Jak na dovolenou bez cestovky

Cestovat s "cestovkou" znamená sice jistotu, že bez větších komplikací dorazíte na místo pobytu a tam bude náležitě obslouženi. Nemusíte se při tom starat ani o jazykové schopnosti ani o program. Přímo na místě pro vás bude připraveno ubytování s penzí či polopenzí, podle vašich sjednaných podmínek, včetně dalších výhod - podle smlouvy, kterou jste před odjezdem s cestovní kanceláří uzavřeli.

Na druhou stranu jde ale o služby spojené s dovolenou a cestováním a za ty je třeba rovněž zaplatit. Například ve švýcarských Alpách vás přijde pobyt v soukromých apartmánech v průměru o třicet šilinků za noc a osobu dráž, pokud zvolíte dovolenou pod křídly cestovní kanceláře. V Řecku i Itálii se cena, kterou si osobně sjednáte, liší od té, kterou vám stanoví cestovní kancelář, v průměru o jednu čtvrtinu.

Na obranu CK je třeba říct, že tyto peníze neslouží jen k jejímu chodu, ale dnes třeba i k pojištění před krachem pro všechny, kteří jejich služeb využívají.

Dovolená ve vlastní režii

Cestovat pod křídly cestovní kanceláře je sice určitým komfortem, kdy se člověk nemusí na dovolené o nic starat. Pro činorodé a dobrodružné povahy je to ale v případě zimní lyžařské rekreace zbytečnou investicí.

TIP: Pokud jste jen trochu samostatní, stojí vám za to, zařídit si dovolenou ve vlastní režii. Není to nic složitého a vedle peněz, které tím ušetříte, získáváte i možnost volného pobytu všude, kam se vám zlíbí.

Při individuální turistice můžete bez větší finanční ztráty opustit vybranou lokalitu ve chvíli, kdy nebude vyhovovat vašim představám. Nemusí jít o nevhodné služby, ale třeba o náhodnou ekologickou havárii v oblasti, případně o změnu klimatických podmínek, za kterých se už nedá lyžovat. Zatímco rekreanti, kteří si pobyt zajistili přes cestovní kanceláře, musí v oblasti zůstat, vy máte možnost po dohodě s hoteliérem odjet kam budete chtít. Na nikoho nejste vázání, co se smluvních podmínek a dopravy týče a to je v podobných případech obrovská výhoda.

Nejvhodnější formou spojení je internet

A že nemáte vlastní kontakty do zahraničí? Stačí vám najít si je přes Internet. Nejvýhodnější je kontaktovat informační střediska v místech, kam se chystáte. S jejich pomocí. ale i sami si můžete vyhledat seznamy místních hotelů a penzionů a opět pomocí Internetu domluvit s majiteli ubytování. Na internetu najdete i mapy dané lokality, takže příjezd do vybraného campu, hotelu či penziónu vám nemusí činit potíže. Samozřejmě, že v takovém případě jedete tak říkajíc na risk. Nevíte nic bližšího ani o majiteli hotelu či penziónu, ani o lokalitě samotné. To ale většinou nevíte ani v případě, že se vydáte na dovolenou s CK.

Pokud se ale raději přece jen spoléháte na jistotu, i tady je určité řešení. Po prvé jeďte poprvé do hor či k moři s cestovní kanceláří. Pokud jen trochu zvládáte řeči, stačí už na místě samém dohodnout se majitelem penziónu. V devíti případech z deseti vám rád řekne svou cenu za ubytování a dohodne se i na další spolupráci. Pak už stačí jen telefonní kontakt a v příští sezóně jedete opět na jistotu.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Pošta zveřejnila, které pobočky zavře. Tady je seznam

31. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ

Pošta zveřejnila, které pobočky zavře. Tady je seznam

Kde od července skončí pobočky České pošty? Hlavně ve velkých městech. Naopak ani jedna se nemá rušit v obcích, kde je pošta jen jedna, a v obcích pod 2500 obyvatel.

Kolik opravdu stojí auto. Žrout peněz na čtyřech kolech

31. 3. 2023 | Radim Zelený

Kolik opravdu stojí auto. Žrout peněz na čtyřech kolech

Většina domácností má aspoň jeden automobil. Je to pohodlné, praktické, někde a někdy i nezbytné. Stojí to ale peníze. A zdaleka nejde jen o pořizovací cenu a palivo. S jakými náklady... celý článek

Občanka v mobilu se blíží. Zařídí to DIA, hlásí Bartoš

30. 3. 2023 | Jana Divinová

Občanka v mobilu se blíží. Zařídí to DIA, hlásí Bartoš

Od dubna začne fungovat Digitální a informační agentura (DIA). Jejím úkolem je modernizace veřejné správy. Jako první se zaměří na digitální občanku. Oznámil to vicepremiér pro digitalizaci... celý článek

Nejoblíbenější značkou je Air Bank, ukázal průzkum zkušeností

30. 3. 2023 | Petr Kučera

Nejoblíbenější značkou je Air Bank, ukázal průzkum zkušeností

Air Bank se stala vítězem průzkumu 100 nejlepších zákaznických zkušeností v?Česku, který každoročně sestavuje KPMG ČR na základě padesáti tisíc klientských hodnocení. Před rokem skončila... celý článek

Jak poznat dobrý dluh od špatného. Poradíme s půjčkami

30. 3. 2023 | Jan Müller

Jak poznat dobrý dluh od špatného. Poradíme s půjčkami

Existuje hodně druhů půjček a každý z nich je vhodný k něčemu jinému. Dobrou či špatnou volbou můžete ušetřit nebo ztratit mnoho tisíc.

Partners Financial Services