Fundamentální analýza

Základním přístupem k hodnocení a odhadu vývoje akciových kurzů je tzv. fundamentální analýza. Jejím cílem je nalezení a zkoumání základních a podstatných faktorů, které ovlivňují kurz akcie konkrétního podniku, případně se snaží přímo odhadnout takovou výši kurzu akcie, která by všechny tyto podstatné faktory brala v úvahu, tzv. vnitřní hodnotu akcie. Porovnáním této vnitřní hodnoty s aktuální tržní hodnotou pak lze určit, zda je akcie podhodnocena či nadhodnocena.

Fundamentální analýza se provádí na třech úrovních: tzv. makroekonomická analýza zkoumá makroekonomické ukazatele daného regionu (konkrétní země, kontinentu, světa), které mají podstatný vliv na hospodaření zkoumaného podniku. Mezi tyto ukazatele patří vývoj celkové poptávky (produktu), peněžní nabídky a inflace, úrokových sazeb, zahraničně obchodních vztahů či politických faktorů. V dalším stupni se provádí analýza dílčího odvětví, v němž zkoumaný podnik působí, a sice analýza rozmachu či útlumu tohoto odvětví, analýza vývoje technologií, vládní regulace či úrovně konkurence. Na závěr se potom hodnotí samotný zkoumaný podnik, a to jednak po finanční stránce (ziskovost, efektivnost, zadluženost, platební schopnost), z hlediska konkurenceschopnosti jeho produktů a stejně tak i po stránce organizační.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.