Jaká je státní podpora stavebního spoření

Státní podpora stavebního spoření se v letech 2010 a 2011 snížila. Řada Čechů je přesto považuje za atraktivní produkt, vhodný nejen k financování bytu či nemovitosti, respektive jejich rekonstrukce, ale také jako investici.

Státní podpora se liší u smluv uzavřených do 31. prosince 2003 a smluv uzavřených od 1. 1. 2004.

U smluv uzavřených doledna 2004 činila 4 500 korun, po tomto datu maximálně 3 000 korun na osobu ročně, což odpovídá ročně uspořené částce 20 000 Kč. Loni ovšem došlo ke změně. Státní podpora za rok 2010, připisovaná ovšem v letošním roce, tedy 2011, se daní 50 %. U smluv, uzavřených před rokem 2004 tedy činí nejvýše 2 250 korun ročně, u novějších pak maximálně 1 500 korun. Od roku 2011 byla státní podpora u všech smluv o stavebním spoření bez ohledu na to, kdy byly uzavřeny, sjednocena na 2 000 korunách. Ty ovšem obdrží klient až příští rok. Úroky, připisované od roku 2011, se navíc daní 15 procenty. Státní podporu si můžete nárokovat i na více smluv, zálohy státní podpory se pak vypočítávají jako 15 % ze skutečně uspořené částky na každou smlouvu a poukazují na smlouvy v pořadí podle data jejich uzavření až do vyčerpání ročního maximálního limitu státní podpory. Státní podporu může získat pouze účastník stavebního spoření - fyzická osoba, a to občan ČR. Dále občan EU, kterému bylo vydáno povolení k pobytu na území ČR a přiděleno rodné číslo příslušným orgánem ČR, a konečně fyzická osoba s trvalým pobytem na území ČR a rodným číslem přiděleným příslušným orgánem ČR.

Na státní podporu máte nárok bez ohledu na to, zda uspořené peníze použijete pro zlepšení bytové situace, nebo k něčemu jinému. Podmínkou přiznání státní podpory je dodržení pětileté (týká se smluv uzavřených do 31. 12. 2003) či šestileté (pro smlouvy uzavřené od 1. 1. 2004) vázací lhůty, po kterou nesmíte s vkladem nakládat.

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.