Kolik vás bude stát rozvod - poplatky u právníka

Rozvod běžného manželství vyjde na deset tisíc korun. Spory se prodraží na třicet i více tisíc. Nejdražší je vypořádání majetku. Čím vyšší majetek ve společném jmění, tím vyšší poplatek advokátovi za jeden právní úkon. Vypořádání práv rodičů k nezletilým dětem nestojí téměř nic.

Existuje levný rozvod? Jaké budou náklady v případě, že se oba manželé ve všem dohodnou? Jak bude rozvod probíhat a na kolik peněz se vyšplhají náklady?Neprosoudíme to málo co máme? Celková výše nákladů na rozvod se dovíjí od hodnoty společného jmění manželů a od počtu právních úkonů, které jsou s rozvodem spojeny. Čím menší majetek a méně právních úkonů, tím levnější rozvod. Pro představu si vymodelujeme příklad průměrných manželů, který se podaří nesporný rozvod.

Jsme domluveni

Manželka přijde do advokátní kanceláře s tím, že chce rozvést, s manželem jsou na všem domluveni. Advokát se ženou sepíše smlouvu o právním zastoupení a převezme případ. Aby mohl proběhnout nesporný rozvod, takzvaný rozvod dohodou, musí se manželé domluvit na vypořádání majetku včetně práva společného bydlení a péče o nezletilé děti. Advokát sepíše žalobu o rozvod manželství, dohodu o výkonu rodičovských práv a povinností k nezletilým dětem, návrh soudu na schválení této dohody a dohodu o vypořádání majetku včetně práva společného bydlení. Tyto dokumenty pak podá příslušnému soudu.

Vypořádat majetek je nejdražší

Vypořádání majetku je při rozvodu nejdražší položkou v odměně advokátovi. Její výše závisí na hodnotě majetku ve společném jmění manželů. Předpokládejme, že modelová rodina vlastní byt, zařízení bytu a automobil. Vše dohromady v hodnotě jeden a půl milionu korun. Pro účely stanovení odměny advokáta za jeden právní úkon se hodnota společného jmění manželů dělí dvěma. Manželka za pomoc při úspěšném vypořádání majetku, který je nutný k tomu, aby soud manželství rozvedl, zaplatí 4 500 Kč za každý právní úkon související s vypořádáním. I při nesporném rozvodu budou potřeba minimálně dva právní úkony související s vypořádáním majetku. Jestliže dojde ke sporům, počet právních úkonů bude vyšší, a tím i odměna advokátovi.

Ať tě nevypeče

Nutno upozornit, že advokát v příkladu zastupuje manželku. Měl by si najmout advokáta i manžel (a platit mu za každý právní úkon spojený s vypořádáním majetku 4 500 Kč podle advokátního tarifu) nebo mají oba manželé nechat vše vyřídit jednoho advokáta? Jestliže si skutečně věří, ušetří, když manžel žádného svého advokáta platit nebude. Je tady ovšem nebezpečí. Advokát pracuje v zájmu toho, koho zastupuje. Při rozvodu nemůže zastupovat oba manžele. V našem příkladu zastupuje manželku. Jestliže manžel ženě věří, vystavuje se nebezpečí, že ona ho za pomoci svého advokáta „vypeče“, navrhnou řešení více ve prospěch manželky. V některých formulacích návrhu na vypořádání to člověk bez právnického vzdělání stěží odhalí.

Děti téměř zadarmo

Mimo právní úkony spojené s vypořádáním majetku jsou r rozvodem spojeny i právní úkony spojené s úpravou vztahů rodičů k dětem. Kdo bude nadále o děti pečovat a výše výživného. V návrhu na rozvod nemusí být dohodnutý styk nezletilých dětí s rodičem, který je nemá svěřeny do péče. Vyplatí se ale tuto oblast dohodnout před rozvodem a zahrnout do návrhu. Stává se, že jeden z rodičů později podává žalobu na druhého pro zabraňování styku s nezletilými dětmi. Navíc právní úkony týkající se vypořádání práv rodičů k nezletilým dětem jsou levné. Jeden stojí pouze 250 Kč plus 75 Kč náhrady režijních výdajů. I sedm jednání o dětech stojí méně než jedno o majetku. Vyhláška o advokátním tarifu zde motivuje rodiče, aby nešetřili na důkladném vypořádání práv k dětem.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+52
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 10. 2015 20:43, Jakub Křřimský

Dobrý den. S manželkou jsme v manželství pořídili RD a mám jej ve SJM již 18 let. Manželka se chce rozvádět a kope kolem sebe. Odstěhovala se do garsonky, kterou si pronajala a odvezla si tam nějaké naše společné věci. Vždy jednou za čas přijde domu a něco si odnese. Přístup do garsonky mi nechce umožnit, ale já jí do domu pouštět musím. Lze tomu nějak zamezit aby neodnášela věci pryč, natož když třeba nejsem doma? Mám právo vstupovat do pronajaté garsonky, když tam má naše věci, nebo např. nebude platit nájem, tak ho pak budu muset platit já. Dále mám dotaz. Manželce při manželství umřel otec před devíti lety a zdědila jednu třetinu rodinného domu tchýně a tchána. Tchýně ještě žije. Je nějaké mé právo na část tohoto dědictví i při rozvodu? Její rodina ji manželku zavrhla, ale zrušit její nároky na dědictví po otci prý nejdou. Vyhrožuje mi, že o všechno přijdu a že si ani kliku nevemu.

+136
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 2. 2012 17:57, maria zolakova

dobry den mate nejake skusenosti ,so zastupovaním pravnika pri kupe bytu?je možne ,aby za spisaniekupnej zmluvy,predkupnej zmluvy učtoval pravnik 32000?

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Rodičovský příspěvek už můžete vyřídit online. I změnit

2. 8. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

Rodičovský příspěvek už můžete vyřídit online. I změnit

Od srpna je možné žádat o rodičovský příspěvek přes internet, tedy bez osobní návštěvy úřadu práce. Nově online lze také každé tři měsíce měnit výši čerpání podle potřeb rodičů.

Kdy přijde 5000 Kč na dítě? Někomu už příští týden

28. 7. 2022 | Petr Kučera | 22 komentářů

Kdy přijde 5000 Kč na dítě? Někomu už příští týden

Automatická výplata startuje na začátku srpna. Kdo ale musí o příspěvek žádat, počká si ještě několik týdnů. Tady jsou podrobnosti.

Příspěvek 500 Kč k důchodu se blíží. Kdo dostane výchovné za dítě

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 82 komentářů

Příspěvek 500 Kč k důchodu se blíží. Kdo dostane výchovné za dítě

Příjem žádostí o výchovné začne v září, potvrdilo dnes ministerstvo práce a sociálních věcí. Většina žen ho však dostane automaticky. Tady jsou podrobnosti a odpovědi na časté otázky. celý článek

Jak stoupnou důchody od ledna? Jurečka řekl první číslo

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 51 komentářů

Jak stoupnou důchody od ledna? Jurečka řekl první číslo

Při řádné valorizaci k 1. lednu 2023 by starobní důchodci mohli – podle zatím předběžných dat – dostat přidáno v průměru 850 korun měsíčně. Informoval o tom ministr práce a sociálních... celý článek

Další zvýšení důchodů. Spočítejte si, kolik dostanete od září

25. 7. 2022 | Petr Kučera | 130 komentářů

Další zvýšení důchodů. Spočítejte si, kolik dostanete od září

V září přijde další valorizace důchodů. Kalkulačka ukáže, jak se zvýší ten váš.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.