Žit ve vlastním bydlení, nebo v pronájmu?

Koupě vlastního bytu či domu se v posledních letech stala téměř módní záležitostí. Ale právě touha mít vlastní a ne pronajaté bydlení vedla k raketovému nárůstu kupních cen a naopak poklesu tržních nájmů. Předtím, než se rozhodnete koupit byt za jakoukoli cenu, měli byste dobře počítat. Může se vám totiž snadno stát, že z dlouhodobého pohledu byste na tom byli lépe v bytě pronajatém.

Při rozhodování jestli si nemovitost koupit, nebo pronajmout, byste si měli ujasnit, jakou nemovitost chcete. Poté senezávazně v realitní kanceláři zeptejte, kolik by taková nemovitost stála a jak vysoký by byl pronájem podobné. Pak porovnejte platby, které souvisí s vlastnictvím nemovitosti (možná se až budete divit, co vše musíte platit) s tím, kolik byste platili jako nájemníci. Pomůže vám v tom následující tabulka.

Platby související s vlastnictvím nemovitosti koupené na hypotéku:

  • splátku hypotéky
  • pojistné na rizikovou životní pojistku (bez ní hypotéku nedostanete) – orientačně jde asi o 10% měsíční splátky hypotéky
  • pojištění nemovitosti
  • poplatky za správu domu
  • spoluvlastnické platby (do fondu oprava apod.)

Všechny tyto platby sečtěte a porovnejte s cenou, za kterou si danou nemovitost můžete pronajmout. Pro lepší představu uvádíme ukázkový příklad. Konkrétní hodnoty jsou však odvislé od konkrétní lokality (situace může být i opačná – nájem je dražší než koupě na hypotéku), prodejních podmínek i podmínek jednotlivých bank a Společenství vlastníků a mění se v čase (bohužel spíše k horšímu).
Prodejní cenabytu velikosti 75 m2 v Praze (3+kk) byla 3 000 000 Kč, akontace 800 000 Kč a výše hypotéky na 15 let tak činila2 200 000 Kč.
V tabulce jsou rozepsané platby spojené s vlastnictvím bytu.

Úhrady spojené s vlastnictvím bytu
Splátka jistiny a úroků 184 800 Kč/rok
Živ. poj. a poj. bytu, daň z nem. 18 000 Kč/rok
Poplatky

3 600 Kč/rok
Hodnota vlast. prostř. (min. 1,4 % p.a.) 11 200 Kč/rok
Spoluvlast. platby (12 x 3 000 Kč) 36 000 Kč/rok
Opravy a údržba bytu* 12 000 Kč/rok
CELKEM 265 600 Kč/rok, tj. 22 133 Kč/měs.
*cca po 5 letech malby, podlahy, opravy zařizovacích předm., havárie...
** výpočet neobsahuje poplatky za vyřízení úvěru ani daň. úsporu
Nájem
Nájem obdobného bytu cca 13 - 14 000 Kč/měs.

Výsledek takového srovnání může být hodně překvapivý. Kromě finančních rozdílů je ovšem třeba vzít v úvahu i jiné faktory. Pokud je rozdíl mezi nájmem a koupí na hypotéku malý (v řádu stokorun v neprospěch hypotéky), má i tak koupě na dluh smysl, neboť v důchodu pak ušetříte na nájmu. Tento efekt ale může být vyvážen v případě, že úsporu (zvláště pokud bude velká - několik tisíc korun a více) získanou nájmem budete střádat. Pokud byste tak například 15 let střádali ušetřených 8 tisíc korun z našeho případu při 2% úrokové sazbě (po zdanění), měli byste na konci téměř 1,7 milionu korun.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+26
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

29. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

Banky nebudou muset od ledna 2024 dodržovat parametr DTI, tedy počet ročních čistých příjmů žadatele nutných ke splacení všech jeho dluhů. Platný tak zůstane jen limit LTV – poměr výše... celý článek

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

28. 11. 2023 | Pavel Strnad

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

Význam inflačních doložek roste. Často jsou však neplatné, protože nejsou správně formulované. Advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad radí, na co se zaměřit.

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

28. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

Tržní cena elektřiny zlevňuje, přesto za ni v příštím roce zaplatíte víc. Jak je to možné? Naučíme vás vyznat se ve vyúčtování.

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

27. 11. 2023 | Olga Skalková

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

Banka Creditas přestala přijímat žádosti o hypotéky. Podle informací z poboček vyhlásila interně stopku zhruba v polovině listopadu. Rozhodnutí dnes pro Peníze.cz potvrdila mluvčí banky Lucie... celý článek

Povodňové mapy mají nová data. Zjistěte, v jaké zóně bydlíte

17. 11. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Povodňové mapy mají nová data. Zjistěte, v jaké zóně bydlíte

Česká asociace pojišťoven rozšířila takzvané povodňové mapy o další informace. Kromě záplavových zón nově obsahují dalších 50 vrstev ohledně například svahové stability, odtokové linie,... celý článek

Partners Financial Services