Vše o operačním programu Rozvoj lidských zdrojů

Operační program Rozvoj lidských zdrojů (OPRLZ) je základem pro realizaci podpory z ESF, Evropského sociálního fondu v oblasti rozvoje lidských zdrojů v ČR, na období 2004-2006. Spadá do resortu Ministerstva práce a sociálních věcí.

Jeho hlavním cílem je dosažení vysoké a stabilní úrovně zaměstnanosti založené na kvalifikované a flexibilní pracovní síle, integraci sociálně vyloučených skupin obyvatelstva a konkurenceschopnosti podniků při respektování principů udržitelného rozvoje.

V rámci tohoto programu v období 2004-2006 byla žadatelům naplánována podpora až ve výši 422,43 mil. eur (ESF poskytuje 318,82 mil. eur, 103,61 mil. eur je spolufinancováno ze státního rozpočtu).

Podnikatelů se z OPRLZ týká Priorita 4 - Adaptabilita a podnikání. Poskytuje firmám možnost zvyšovat a rozšiřovat kvalifikaci svých zaměstnanců, ať už jde o jazykové či počítačové kurzy a nebo vzdělávání v oblasti komunikačních a informačních technologií. Dále je podporováno vytváření nových pracovních míst apod.


Pro koho je program určen?

V rámci programu podporujícího vzdělávání zaměstnanců mohou požádat o dotaci podniky z celé ČR, a to různé velikosti. Vzdělavatelem může být jak přímo zaměstnavatel, tak jiný subjekt.

Podpora je zaměřena na všechny profese, od dělnických až po střední a vyšší management.


Co lze podpořit a jak vysokou dotací?

V rámci uznatelných nákladů je možno vykázat velkou část výdajů spojených s přípravou a realizací školení (nájem prostor, výukové materiály aj.). Dále lze zahrnout přímou podporu účastníků školení, financování školitelů a personálu apod.

Výše dotací se liší podle konkrétních výzev a může dosáhnout až 100 % uznatelných nákladů. Výzvy jsou vypisovány většinou pro konkrétní kraje v celé ČR.

Pokud se podniku vyplatí vybudovat vlastní školící centrum, může využít i programu Školící střediska (LINK na díl 2), spadajícího do operačního programu Průmysl a podnikání. V rámci toho lze získat finanční podporu od výstavby či rekonstrukce budovy až po vybavení pomůckami.

Autorkou článku je Alena Perušičová

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+24
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Očima expertů: Trump vs. Biden. Jak volby ovlivní ekonomiku a akciové trhy

23. 10. 2020 | Ondřej Tůma | 2 komentáře

Očima expertů: Trump vs. Biden. Jak volby ovlivní ekonomiku a akciové trhy

Sestřelí výsledky prezidentských voleb v USA finanční trhy? Který z kandidátů je pro světovou ekonomiku přijatelnější? A kdo má větší šanci uspět?

Nové zákazy a výjimky: Zavřou obchody, omezí se pohyb

21. 10. 2020 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 11 komentářů

Nové zákazy a výjimky: Zavřou obchody, omezí se pohyb

Od čtvrtečních šesti hodin ráno začnou platit další omezení. Tady je jejich přehled.

A tebe taky sním! Státnímu Otesánkovi za Babiše roste apetýt

19. 10. 2020 | Pavel Jégl | 27 komentářů

A tebe taky sním! Státnímu Otesánkovi za Babiše roste apetýt

Armáda státních zaměstnanců narostla do nevídaných rozměrů. Co víc, příjmové nůžky mezi nimi a těmi, kteří na jejich platy vydělávají, se povážlivě rozevírají.

Arca vycouvala ze vstupu do M&M Reality

15. 10. 2020 | Jiří Hovorka

Arca vycouvala ze vstupu do M&M Reality

Investiční společnost Arca nakonec nevstoupí do realitní společnosti M&M Reality Holding.

Za jak dlouho vyděláte na iPhone? Nové srovnání

14. 10. 2020 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Za jak dlouho vyděláte na iPhone? Nové srovnání

Na nový iPhone ve vrcholné verzi vydělávají Češi v průměru 24,5 dne. Němci a Rakušané jsou na necelých deseti, respektive jedenácti dnech, Poláci na 28 a Slováci téměř na 30. Ukazuje... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.