Úrokové sazby nahoru, ceny dluhopisů dolů

Úrokové sazby nahoru, ceny dluhopisů dolů
Při rozhodování o investici do dluhopisů je základním ukazatelem tzv. vnitřní hodnota dluhopisu. Určit ji ovšem není právě jednoduché, roli tu hraje řada faktorů. Chcete vědět jakých?

Na tržní cenu dluhopisů má vliv řada veličin - tržní úrokové sazby, doba do splatnosti, kupónová sazba, nominální hodnota dluhopisu nebo rating emitenta. Tržní cena je pak výsledkem střetávání nabídky a poptávky investorů a odráží jejich názory na to, jak by měl být dluhopis správně oceněn. "Správnou cenou" je přitom současná, to jest tržní úrokovou sazbou diskontovaná hodnota všech budoucích příjmů plynoucích z dluhopisu, tzv. vnitřní hodnota dluhopisu. Pokud je aktuální tržní cena dluhopisu vyšší než tato vnitřní hodnota, dluhopis je nadhodnocen a investoři budou mít zájem tento dluhopis prodávat dokud se tržní cena nevyrovná vnitřní hodnotě. Pokud je aktuální tržní cena nižší než vnitřní hodnota, dluhopis bude podhodnocen a investoři budou mít zájem tento dluhopis spíše nakupovat.

Úrokové sazby jsou základ 

Zajímá vás problematika investování?

Navštivte naši investiční Univerzitu!

Základním ukazatelem, který ovlivňuje vnitřní hodnotu dluhopisu a následně i cenu tržní, jsou tržní úrokové sazby. Platí, že s jejich růstem klesá současná hodnota budoucích plateb plynoucích z dluhopisu, takže klesá vnitřní hodnota dluhopisu a následně i jeho tržní cena. Naopak s poklesem úrokových sazeb bude současná hodnota budoucích příjmů plynoucích z dluhopisu vyšší, takže vzroste vnitřní hodnota a tím i tržní cena dluhopisu. Na pohyby úrokových sazeb mají vliv reálné veličiny jako je vývoj ekonomiky, měnová politika, fiskální politika, měnový kurz či inflace. Zejména inflace je mezi investory nejvíce sledována, protože snižuje budoucí kupní sílu dnes zapůjčeného kapitálu. Dluhopisový trh proto okamžitě absorbuje jakýkoliv signál rostoucí inflace (například i zdánlivě pozitivní zprávy jako vyšší hospodářský růst či pokles nezaměstnanosti, které mohou být doprovázeny růstem cen a mezd), takže slouží jako účinný barometr inflace.

Výnosů je víc

Pohyby úrokových sazeb a tržních cen dluhopisů zároveň ovlivňují výnosy plynoucí z dluhopisů. Výnos je to, co držba dluhopisu vydělá a vyjadřuje se procentem za rok. Existují různé druhy výnosů a každý má určitou vypovídací schopnost. Nominální výnos říká, jaká je úroková sazba z dluhopisu ve vztahu k jeho nominální hodnotě - jde tedy zároveň o kupónovou sazbu. Běžný výnos říká, jaká je úroková sazba z dluhopisu ve vztahu k jeho tržní ceně. Výnos do doby splatnosti (YTM - Yield to Maturity) přestavuje celkový výnos, který získáme, pokud nakoupíme dluhopis za aktuální tržní cenu, držíme jej do doby splatnosti, a zároveň reinvestujeme veškeré kupónové platby z dluhopisu plynoucí. Výnosy dluhopisů, které se uvádějí v kurzovních lístcích ve finančním tisku, jsou právě výnosy do doby splatnosti.

Nezapomeňte na duraci

Vyzkoušejte své znalosti!

Chcete vědět, co o dluhopisech víte a jaké znalosti o nich byste si měli doplnit? Udělejte si náš Malý test z dluhopisů!

Jelikož pohyby úrokových sazeb mění výnos z dluhopisu, vzniká zde riziko, že skutečný výnos dluhopisu se bude lišit od výnosu, který očekáváme. Přitom platí, že u dluhopisů s delší dobou splatnosti se případná změna úrokových sazeb na změně výnosu projeví více než u dluhopisů s kratší dobou splatnosti. Investoři proto sledují u dluhopisů takzvanou duraci, což je průměrná doba splatnosti dluhopisu, která bere v úvahu fakt, že dluhopis, který nese kupón, je investorovi splacen v průměru o něco dříve než v době splatnosti. Čím vyšší duraci přitom dluhopis má, tím více se případný růst úrokových sazeb promítne do poklesu ceny dluhopisu. S vyšším rizikem ale souvisí i vyšší výnos, takže pokud investor naopak očekává pokles úrokových sazeb, dluhopisy s vyšší durací mu v případě poklesu úrokových sazeb vynesou při prodeji více než dluhopisy s kratší durací.

