Na jak dlouho uložit peníze v podílových fondech

Zkusíme si ukázat, jakmůžete vaše peníze použít ke spoření na krátkou (kolem šesti měsíců, ale i méně), střední (kolem dvou let) a dlouhou (tři až pět let) dobu.

Pokud dnes spoříte na termínovaných vkladech a nejste spokojeni s výnosy, přesedlejte na podílové fondy. Můžete, aletaké nemusíte,v nich také spořit a dosáhnout přitom vyšších výnosů při přijatelném riziku. Výhodou podílových fondů je i jejich snadné založení, zatímco na otevření vkladového účtu či termínovaného vkladu musíte vložit většinou 10 tisíc nebo i více korun, u podílových fondů je minimální první vklad kolem 5 tisíc korun, při pravidelném spoření pak můžete přivkládat třeba jen pár stokorun.

Při vybírání fondů obecně volte fondy růstové – ty nevyplácí dividendu. Tu byste totiž museli zdanit (vyplácí ji fondy výnosové, které jsou určeny především podnikům, pro které je naopak zdanění dividend výhodnější).
Výnos z růstového fondu dostanete prostřednictvím rostoucí ceny podílových listů. Pokud například na začátku roku byla hodnota podílového listu 1 koruna a na konci roku 1,02 koruny, pak pokud byste na začátku roku nakoupili a na konci prodali, pak získáte na každé koruně dva haléře, neboli 2% výnos. Nejdůležitější ale je, že pokud mezi nákupem a prodejem podílových listů uplyne alespoň 6 měsíců, pak se vám tento rozdíl nedaní. To je velká výhoda proti termínovaným vkladům, kde se úrok daní 15 %.

Spoříme pro strýčka příhodu

Pokud si ukládáme peníze na krátkou dobu, většinou chceme získat alespoň nějaký výnos při co nejmenším riziku. To je něco, co řada z nás hledá u termínovaných vkladů, podílové fondy nám mohou dát ještě více.Podílové fondy oproti termínovaným vkladům mají takévelkou výhodu v tom, že peníze z nich můžete vybrat kdykoliv bez sankce.

Více o tom, jak investují a na co jsou vhodné jednotlivé fondy najdete zde.
Pro krátkodobé uložení peněz (kolem půl roku, ale i méně nebo více) jsou vhodné fondy peněžního trhu – investují především do krátkodobých pokladničních poukázek a dluhopisů. Ty nesou více než termínované vklady, díky čemuž vám fond může vydělat více a skutečnost, že jejich vydavatelem je stát dává jistotu, že o své peníze nepřijdete. U všech dluhopisových investic je ale třeba mít na paměti, že pokud rostou úrokové sazby, hodnota dluhopisů klesá.

Jak si vybrat fond peněžního trhu?

Začít můžete u nás na webu. Volte především takové, které mají nulový vstupní poplatek. Nulový vstupní poplatek znamená, že celá částka, kterou do fondu dáte, je investována a z ní vám vzniká výnos.

Pokud už například zaplatíte vstupní poplatek 0,3 %, pak z každé tisícikoruny se investuje jen 997 korun. To sice může znít jako nepatrný rozdíl, ale pokud peníze plánujete vybrat za tři měsíce, pak při ročním výnosu 2% dostanete 1 016,95 koruny, pokud by poplatek byl 0, pak byste dostali 1 020 koruny. Rozdíl tří korun může znít nedůležitě, ale mějte na paměti, že u dlouhodobějších fondů (dluhopisových či akciových) se poplatky pohybují v řádu procent a pak už i při běžné investici můžete přijít o stokoruny.

Střádáme na auto

Pokud jste dosud volili pro ukládání peněz na dobu kolem dvou let termínované vklady, pak to bylo pravděpodobně také proto, že jste se chtěli vyhnout riziku. Pokud se mu chcete vyhnout i v podílových fondech, pak i na takovouto dobu zvolte fond peněžního trhu. Možnost ztráty v tak dlouhém období je zde téměř nulová. Touto volbou se ale vzdáváte možného vyššího zisku.

Výnosy dluhopisových fondů se většinou pohybují o pár procentních bodů nad výnosy fondů peněžního trhu.Vždy je ale třeba pamatovat, že fondy dluhopisové mohou mít i malou ztrátu. Ta, jak již bylo zmíněno výše, nastává většinou pouze v okamžiku růstu úrokových sazeb, v delším období se však většinou vyrovná – proto jsou dluhopisové fondy doporučovány na dva roky a déle.

Ukládáme dětem na studia

Pokud se i při střádání na pět a více let chcete vyhnout riziku ztráty, můžete opět zvolit fond peněžního trhu, mnohem vhodnější jsou ale fondy dluhopisové. Pokud jste skutečně rozhodnuti, že peníze nebudete pět let potřebovat, zkuste uložit část těchto peněz do akcií. Ačkoliv je zde nemalé riziko, že fond bude po nějakou dobu ztrátový, dlouhodobě přinášejí akciové fondy nejvíce.

