Jaká jsou základní spotřebitelská práva v EU

Některé evropské i světové spotřebitelské organizace proklamují i další práva: právo na výběr, na uspokojení základních potřeb, na čisté životní prostředí... Tyto požadavky ovšem zasahují do jiných oblastí evropské politiky. Evropská unie je v tomto pojetí jako spotřebitelská práva neprosazuje, což neznamená, že je odmítá.

Základem evropské spotřebitelské politiky je pět základních práv spotřebitele, a to na

   

 • zdraví a bezpečnost,
 • ochrana ekonomických zájmů spotřebitele před zneužíváním moci prodejcem,
 • odškodnění,
 • informace a výchova,
 • zastoupení.
  1.  

  Některé evropské i světové spotřebitelské organizace proklamují i další práva: právo na výběr, na uspokojení základních potřeb, na čisté životní prostředí... Tyto požadavky ovšem zasahují do jiných oblastí evropské politiky. Evropská unie je v tomto pojetí jako spotřebitelská práva neprosazuje, což neznamená, že je odmítá. Koncepčním požadavkem evropské spotřebitelské politiky, včleněným i do amsterodamského znění Smlouvy o Evropském společenství totiž je, aby spotřebitelská politika byla brána v úvahu při formulaci každé politiky Společenství. Spotřebitelský aspekt tedy má být brán v úvahu nejen při formulaci otázek ochrany životního prostředí nebo sociální politiky, kam nejspíš spadají výše uvedená další spotřebitelská práva, ale např. i při formulaci dopravní, daňové nebo informační politiky. Nejde tu tedy o rozpor, ale o vyjádření rozdílné společenské role evropských institucí a nezávislých spotřebitelských svazů.

  Odeslat
  e-mailem

  Líbil se vám článek?

  -54
  AnoNe
  Vstoupit do diskuze
  V diskuzi je celkem 4 komentářů

  Oblíbená témata

  Evropská unie, Spotřebitel

  Partners Financial Services
   
   

  Přihlášení

  Jméno

  Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

  Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

  Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.