Druhy středních škol

Typy škol

učební obory
střední odborné školy
konzervatoře
gymnázia
technická lycea
speciální střední školy
další druhy středních škol
 
Učební obory

Tříleté učební obory jsou zakončené složením učňovských zkoušek a vydáním výučního listu, žáci mohou po dalších dvou letech denního studia složit maturitu. Dvouleté učební obory končí složením závěrečné zkoušky a absolventi obdrží osvědčení o způsobilosti k výkonu povolání. Žáci, kteří končí povinnou devítiletou docházku v nižším ročníku než devátém, se mohou přihlásit také na praktickou školu. Studium praktické školy je zakončeno závěrečnou zkouškou. Absolventi najdou uplatnění v dělnických profesích.

Střední odborné školy

Nabízejí zpravidla čtyřleté studijní programy a končí složením maturitní zkoušky. Absolventi se uplatní v praxi nebo mohou pokračovat ve studiu na vysoké či vyšší odborné škole.

  • typy středních odborných škol:

    střední průmyslová škola, střední zemědělská škola, střední zahradnická škola, střední vinařská škola, střední chmelařská škola, střední lesnická škola, střední rybářská škola, střední drůbežářská škola, střední zdravotnická škola, hotelová škola, sociálně právní akademie, střední knihovnická škola, střední pedagogická škola, střední umělecká škola, obchodní škola, obchodní akademie, rodinná škola, konzervatoř a odborná škola.

Konzervatoře

Jde o specifické střední odborné školy, které připravují studenty v oborech hudba, zpěv, tanec a hudebně dramatické umění. Mají zpravidla šest ročníků (taneční obor má osm ročníků), poskytují všeobecné vzdělání, výuku cizích jazyků, uměleckou a umělecko-pedagogickou přípravu. Školu mohou žáci ukončit po čtyřech letech maturitní zkouškou, která ale není plnohodnotnou kvalifikaci pro výkon povolání. Proto je možno dále pokračovat ve studiu a zakončit konzervatoř absolutoriem, odbornou zkouškou spojenou s veřejným vystoupením, která opravňuje absolventa používat titul diplomovaný umělec (dipl. um.).

Gymnázia

Studium trvá převážně čtyři nebo osm let a je určeno žákům pátých nebo devátých tříd. Existují ale i šestileté studijní programy pro sedmáky. Gymnázium poskytuje všeobecné vzdělání a připravuje své absolventy ke studiu na vysoké škole. Některé školy nebo třídy se specializují na určité oblasti, takže vaše dítě může navštěvovat jazykové, sportovní, přírodovědné či humanitní gymnázium.

Technická lycea

Představují obdobu předválečného reálného gymnázia. Jde v podstatě o střední školy připravující žáky na studium převážně technických vysokých škol. Spojují všeobecně vzdělání, která tvoří zhruba sedmdesát procent učiva, se základy odborného vzdělání, jež připomínají průmyslovku.

Speciální střední školy

Jsou určeny především tělesně a smyslově či jinak postiženým. Studenti se vzdělávají v malém třídním kolektivu, což umožňuje pedagogovi individuální přístup ke každému žákovi. Některé školy umožňují společné vzdělávání zdravých i handicapovaných žáků včetně problémových a výjimečných. Integrační model vzájemného soužití je velice přínosný pro všechny zúčastněné.

Další druhy středních škol

Církevní školy

Zaměřují se kromě běžného učebního plánu na utváření hodnotové orientace studentů. Náboženství se často vyučuje pouze jako nepovinný předmět, učební plány se většinou shodují se státními středními školami. Pro přijetí ke studiu není nutné členství rodičů nebo dítěte v církvi.

Typy církevních škol:
  • katolické
  • protestantské
  • židovské
  • jiné konfesní

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-389
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Oblíbená témata

studium, škola

A tohle už jste četli?

Životní minimum a přídavky na děti stoupnou

22. 9. 2022 | Petr Kučera, Gabriel Pleska

Životní minimum a přídavky na děti stoupnou

Životní a existenční minimum se od 1. ledna 2023 opět zvýší. Stoupne také výše přídavků na děti. Na tiskové konferenci – shodou okolností těsně před komunálními a senátními volbami –... celý článek

Příspěvek na bydlení bude vyšší a pro víc lidí. Nová kalkulačka

21. 9. 2022 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Příspěvek na bydlení bude vyšší a pro víc lidí. Nová kalkulačka

O příspěvek na bydlení bude moct od října zažádat víc lidí. Mnoho současných příjemců příspěvku dostane víc peněz, rozhodla dnes vláda. Spočítejte si to.

Příspěvky pro pěstouny a děti z náhradní péče stoupnou

21. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Příspěvky pro pěstouny a děti z náhradní péče stoupnou

Od října se zvýší příspěvky na úhradu potřeb dítěte o 27 procent a jednorázový příspěvek při převzetí dítěte o 35 procent. Zaopatřovací příspěvek, který pomáhá mladým lidem při odchodu... celý článek

Chudším důchodcům přidají méně. Změní se mimořádná valorizace?

21. 9. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Chudším důchodcům přidají méně. Změní se mimořádná valorizace?

Dvě mimořádné valorizace pomohly lidem s nižšími důchody méně než těm s vyššími. Může za to dosavadní systém výpočtu. Ekonomové doporučují vládě rychlou změnu. Ta ale zatím nespěchá... celý článek

Nová tabulka, jak určit výživné. Má pomoct, ale nic nezaručí

20. 9. 2022 | Gabriel Pleska

Nová tabulka, jak určit výživné. Má pomoct, ale nic nezaručí

Ministerstvo spravedlnosti spustí v tomhle týdnu informační web o výživném. Jeho součástí bude i kalkulačka a nová tabulka doporučené výše výživného. Zůstává s ní ale jeden problém:... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.