Jak si vybrat zahraniční podílový fond

Výběr fondu se odvíjí především od toho, na jak dlouho investujete, jaké výkonnosti očekáváte a jaké riziko jste ochotni nést. Podle odpovědí na tyto otázky si vyberete typ fondu; při volbě konkrétního fondu je pak třeba sledovat i další kritéria:

U peněžních a dluhopisových fondů je dobré porovnat výkonnost jednotlivých fondů mezi sebou (investují totiž do zhruba stejných nástrojů a výkonnost ve srovnání s konkurencí je v případě těchto fondů do značné míry obrazem schopnosti portfolio manažera najít nejvhodnější investiční nástroje). Toto srovnání najdete v profilu každého fondu v oddíle výkonnost. V prvním sloupci je uvedena výkonnost fondu za příslušné období, ve druhém pak průměr všech fondů stejné kategorie.

U fondů smíšených a akciových může být takové srovnání zavádějící, neboť každý fond má jinou investiční strategii, a volba smíšeného či akciového fondu bude záviset především na tom, kam daný fond investuje a jakého zhodnocení by investor rád dosáhl.

Velkou roli hrají také poplatky. Ty jsou dvojího druhu. Všechny fondy si účtují poplatek za správu (maximálně do výše dvou procent majetku fondu) a některé si také z každé investice strhávají vstupní nebo výstupní poplatek. Poplatky samozřejmě snižují výkonnost investice, a máte-li na výběr dva podobné fondy, není důvod investovat do toho, který požaduje vyšší poplatky (to platí především pro vstupní a výstupní poplatky, neboť řada zajímavých fondů je k dispozici bez těchto poplatků). Některé společnosti, které si účtují vysoké vstupní poplatky, jejich vliv označují za nevýznamný, ale nezapomeňte, že například při vstupním poplatku pět procent ze stotisícové investice padne prvních vydělaných pět tisíc korun jen na to, aby se vám vrátila původně investovaná částka.

Pokud budete chtít svou investici průběžně zvyšovat, je dobré si vybrat fond, který umožňuje investorům posílat další peníze (ať už jednorázově nebo pravidelně) bez nutnosti uzavírat další smlouvy či vypisovat jakékoliv formuláře. Stále více společností také začíná nabízet možnost zvýhodněných přestupů mezi svými fondy. Investor může kdykoliv své prostředky převést například z dluhopisového fondu do fondu akciového, a tak pružně reagovat na aktuální vývoj kapitálových trhů či na změnu své investiční strategie.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.