Jaká je legislativní úprava získání úvěru ze stavebního spoření

Úvěr ze stavebního spoření je pevnou součástí stavebního spoření. Přestože po ukončení vázací lhůty můžete prostředky naspořené na smlouvě použít bez omezení, je stavební spoření primárně spořením účelovým určeným na financování bytových potřeb. Pokud se tedy rozhodnete čerpat úvěr, musíte peníze v souladu se zákonem o stavebním spoření investovat do svých bytových potřeb. Bytové potřeby zákon přesně definuje, stručný přehled položek, které můžete úvěrem financovat, najdete v části "Na co všechno můžete půjčené peníze použít?". Úvěry mohou získat jak fyzické, tak právnické osoby, nicméně státní dotaci mohou čerpat jen občané jako fyzické osoby.

Výše úvěru se rovná rozdílu mezi cílovou částkou a aktuálním zůstatkem na účtu ke dni přidělení cílové částky (naspořit obvykle musíte 40 % až 50 % cílové částky). V okamžiku, kdy vám na úvěr vznikne nárok, vám tuto skutečnost stavební spořitelna oznámí dopisem o přijetí přidělení cílové částky. Splátky úvěru lze rozložit na období od 6 do 14 let, podle toho, u které stavební spořitelny úvěr čerpáte.

Na úvěr ze stavebního spoření máte nárok ze zákona, a to nejdříve po 24 měsících od data uzavření smlouvy. Další podmínky pro poskytnutí úvěru stanovuje stavební spořitelna. Jednou z nich je i tzv. hodnotící či ohodnocovací číslo.

Hodnotící číslo

Je zřejmě nejtajemnějším slovem světa stavebního spoření. Stručně řečeno, dosažení určité hodnoty tohoto čísla může být jednou z podmínek pro přidělení řádného úvěru. Každá spořitelna jej ovšem počítá poněkud jinak a propočítává ho v různých intervalech, takže je prakticky nemožné zjistit aktuální stav bez pomoci spořitelny. Ta by vám to ovšem měla na požádání sdělit.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Desetinu Moneta Money Bank získá fond J&T

30. 6. 2022 | Petr Kučera

Desetinu Moneta Money Bank získá fond J&T

Desetinu akcií Moneta Money Bank bude nově ovládat fond kvalifikovaných investorů J&T Arch Investments. Podíl 9,99 % kupuje od fondu Petrus Advisers.

Na bankomat vůbec nesáhnete. Spořitelna spouští nové výběry

27. 6. 2022 | Olga Skalková | 36 komentářů

Na bankomat vůbec nesáhnete. Spořitelna spouští nové výběry

Česká spořitelna jako první v Česku nabízí QR výběry z bankomatů. Kdo má v chytrém telefonu aplikaci George, nemusí už vůbec vytahovat kartu ani nic zadávat na obrazovce bankomatu.... celý článek

Půjčka na nečekané výdaje? Víme, na které si dát pozor

22. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Půjčka na nečekané výdaje? Víme, na které si dát pozor

Může být férová, nebo se taky pořádně prodražit. Nový žebříček ukazuje, u koho se nespálíte a komu se radši vyhnout.

Nový rodinný účet nabídne i nejvyšší úrok na spoření

15. 6. 2022 | Petr Kučera | 9 komentářů

Nový rodinný účet nabídne i nejvyšší úrok na spoření

Moneta přichází s novým Rodinným účtem. Vedle moderní aplikace chce zaujmout hlavně nadprůměrným úrokem na spořicím účtu: 5 % ročně do limitu 50 tisíc korun.

ČSOB zpřísní ověření bez Smart klíče. Za aplikaci dá odměnu

15. 6. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

ČSOB zpřísní ověření bez Smart klíče. Za aplikaci dá odměnu

Klienty ČSOB, kteří ještě nepoužívají ověřovací aplikaci Smart klíč, čeká od 20. června při práci s internetovým bankovnictvím častější zadávání přihlašovacího hesla.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.