Rizikový kapitál

Jedním z méně obvyklých i méně sledovaných typů investic je rizikový kapitál, známý také jako venture kapitál. Jde o soukromý kapitál určený k založení, rozvoji nebo odkupu společností s rychlým růstovým potenciálem. Tento kapitál poskytují buďto jednotliví investoři, kteří se pak stávají podílníky v příslušné firmě, nebo jej poskytují fondy rizikového kapitálu, které sdružují individuální investory, a pak v roli podílníků vystupují správci těchto fondů. Rizikový kapitál je součástí odvětví private equity, což je způsob financování firem soukromým kapitálem.

Společnosti, které chtějí financovat svou činnost rizikovým kapitálem, musí investorům nabídnout zajímavý projekt se zřejmou a dlouhodobě udržitelnou konkurenční výhodou, musí mít potenciál k rychlému růstu tržeb, zisku a zejména tržní hodnoty. Návratnost rizikového kapitálu je totiž vázána na schopnost společnosti prodat v budoucnu své podíly strategickému partnerovi nebo vstoupit na veřejný trh akcií. Rizikový kapitál se proto používá zejména tam, kde je vysoký potenciál růstu, ať už je to u odvětví informačních technologií, při uplatňování technologických inovací a patentů nebo při budování obchodních řetězců.

Společnosti mohou rizikového kapitálu využít v různých fázích svého vývoje. Rozlišujeme tak předstartovní financování (seed financing), kdy se financuje vývoj výrobku, pro nějž bude teprve založena firma; startovní financování (start-up financing), kdy má firma již připravený produkt včetně prodejní strategie a je potřeba financovat výrobu a distribuci; financování počátečního rozvoje (early stage expansion), kdy firma existující maximálně tři roky doposud nedosáhla zisku, ale má zajímavý projekt; rozvojové financování (expansion financing) určené k navýšení pracovního kapitálu firmy, zavedení dalšího výrobku či služby nebo vstupu na zahraniční trhy; financování akvizic, které je určeno k profinancování podnikových kombinací; financování dluhu, kdy rizikoví investoři splatí za firmu dluh a na oplátku v ní získají majetkové podíly; záchranný kapitál (rescue financing) určený k udržení chodu firmy nebo financování výkupů managementem (management buy-in/buy-out).

Obvyklá doba, po kterou rizikoví kapitalisté působí v dané firmě, a tedy i návratnost investice je přibližně 3-5 let. S rizikovým kapitálem je spojeno poměrně vysoké riziko, neboť veškeré případné ztráty z podnikání jdou odpovídajícím podílem na vrub vloženého majetku. V případě likvidace je také akciový kapitál uspokojován až jako poslední.

Na celém světě je ve fondech rizikového kapitálu investováno téměř 200 miliard dolarů. V USA se ročně uzavřou asi dva tisíce transakcí v hodnotě 20 miliard dolarů, v Evropě zhruba tisíc transakcí v hodnotě 4 miliard dolarů. V České republice, kde se ročně uzavře jen několik desítek transakcí v řádech desítek až stamilionů korun, je dvacet fondů rizikového kapitálu. Mezi nejznámější z nich patří Fond rizikového kapitálu, s.r.o.; jen pro zajímavost, průměrné roční zhodnocení majetku tohoto fondu po dobu investice činilo do roku 2000 zhruba 50 %.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.