velké procento vašich úspor. Pokud byste měl zájem probrat svoje finanční plány a cíle s kvalifikovaným investičním poradcem, ozvěte se znovu do této poradny a předám kontakt na vás někomu ve vašem regionu.

Partners Financial Services, a.s., Aleš Tůma, 20. 10. 2015 15:19

Partner sekce

Partners Financial Services, a.s.

Partners Financial Services, a.s.

Ryze česká akciová společnost Partners Financial Services, a.s., zahájila svou činnost v červnu roku 2007 a její hlavní aktivitou je poskytování nezávislého finančního poradenství. V roce 2009 se stala největší finančněporadenskou firmou v České republice a v roce 2010 překročil provizní obrat společnosti jednu miliardu korun. Do skupiny Partners patří i projekty Partners bankovní služby, Partners Akademie, Partners media a Partners investiční společnost. Zásluhu na úspěchu poradenství Partners má především objektivita, nabídka exkluzivních produktů a pečlivá příprava a vzdělání finančních poradců Partners. Odborníci a analytici Partners v čele s Pavlem Kohoutem, Alešem Tůmou, Dušanem Šídlem a Igorem Polanským publikují v předních českých médiích. V roce 2011 Partners vyhlásili 8. září Dnem finanční gramotnosti a spustili projekt pod stejným názvem ve spolupráci s organizací UNESCO. Partners se rozhodli vrátit finančnímu poradenství v České republice důstojnost, která mu náleží, a nabídnout klientům seriózní a komplexní pomoc s jejich rodinnými financemi.

Za tuto kategorii odpovídá:

Aleš Tůma

http://www.partners.cz/

Partnerem poradny od: 1.6.2012

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK