Žit ve vlastním bydlení, nebo v pronájmu?

Koupě vlastního bytu či domu se v posledních letech stala téměř módní záležitostí. Ale právě touha mít vlastní a ne pronajaté bydlení vedla k raketovému nárůstu kupních cen a naopak poklesu tržních nájmů. Předtím, než se rozhodnete koupit byt za jakoukoli cenu, měli byste dobře počítat. Může se vám totiž snadno stát, že z dlouhodobého pohledu byste na tom byli lépe v bytě pronajatém.

Při rozhodování jestli si nemovitost koupit, nebo pronajmout, byste si měli ujasnit, jakou nemovitost chcete. Poté senezávazně v realitní kanceláři zeptejte, kolik by taková nemovitost stála a jak vysoký by byl pronájem podobné. Pak porovnejte platby, které souvisí s vlastnictvím nemovitosti (možná se až budete divit, co vše musíte platit) s tím, kolik byste platili jako nájemníci. Pomůže vám v tom následující tabulka.

Platby související s vlastnictvím nemovitosti koupené na hypotéku:

  • splátku hypotéky
  • pojistné na rizikovou životní pojistku (bez ní hypotéku nedostanete) – orientačně jde asi o 10% měsíční splátky hypotéky
  • pojištění nemovitosti
  • poplatky za správu domu
  • spoluvlastnické platby (do fondu oprava apod.)

Všechny tyto platby sečtěte a porovnejte s cenou, za kterou si danou nemovitost můžete pronajmout. Pro lepší představu uvádíme ukázkový příklad. Konkrétní hodnoty jsou však odvislé od konkrétní lokality (situace může být i opačná – nájem je dražší než koupě na hypotéku), prodejních podmínek i podmínek jednotlivých bank a Společenství vlastníků a mění se v čase (bohužel spíše k horšímu).
Prodejní cenabytu velikosti 75 m2 v Praze (3+kk) byla 3 000 000 Kč, akontace 800 000 Kč a výše hypotéky na 15 let tak činila2 200 000 Kč.
V tabulce jsou rozepsané platby spojené s vlastnictvím bytu.

Úhrady spojené s vlastnictvím bytu
Splátka jistiny a úroků 184 800 Kč/rok
Živ. poj. a poj. bytu, daň z nem. 18 000 Kč/rok
Poplatky

3 600 Kč/rok
Hodnota vlast. prostř. (min. 1,4 % p.a.) 11 200 Kč/rok
Spoluvlast. platby (12 x 3 000 Kč) 36 000 Kč/rok
Opravy a údržba bytu* 12 000 Kč/rok
CELKEM 265 600 Kč/rok, tj. 22 133 Kč/měs.
*cca po 5 letech malby, podlahy, opravy zařizovacích předm., havárie...
** výpočet neobsahuje poplatky za vyřízení úvěru ani daň. úsporu
Nájem
Nájem obdobného bytu cca 13 - 14 000 Kč/měs.

Výsledek takového srovnání může být hodně překvapivý. Kromě finančních rozdílů je ovšem třeba vzít v úvahu i jiné faktory. Pokud je rozdíl mezi nájmem a koupí na hypotéku malý (v řádu stokorun v neprospěch hypotéky), má i tak koupě na dluh smysl, neboť v důchodu pak ušetříte na nájmu. Tento efekt ale může být vyvážen v případě, že úsporu (zvláště pokud bude velká - několik tisíc korun a více) získanou nájmem budete střádat. Pokud byste tak například 15 let střádali ušetřených 8 tisíc korun z našeho případu při 2% úrokové sazbě (po zdanění), měli byste na konci téměř 1,7 milionu korun.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.