Úvěrový rating

Jelikož dluhopis je ve své podstatě úvěr podložený cenným papírem, vyžadují investoři od jednotlivých emitentů prokázání jejich schopnosti dostát všem svým splatným závazkům včas a v plné míře, tedy i schopnosti splácet dluhopisy. Z toho důvodu si emitenti nechávají provést tzv. rating, který má potvrdit jejich bonitu, tj. finanční stabilitu a platební schopnost. Čím lepší rating emitent obdrží, tím menší riziko nesou investoři, kteří mu zapůjčí kapitál, a tím výhodnější úrokové podmínky může tento emitent prosadit u svých dluhopisů. Hodnocení provádějí specializované ratingové agentury jako jsou mezinárodní Moody's Investors Service, Standard & Poor's, Fitch, Duff & Phelps nebo domácí CRA Rating Agency. Agentury používají přibližně stejné stupnice hodnocení, v nichž rozlišují jednotlivé dluhopisy na investiční, u nichž je minimálně přijatelné riziko nesplacení, a spekulativní (tzv. prašivé, junk bonds), u nichž je vysoké riziko nesplacení. Následující tabulka porovnává stupnice hodnocení jednotlivých ratingových agentur s orientačním popisem rizika emitenta.

Stupnice dlouhodobého mezinárodního úvěrového hodnocení
používané ratingovými agenturami

Úvěrový rating Stupeň Riziko emitenta
Moody's, CRA Rating Agency Standard & Poor's, Fitch
Aaa AAA Investiční Prvotřídní subjekt s nízkým stupněm rizika
Aa AA Investiční Velmi kvalitní subjekt s mírným rizikem v delším časovém horizontu
A A Investiční Nadprůměrný subjekt se skutečnostmi, které by v budoucnu mohly ohrozit nízkou míru rizika
Baa BBB Investiční Středně rizikový subjekt se stabilní současností a s možnými problémy v budoucnu
Ba, B BB, B Spekulativní Již spekulativní subjekt s nejistou až problematickou úrovní rizika
Caa/Ca/C CCC/CC/C Spekulativní Podprůměrný až vysoce rizikový subjekt s problémy při dodržování svých závazků/ s vysokou mírou nedodržování svých závazků
C D (DDD, DD) Spekulativní Vysoce spekulativní subjekt neschopný splácet své závazky

Investujete do dluhopisů? Proč?

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-275
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

19. 4. 2024 | Martin Pleštil

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

Obliba investování v Česku roste. I s takovými výdělky je ale spojena nepříjemná povinnost – daně. Poradíme, co si jako běžný investor musíte ohlídat a kdy přiznání řešit nemusíte.

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

17. 4. 2024 | Petr Kučera

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Poslanci schválili novelu zákona o investičních společnostech. Má lépe chránit drobné investory před takzvanými alternativními fondy podle paragrafu 15. Společnosti jako Growing Way,... celý článek

Dražší ropa i zlato? Panika kvůli Íránu se nekoná

15. 4. 2024 | Pavla Adamcová

Dražší ropa i zlato? Panika kvůli Íránu se nekoná

Přestože byl víkendový útok Íránu na Izrael podle řady expertů bezprecedentním krokem, světové trhy ho podle všeho zatím ustály.

Bitcoin má týden do halvingu a Ripple chce vlastní stablecoin. Týden v kryptu

13. 4. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin má týden do halvingu a Ripple chce vlastní stablecoin. Týden v kryptu

Na burzách vysychají bitcoiny. Ripple chce svůj stablecoin a americká Komise pro cenné papíry má další oběť. V Salvadoru mají problém, v Zimbabwe novou měnu a vy právě tady nový Týden... celý článek

Růst akcií trhá rekordy. Jak se daří podílovým fondům?

9. 4. 2024 | Martin Mašát

Růst akcií trhá rekordy. Jak se daří podílovým fondům?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v březnu, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost? celý článek

Partners Financial Services