Teorie efektivních trhů

Jednou z řady teorií popisujících chování kurzů cenných papírů, zejména akcií, je teorie efektivních trhů, kterou poprvé formuloval v roce 1970 profesor Eugene Fama. Podle této teorie kurzy cenných papírů prakticky okamžitě a správně absorbují veškeré dostupné a relevantní informace a očekávaní, takže tyto cenné papíry jsou v každém okamžiku trhem správně ohodnoceny. Díky tomu nelze soustavně nacházet podhodnocené nebo nadhodnocené cenné papíry a už vůbec ne překonávat průměrný výnos trhu. Jelikož informace přicházejí náhodně, nelze zvýšit výnosy studiem historických údajů, ani fundamentální či technickou analýzou, neboť minulé údaje nemají žádný vliv na budoucnost. Pokud investor dosahuje nadprůměrných výnosů, není to na základě jeho schopností, ale na základě náhody. Současně neexistuje způsob, jak dojít k závěru, zda je akcie podhodnocena nebo nadhodnocena.

Existují tři verze této teorie: Slabá verze říká, že akciové kurzy v sobě obsahují všechny historické údaje, takže z těchto minulých údajů nelze předvídat budoucí vývoj. Technická analýza a studování grafů tak postrádají smysl. Středně-silná verze tvrdí, že akciové kurzy obsahují nejen historické, ale i veškeré současné veřejně dostupné údaje, takže budoucí vývoj nelze předvídat nejen na základě technické, ale ani na základě fundamentální analýzy (analýzy současné a odhadu budoucí situace). Silná verze potom tvrdí, že aktuální kurzy obsahují nejen veškeré historické údaje a aktuální veřejné informace, ale i veškeré současné neveřejné ("insider") informace. Smysl postrádá jakákoliv analýza a neveřejné informace.

Efektivní trh je pak popisován jako trh, kde se setkává velké množství racionálně uvažujících investorů, jejichž cílem je maximalizace výnosu, kdy se každý z investorů snaží předpovědět budoucí kurzy jednotlivých cenných papírů a kde veškeré relevantní informace jsou prakticky bezplatně dostupné všem účastníkům trhu. Na efektivním trhu vede konkurence mezi jednotlivými investory k situaci, kdy v každý moment aktuální kurzy akcií odrážejí veškeré informace o minulých i očekávaných událostech. V každém momentě tak bude aktuální tržní cena nejlepším odhadem vnitřní hodnoty akcie.

Odpůrci teorie efektivních trhů tvrdí, že investoři zakládají svá investiční rozhodnutí na svých zkušenostech, současném stavu poznání a minulých událostech, takže kurz cenných papírů neodráží jenom všechny dostupné informace, ale i subjektivní faktory. Odpůrci dále poukazují na to, že v období nejistoty mají účastníci trhu tendenci přizpůsobovat své chování většině a že finanční trhy jsou propojeny do té míry, že se vzájemně ovlivňují.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.