Teoreticky méně rizikovou variantou k akciovému fondu je fond smíšený. Jeho definice je ale velmi vágní a tak zatímco u jednéinvestiční společnosti si v této kategorii koupíte fond, kde je téměř vše investováno do akcií, jinde to může být fond téměř čistě dluhopisový. Před investicí do smíšeného fondu je vždy důležité se zeptat na jeho strategii – kolik bude akcií a kolik bude dluhopisů a zda to tak ve fondu musí být pořád. Ten, kdo se vám fond snaží prodat, by to měl vědět a pokud to neví, pak si od něj raději nic nekupujte. Pokud chcete totiž investovat s malým rizikem, pak byste měli brát fond, kde je většina v dluhopisech a jen minimum akcií.

Nikdy nezapomínejte na skutečnost, že minulá výkonnost není zárukou budoucích výnosů – fond, který minulý rok vydělal 10 %, je letos už vydělat nemusí. Určitým vodítkem ale může být porovnání minulé výkonnosti fondu s průměrnou výkonností celé skupiny daných fondů.
Třetí alternativou dlouhodobého investování jsou zajištěné fondy. Ty vám garantují vrácení vaší investice (nebo její většiny) a k tomu i případného výnosu například akciového indexu. Ten může za dobu existence fondu vydělat i desítky procent (které samozřejmě dostanete i vy). Jejich nevýhodou většinou je, že je můžete nakoupit pouze v tzv. okamžiku úpisu a stejně tak je možné je prodat až při splatnosti (většinou tři, čtyři či pět let) a také vysokou požadovanou investici – 10 tisíc korun a více. Ačkoliv se vám mohou zdát jako velmi dobrá investice (především pokud máte strach z rizika), rozhodně byste do nich neměli investovat vše. Pokud vám totiž trhy "nebudou nakloněny", pak nevyděláte nic. Vhodnější bude kombinovat garantované fondy například s dluhopisovými fondy.

Nejlepší je střádat pravidelně

Nízká úroveň minimální první a především následné investice do podílového fondu z něj dělá velmi dobrý nástroj pro pravidelné spoření.

Nezapomeňte včas vystoupit

Každé delší střádání je třeba plánovat. Tak jako jste u vkladového účtu či vkladní knížky plánovali, kdy ji vypovědět, tak i tady musíte dobře naplánovat prodej podílových listů. Platí to především tehdy, když máte nějaké rizikovější investice – akciové či smíšené fondy.

Nejvhodnějším řešením je půl roku před plánovaným výběrem začít postupně převádět všechny peníze (především akciové fondy) do fondu peněžního trhu, kde je riziko nepříznivého vývoje kurzů minimální. Toto půlroční likvidační období vám dá čas prodat, resp. vyhnete se riziku velkých poklesů kurzů akciových fondů.
Pokud vlastníte jen dluhopisové fondy, bude vám stačit kratší doba, nicméně buďte během ní ostražití a pokud v novinách narazíte na zmínku o tom, že národní banka zvažuje zvýšení sazeb, pak prodejte co nejdříve. Naopak na pokles sazeb se vyplatí počkat – ceny dluhopisů pak totiž rostou a vy vyděláte.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+44
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

20. 4. 2024 | Tomáš Krause

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

Halving bitcoinu máme za sebou, Hongkong schválil ETFka a naše vláda pravidla krypta. Ethereum diskutuje o snížení odměn a Cardano se bratříčkuje s Huawei. Je tu další Týden v kryptu. celý článek

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

19. 4. 2024 | Martin Pleštil | 5 komentářů

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

Obliba investování v Česku roste. I s takovými výdělky je ale spojena nepříjemná povinnost – daně. Poradíme, co si jako běžný investor musíte ohlídat a kdy přiznání řešit nemusíte.

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

17. 4. 2024 | Petr Kučera

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Poslanci schválili novelu zákona o investičních společnostech. Má lépe chránit drobné investory před takzvanými alternativními fondy podle paragrafu 15. Společnosti jako Growing Way,... celý článek

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

16. 4. 2024 | PR text

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

V letošním roce dostanou těžaři za každý nalezený blok méně bitcoinů. Největší americká banka J.P. Morgan vidí v tomto odvětví riziko, ale zároveň rozpoznává potenciál ve snížení ceny... celý článek

Dražší ropa i zlato? Panika kvůli Íránu se nekoná

15. 4. 2024 | Pavla Adamcová

Dražší ropa i zlato? Panika kvůli Íránu se nekoná

Přestože byl víkendový útok Íránu na Izrael podle řady expertů bezprecedentním krokem, světové trhy ho podle všeho zatím ustály.

Partners Financial Services