Jak získat dotaci z fondů EU?

Z dotací ze strukturálních fondů EU můžete spolufinancovat mnoho projektů, pro představu některé uveďme:

 • nakoupit nové stroje nebo vybudovat novou výrobní halu,
 • zmodernizovat technologii výroby či organizační řízení podniku,
 • zvýšit vývoz a propagovat firmu v zahraničí,
 • vzdělávat svoje zaměstnance,
 • podpořit výstavbu objektu určenému k podnikání,
 • vybudovat ubytovací, stravovací či jiné kapacity nebo jinak přispět k rozvoji cestovního ruchu v regionu,
 • vylepšit či vybudovat odpadové hospodářství (třídění, zpracovávání, ukládání),
 • zavést energeticky úspornou technologii nebo zateplit budovy.


Co proto, abyste dotaci získali, musíte udělat?

 • Zjistěte si, jestli vaše firma odpovídá základním kritériím na podporu podnikatelského prostředí v ČR.
  Všeobecně je mimo jiné pomoc zaměřena na podporu malých a středních podniků ve všech regionech mimo hlavní město Prahu. Podrobná kritéria se liší podle jednotlivých operačních programů (Průmysl a podnikání, Rozvoj lidských zdrojů, Infrastruktura, Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství, Společný regionální operační program) a konkrétních výzev (zaměření firmy, počet zaměstnanců, region,ve kterém by měl být projekt realizován apod.).
 • Vytipujte projekt, který odpovídá potřebám firmy a současně jej lze financovat pomocí fondů EU.
  V okamžiku, kdy máte projekt připraven, lze podat žádost o dotaci. Při přípravě žádosti si nechte poradit, jak nejlépe projekt prezentovat, aby měla žádost co nejvyšší šanci na úspěch. Pomoc specializované poradenské firmy se v tuto chvíli vyplatí.
 • Žádost je poměrně obsáhlá záležitost. Většinou obsahuje studii proveditelnosti, analýzu nákladů a výnosů, logický rámec projektu, finanční analýzu, někdy je vyžadován rating finančního zdraví firmy apod.
  Pokud je žádost po administrativní stránce bezchybně zpracována, bývá přijata a čeká se několik měsíců na rozhodnutí příslušného orgánu.V případě kladného rozhodnutí je sepsána smlouva o poskytnutí dotace.
 • Žadatel ale ještě nemá vyhráno. Přislíbenou dotaci získá až v průběhu(etapově) nebo po skončení realizace projektu, a to jedině v tom případě, že při realizaci dodržel všechna stanovená kritéria. Aby dotaci nemusel později vrátit, je povinen ještě po stanovenou dobu (nejčastěji 5 let) zpracovávat monitoring fungování projektu a dodržování podmínek stanovených dotační smlouvou.


Zdroje pro ČR

Strukturální fondy podporují rozvoj chudších regionů členských států Evropské unie s cílem zvýšení hospodářské i sociální soudržnosti celé unie.

Pro ČR je podpora v současném období 2004-2006 implementována pomocí pěti Operačních programů (mimopražské regiony) a dvou Jednotných programových dokumentů (hlavní město Praha).

Operační programy jsou čtyři sektorové (Průmysl a podnikání, Rozvoj lidských zdrojů, Infrastruktura, Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství) a jeden pro rozvoj regionů: Společný regionální operační program.

Na následujícím obrázku jsou znázorněny podíly finančních nároků podaných žádostí v období 2004-2006 podle jednotlivých operačních programů:


Zdroj: Analýza Ministerstva pro místní rozvoj ke konci 1. čtvrtletí 2006

V letošním roce končí aktuální období 2004-2006 a průběhu prvního čtvrtletí příštího roku by mělo být odstartováno nové, šestileté období 2007-2013.

Autorkou článku je Alena Perušičová

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 2. 2010 17:16, Dražil Karel

Dobrý den ,mohl bych dostat informace kolik je dotačích titulů na revitalizaci obcí?V případě jaké jsou šance na získání jiných dotací? zejména revitalizace rybníků v obcích, výstaba dětských hřišt´,výstavba chodníků,fasád na RD.Děkuji za informace Dražil Karel tel.774132040,email:knauf@cent rum.cz
Jedna důležitá otázka na závěr Bydlení pro seniory,pozemek je na tuto akci k dispozici.Tento pozemek je připraven na 120 bungalovů.

+4
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 10. 2008 17:34, Petr

Chtěl bych se zeptat,jakou šanci má vybudování a získání dotace pro výrobu baget a toustů pro obyvatelstvo a do všech základních a středních škol v okolí ... samozřejmě že se bude jednat o zdravou výživu.

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.