Jak funguje investiční životní pojištění

Investiční životní pojištění (IŽP) je pojištění, u kterého je výše plnění vázána na hodnotu podílových jednotek. Na rozdíl od kapitálového životního pojištění (KŽP), v jehož případě se pojišťovna při podpisu smlouvy zavazuje k vyplacení konkrétní částky při dožití se konce pojištění, u IŽP žádnou takovou garanci nemáte. Můžete tak za stejně peněz (rozuměj zaplacené pojistné) dostat více či méně "muziky" (rozuměj pojistného plnění) než u KŽP. Záleží na tom, jak se povede právě vámi zvolenému investičnímu portfoliu. Investiční riziko tedy v případě IŽP nesete vy, nikoliv pojišťovna jako je tomu u KŽP.

Uzavřete-li si IŽP, pojišťovna vám povede individuální účet tvořený investičními podílovými jednotkami. Podílové jednotky pojišťovna nakupuje za celé nebo část od vás přijatého pojistného. Hodnota pojistného plnění v případě dožití je vázána na hodnotu vašeho podílového účtu k datu pojistné události.
Z podílového účtu si také pojišťovna strhává správní poplatky a pojistné pro případ smrti - v případě pojištění na smrt se pojistná částka sjednává, plnění nezávisí na hodnotě podílových jednotek, viz níže.
Že vám IŽP připomíná otevřené podílové fondy? V principu to tak je. Nakupujete podílové jednotky a přitom si vybíráte z určité nabídky investičních fondů. Zdání ale klame. Investiční společnosti se řídí jinou legislativou než pojišťovny, což samozřejmě zásadně ovlivňuje podobu produktu, zveřejňování informací o fondech či daňové aspekty (IŽP např. zakládá nárok na daňový odpočet). Samozřejmě administrativa, distribuce i poplatky se u obou produktů výrazně liší.

Jak si na trhu vybrat?

Protože je životní pojištění dlouhodobý produkt, pozornost je třeba věnovat zejména výběru pojišťovny.

Výše pojistného plnění v případě dožití se konce pojištění závisí na hodnotě investičních jednotek, tedy na tom, jak se bude dařit vámi vybranému fondu (v případě smrti je to složitější, více o tom níže).Fond byste měli vybírat s přihlédnutím k tomu, jaký "investiční typ" jste, vyžádejte si před uzavřením smlouvy test investičního rizika. Pokud se nebojíte rizika, dynamičtější fondy stavějící zejména na akciích budou to "pravé ořechové" pro vás. Můžete hodně vydělat, ale také můžete ztratit. Naopak chcete-li mít "to své jisté", sáhněte po fondu investujícím do málo výdělečných, ale bezpečných produktů (státních obligací apod.). Věnujte tedy pozornost zejména investičním strategiím fondů a jejich složení.

Mezi základní práva klienta patří změna investiční strategie v průběhu trvání smlouvy. Některé produkty navíc umožňují libovolně kombinovat všechny fondy, (např. alokace 50 % do fondu světových akcií, 30 % do fondu evropských akcií a 20 % do českých dluhopisů). Lze také provést přesun mezi fondy. Více se o změně investiční strategie dočtete tady.

Pozor, i u IŽP se setkáte s odkupným (odbytným). Pokud smlouvu předčasně zrušíte, nečekejte, že vám bude vyplacena aktuální hodnota fondu. Tu totiž pojišťovna sníží o dosud neuhrazenou část počátečních nákladů.

Poplatky

IŽP rozhodně není levný produkt, narozdíl od KŽP jsou ale poplatky přehledné. Zatímco u KŽP jsou náklady započteny do pojistné sazby a tvoří část pojistného placeného klientem, u IŽP jsou strhávány z přijatého pojistného nebo z podílového účtu podle aktuálně platného sazebníku. Jako klienti tedy počítejte s řádnými poplatky (měsíční poplatek, vstupní poplatek, poplatek za správu fondů), jejichž výši uvádíme v následující tabulce, a poplatky mimořádnými, které jsou účtovány při mimořádném požadavku klienta jako je částečný odkup, změna investiční strategie atd. Vysvětlení, jak je ten který poplatek konstruován, naleznete zde.

Zajímejte se také o to,jak která pojišťovna přistupuje ke konstrukci pojistné částky pro případ smrti. Jak již bylo uvedeno, pro toto pojištění se sjednává pojistná částka (PČ). Ne vždy je ale PČ to, co pozůstalí v případě smrti pojistníka získají. Některé pojišťovny vyplatí kapitálovou hodnotu podílových jednotek klienta, pokud je tato vyšší než PČ, jiné vyplatí zaplacené pojistné, tedy to, co klient pojišťovně zaplatil. Další poskytnou součet pojistné částky a kapitálové hodnoty.

Na rozdíl od KŽP lze u IŽP snadno realizovat tzv. částečný odkup. Klient si určí buď částkou v Kč, nebo počtem jednotek výši odkupu a z kterého fondu má být odkup proveden, více zde.
Kromě běžně placené smlouvy může pojistník během trvání smlouvy zaplatit i takzvané mimořádné pojistné, více na tomto místě.

