Jak funguje mimořádné pojistné u IŽP

Kromě běžně placené smlouvy může pojistník během trvání smlouvy zaplatit i takzvané mimořádné pojistné (MP). Za toto pojistné jsou nakoupeny podílové jednotky stejně jako za běžné pojistné. Klient má právo si zvolit fondy do nichž se MP neinvestuje nezávisle na alokaci běžného pojistného. Produkty se liší v těchto vlastnostech:

  • Dohromady, nebo samostatně
    Pojišťovna buď podílové jednotky nakoupené za mimořádné pojistné eviduje odděleně od jednotek nakoupených za běžné pojistné, nebo tyto jednotky nerozlišuje.
  • Kdykoliv, nebo po oznámení
    Téměř všechny produkty umožňují zaplatit MP kdykoliv, aniž by klient musel předem informovat pojišťovnu. Pojistné se většinou zasílá na stejné číslo účtu, pouze variabilní symbol se liší od čísla pro běžné pojistné. Pouze výjimečně je nutno MP předem ohlásit pojistiteli.
  • Minimální výše pojistného
    Pojišťovny stanovují různou výši minimálního pojistného, pohybují se od 1 000 Kč do 10 000 Kč.

V současné době neexistuje jednotný výklad, zda o zaplacené mimořádné pojistné lze snížit daňový základ v rámci daňových odpočtů životního pojištění. Nejasnosti může ukončit případná novela zákona, která tuto možnost přímo připustí nebo vyloučí. Dodejme, že obdobou mimořádného pojistného v penzijním připojištění je jednorázové navýšení měsíčního příspěvku na konci roku a jeho snížení od ledna následujícího roku. V tomto případě je takto zaplacený příspěvek daňově odečitatelný.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.