Jak je to s cestováním a pobytem v EU

Každý občan Evropské unie má právo svobodně cestovat a usazovat se na území Evropské unie (článek 8a Smlouvy o založení ES). Pokud se občan Evropské unie dnes rozhodne cestovat z jedné členské země do druhé, ať již jako turista, nebo jako podnikatel, nebo jako student, nemůže mu v tom nikdo bránit. Každý občan Evropské unie má právo se usadit- krátkodobě nebo dlouhodobě - v jiné členské zemi Evropské unie. Až na určité výjimky se toto právo uplatňuje automaticky - občan prostě pouze oznámí, že někde pobývá, a o víc se nestará.

Udělení povolení k pobytu v jiné členské zemi EU
V souvislosti se změnou pobytu mají občané Evropské unie právo přestěhovat věci ve svém vlastnictví, a to bez celních kontrol a bez asistence daňových úředníků. Dá se tedy říci, že svobodnému pohybu podléhají veškeré movité věci s výjimkou například zbraní nebo munice. Další výjimku tvoří registrační poplatky, které jsou majitelé aut nuceni zaplatit v rámci přeregistrování svého automobilu do jiné země Evropské unie.

Podobná situace jako s poplatky, jež se vztahují k řidičskému oprávnění, platí i v oblasti daní. Daňové systémy v rámci Evropské unie nejsou sjednoceny a je tedy na občanovi samém zjistit, ve které zemi je povinen platit daně a jaké. V rámci Evropské unie platí pouze pravidlo zákazu dvojího zdanění, což platí ostatně i v mezinárodním styku.

Zdroj: EUROSKOP - oficiální server Ministerstva zahraničních věcí ČR informujícím o integraci ČR do EU (www. euroskop.cz), Delegace Evropské komise v ČR (www.evropska-unie.cz)

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.