Jak získat dotaci z fondů EU?

Z dotací ze strukturálních fondů EU můžete spolufinancovat mnoho projektů, pro představu některé uveďme:

 • nakoupit nové stroje nebo vybudovat novou výrobní halu,
 • zmodernizovat technologii výroby či organizační řízení podniku,
 • zvýšit vývoz a propagovat firmu v zahraničí,
 • vzdělávat svoje zaměstnance,
 • podpořit výstavbu objektu určenému k podnikání,
 • vybudovat ubytovací, stravovací či jiné kapacity nebo jinak přispět k rozvoji cestovního ruchu v regionu,
 • vylepšit či vybudovat odpadové hospodářství (třídění, zpracovávání, ukládání),
 • zavést energeticky úspornou technologii nebo zateplit budovy.


Co proto, abyste dotaci získali, musíte udělat?

 • Zjistěte si, jestli vaše firma odpovídá základním kritériím na podporu podnikatelského prostředí v ČR.
  Všeobecně je mimo jiné pomoc zaměřena na podporu malých a středních podniků ve všech regionech mimo hlavní město Prahu. Podrobná kritéria se liší podle jednotlivých operačních programů (Průmysl a podnikání, Rozvoj lidských zdrojů, Infrastruktura, Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství, Společný regionální operační program) a konkrétních výzev (zaměření firmy, počet zaměstnanců, region,ve kterém by měl být projekt realizován apod.).
 • Vytipujte projekt, který odpovídá potřebám firmy a současně jej lze financovat pomocí fondů EU.
  V okamžiku, kdy máte projekt připraven, lze podat žádost o dotaci. Při přípravě žádosti si nechte poradit, jak nejlépe projekt prezentovat, aby měla žádost co nejvyšší šanci na úspěch. Pomoc specializované poradenské firmy se v tuto chvíli vyplatí.
 • Žádost je poměrně obsáhlá záležitost. Většinou obsahuje studii proveditelnosti, analýzu nákladů a výnosů, logický rámec projektu, finanční analýzu, někdy je vyžadován rating finančního zdraví firmy apod.
  Pokud je žádost po administrativní stránce bezchybně zpracována, bývá přijata a čeká se několik měsíců na rozhodnutí příslušného orgánu.V případě kladného rozhodnutí je sepsána smlouva o poskytnutí dotace.
 • Žadatel ale ještě nemá vyhráno. Přislíbenou dotaci získá až v průběhu(etapově) nebo po skončení realizace projektu, a to jedině v tom případě, že při realizaci dodržel všechna stanovená kritéria. Aby dotaci nemusel později vrátit, je povinen ještě po stanovenou dobu (nejčastěji 5 let) zpracovávat monitoring fungování projektu a dodržování podmínek stanovených dotační smlouvou.


Zdroje pro ČR

Strukturální fondy podporují rozvoj chudších regionů členských států Evropské unie s cílem zvýšení hospodářské i sociální soudržnosti celé unie.

Pro ČR je podpora v současném období 2004-2006 implementována pomocí pěti Operačních programů (mimopražské regiony) a dvou Jednotných programových dokumentů (hlavní město Praha).

Operační programy jsou čtyři sektorové (Průmysl a podnikání, Rozvoj lidských zdrojů, Infrastruktura, Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství) a jeden pro rozvoj regionů: Společný regionální operační program.

Na následujícím obrázku jsou znázorněny podíly finančních nároků podaných žádostí v období 2004-2006 podle jednotlivých operačních programů:


Zdroj: Analýza Ministerstva pro místní rozvoj ke konci 1. čtvrtletí 2006

V letošním roce končí aktuální období 2004-2006 a průběhu prvního čtvrtletí příštího roku by mělo být odstartováno nové, šestileté období 2007-2013.

Autorkou článku je Alena Perušičová

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 2. 2010 17:16, Dražil Karel

Dobrý den ,mohl bych dostat informace kolik je dotačích titulů na revitalizaci obcí?V případě jaké jsou šance na získání jiných dotací? zejména revitalizace rybníků v obcích, výstaba dětských hřišt´,výstavba chodníků,fasád na RD.Děkuji za informace Dražil Karel tel.774132040,email:knauf@cent rum.cz
Jedna důležitá otázka na závěr Bydlení pro seniory,pozemek je na tuto akci k dispozici.Tento pozemek je připraven na 120 bungalovů.

+4
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 10. 2008 17:34, Petr

Chtěl bych se zeptat,jakou šanci má vybudování a získání dotace pro výrobu baget a toustů pro obyvatelstvo a do všech základních a středních škol v okolí ... samozřejmě že se bude jednat o zdravou výživu.

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Starý televizní signál definitivně končí

28. 10. 2020 | Jiří Hovorka

Starý televizní signál definitivně končí

Přechod na nový televizní signál DVB-T2 v Česku dnes definitivně končí. Ve Valašských Kloboukách těsně před půlnocí dojde k vypnutí posledního vysílače starého systému DVB-T. Jde o... celý článek

Vhodná doba pro nákup nemovitostí. Developer s ní neuteče

28. 10. 2020 | Renata Lichtenegerová | 3 komentáře

Vhodná doba pro nákup nemovitostí. Developer s ní neuteče

„Kdybych měl jmenovat aktivum, pro jehož nákup vytvořila doba příhodné podmínky, jsou to nemovitosti,“ říká Lukáš Blažek, obchodní ředitel společnosti Ronda Invest. Ta poskytuje úvěry... celý článek

Škube vás dodavatel energií? Nebuďte za kavku

23. 10. 2020 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Škube vás dodavatel energií? Nebuďte za kavku

Náklady na život rostou, inflace se pohybuje kolem tří procent. Výdaje se dají snížit třeba přechodem k levnějšímu dodavateli energií. Jak se pozná ten dobrý? Jednoduchý ceník, odchod... celý článek

Hypotéky zlevnily a míří k rekordu. Dostupnost ale klesá

21. 10. 2020 | Jiří Hovorka

Hypotéky zlevnily a míří k rekordu. Dostupnost ale klesá

Letošní rok zřejmě přinese nejvyšší objem sjednaných hypoték – i kvůli rostoucí ceně nemovitostí. Jenže pro řadu lidí, kteří chtějí vlastní bydlení, se situace zhoršuje.

E.ON Distribuce mění jméno. Pozor na podvodníky

19. 10. 2020 | Petr Kučera

E.ON Distribuce mění jméno. Pozor na podvodníky

Společnost E.ON Distribuce se od začátku roku 2021 přejmenuje na EG.D. Jde o zkratku z anglického Electricity and Gas Distribution, tedy distribuce elektřiny a plynu.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.