Jak je to s cestováním a pobytem v EU

Každý občan Evropské unie má právo svobodně cestovat a usazovat se na území Evropské unie (článek 8a Smlouvy o založení ES). Pokud se občan Evropské unie dnes rozhodne cestovat z jedné členské země do druhé, ať již jako turista, nebo jako podnikatel, nebo jako student, nemůže mu v tom nikdo bránit. Každý občan Evropské unie má právo se usadit- krátkodobě nebo dlouhodobě - v jiné členské zemi Evropské unie. Až na určité výjimky se toto právo uplatňuje automaticky - občan prostě pouze oznámí, že někde pobývá, a o víc se nestará.

Udělení povolení k pobytu v jiné členské zemi EU
V souvislosti se změnou pobytu mají občané Evropské unie právo přestěhovat věci ve svém vlastnictví, a to bez celních kontrol a bez asistence daňových úředníků. Dá se tedy říci, že svobodnému pohybu podléhají veškeré movité věci s výjimkou například zbraní nebo munice. Další výjimku tvoří registrační poplatky, které jsou majitelé aut nuceni zaplatit v rámci přeregistrování svého automobilu do jiné země Evropské unie.

Podobná situace jako s poplatky, jež se vztahují k řidičskému oprávnění, platí i v oblasti daní. Daňové systémy v rámci Evropské unie nejsou sjednoceny a je tedy na občanovi samém zjistit, ve které zemi je povinen platit daně a jaké. V rámci Evropské unie platí pouze pravidlo zákazu dvojího zdanění, což platí ostatně i v mezinárodním styku.

Zdroj: EUROSKOP - oficiální server Ministerstva zahraničních věcí ČR informujícím o integraci ČR do EU (www. euroskop.cz), Delegace Evropské komise v ČR (www.evropska-unie.cz)

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Balíčky z Číny výrazně zdraží. Pozor na daň a clo

17. 6. 2021 | Petr Kučera | 62 komentářů

Balíčky z Číny výrazně zdraží. Pozor na daň a clo

Výhody pro nákupy z e-shopů mimo EU končí. Od července se začne platit DPH i u zásilek do 22 eur. Současně bude nutné elektronicky podat celní prohlášení.

Pošta o víkendu neotevře. Zavře i Balíkovny

17. 6. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Pošta o víkendu neotevře. Zavře i Balíkovny

Všechny pobočky České pošty budou od pátku 18. června od 19 hodin do neděle 20. června do 24 hodin uzavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center, říká mluvčí Matyáš... celý článek

Konec otravného volání. Na telemarketing se chystá stopka

16. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 27 komentářů

Konec otravného volání. Na telemarketing se chystá stopka

Poslanci dnes schválili rozsáhlou novelu zákona o elektronických komunikacích. Ta má kromě jiného změnit situaci u nevyžádaného marketingu přes telefon.

Partners startují penzijní společnost. Chystají banku a míří za hranice

16. 6. 2021 | Petr Kučera | 9 komentářů

Partners startují penzijní společnost. Chystají banku a míří za hranice

Většina Čechů zůstává ve starých fondech penzijního připojištění, kde jim inflace požírá jejich úspory. Nová penzijní společnost to chce změnit a motivovat lidi k přechodu do fondů... celý článek

Před oddlužením číhá past. Osobní bankrot se může prodražit

15. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Před oddlužením číhá past. Osobní bankrot se může prodražit

Před vstupem do oddlužení stále číhá na dlužníky past v podobě nepoctivých firem, které na nich chtějí vydělat. Agentura pro sociální začleňování spadající pod ministerstvo pro místní... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.