Na závěr dodejme, že součástí některých IŽP mohou být různá připojištění. Ta zvyšují ochranu proti základním rizikům nebo se vztahují na rizika, která základní složka pomíjí. Co který produkt obsahuje, co je možné připojistit a vysvětlení jednotlivých připojištění uvádíme v příloze Ani u IŽP nepodceňujte a nepřehlížejte připojištění.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+23
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 27 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 7. 2013 8:21, petrv_cz

Dobrý den pane Nedomo,
jsem rád, že i po letech můj příspěvek vyvolává reakce.
Pečlivě jsem pročetl i tu Vaši a přiměla mne se znovu zamyslet.
Nevím na základě čeho usuzujete, že jsem se 9 let nestaral...Já si myslím, že právě naopak - studoval jsem výpisy, sledoval jsem on-line internet. Ale netuším, jak jsem podle Vás měl reagovat? To jsem měl vše zrušit po roce? Nebo po dvou? Nebo po pěti? Vždyť odnota jednotek vyrostla z 90Kč na 180Kč. To jsem jaksi považoval za dobré. Ale hodnota mého účtu se krčila hluboko pod tím, co jsem vložil...
Až postupem času vyplynulo na povrch vše, co jsem popsal a o čem jsem opravdu neměl ani tucha. Že se platí provize zprostředkovateli ve výši 24 násobek měsíční platby (v mém případě činila měsíční platba 10.000Kč, tak si tu provizi spočtěte), že se z každé platby strhávají 3%, že jsou poplatky za účet, že rozdíl mezi nákupem a prodejem jednotky je dalších 5%. To Vám přijde v pořádku? Mě teda ne...
Navíc - toto vše se od zprostředkovatele opravdu nedozvíte. Ze standardních výpisů také ne. Až když jsem si požádal o výpis podrobný a vše jsem velmi pečlivě analyzoval mi vše secvaklo.
Ve světle toho všeho musím znovu opakovat: investice/spoření přes IŽP je KRÁDEŽ ZA DENNÍHO SVĚTLA a všechny poradce, kteří Vám něco takového vnutí, bych poslal do dolu. I když vlastně oni za to nemohou. Můžou za to ti, kteří tento produkt vymysleli a hlavně vymysleli provizní systém.
A radit lidem jako jsem já asi s dovolením budu - pokud o to budou mít zájem. Protože je přinejmenším upozorním na takové, jako jste Vy (pokud jsem z Vaší reakce dobře pochopil, pak IŽP obhajujete). Investovat lze i jinak - například přímo přes podílové fondy, za mnohem nižší poplatky. Což pro "poradce" Vašeho kalibru ale není dostatečně výnosné...
!!! IŽP = KRÁDEŽ ZA DENNÍHO SVĚTLA !!!
petrv_cz@yahoo.com

Zobrazit celé vlákno

+104
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

21. 4. 2015 18:48, Jaroslava Novakova

Má prosím někdo zkušenost s rizikovým životním pojištěním? Znáte někdo 4life direct?

-14
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (27 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Jakou cenu má váš dům podle pojišťoven. Zkuste novou kalkulačku

19. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Jakou cenu má váš dům podle pojišťoven. Zkuste novou kalkulačku

Češi mají podpojištěné domy a často o tom ani nevědí. Česká asociace pojišťoven proto nově nabízí kalkulačku, kde zájemci zjistí, jakou cenu jejich rodinný dům má. Díky tomu si pak... celý článek

Povodeň, nebo záplava? Pochlubte se, co víte o pojištění

8. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Povodeň, nebo záplava? Pochlubte se, co víte o pojištění

My triky pojišťoven, záludnosti smluv a zákeřná slovíčka známe. A vy? Jste obmyšlení? Do zábavného kvízu jsme připravili i pár chytáků z historie.

Změny v povinném ručení. Nový zákon podpořila vláda

23. 8. 2023 | Petr Kučera

Změny v povinném ručení. Nový zákon podpořila vláda

Povinné ručení se rozšíří na víc druhů vozidel, nově se bude týkat provozovatele místo vlastníka a zvýší se minimální limity pro pojistné plnění. Při cestách po Česku už nebude nutné... celý článek

Dvě pětiny domácností nemají pojištění proti krádeži

15. 8. 2023 | redakce Peníze.CZ

Dvě pětiny domácností nemají pojištění proti krádeži

Pouze 57 procent domácností v Česku má sjednáno pojištění proti vykradení rodinného domu či bytu. Ukázal to průzkum společnosti ČPP Servis, dceřiné společnosti České podnikatelské pojišťovny,... celý článek

I kvíz můžete mít rádi. Ukažte, jak znáte slogany bank

15. 8. 2023 | Petr Kučera

I kvíz můžete mít rádi. Ukažte, jak znáte slogany bank

Přesně podle mého gusta – takový bude, doufejme, dnešní kvíz. Zažijete pocit příjemné svěžesti, ale vypravíme se i hluboko do minulosti. S námi to zvládnete!

Partners Financial Services