Jak vybrat střední školu

Stále si ještě myslíte, že máte doma malé dítě, které potřebuje ochranu a pomocnou ruku. Váš potomek se ale už dávno cítí dospělý a dává vám to patřičně znát. Zdá se, že syn nebo dcera právě navštěvuje střední školu.

Jaký typ školy vybrat?

Při výběru střední školy budete muset přihlédnout k zájmům a prospěchu vašeho potomka na základní škole. Nabídka možností je opravdu široká - od gymnázií přes speciální střední školy až po odborná učiliště.

Za státní školy neplatíte

Na státních školách bude vašemu dítěti poskytnuto vzdělání zdarma. Pokud máte zájem zlepšit finanční situaci školy, můžete dobrovolně přispět do fondu, který spravuje Spolek rodičů a přátel školy.

Kolik stojí soukromá škola?

Jestliže bude váš potomek navštěvovat soukromou střední školu, zaplatíte zhruba 10 000 až 30 000 korun ročně. V menších městech je školné zpravidla nižší. Mezi nejdražší patří pražská soukromá gymnázia, například na Gymnáziu Pod Vyšehradem činí školné 29 000 korun. Před nástupem dítěte se zeptejte na přesné podmínky, některé školy zvedají platby ve vyšších ročnících, jinde zaplatíte více, pokud během studia klesne počet žáků ve třídě.

Učebnice a pomůcky

Na státní střední škole váš potomek zřejmě nedostane zdarma žádné pomůcky a bude si muset koupit i potřebné učebnice. Zaplatíte za ně zhruba 500 až 1500 korun ročně. Na konci školního roku mohou děti knihy prodat mladším studentů, takže se vám alespoň část peněz vrátí. Jestliže váš potomek navštěvuje víceleté gymnázium, měla by mu škola učebnice do doby ukončení povinné docházky bezplatně půjčit. Některé soukromé školy poskytují alespoň část učebních textů zdarma, tedy v rámci zaplaceného školného.

Jak se dostat na stření školu?

Přijímací zkoušky se konají ve dvou kolech, většinou v druhé polovině dubna a v první polovině května. Termíny jsou pro státní školy jednotné v celé republice. Pokud dítě na první škole neuspěje, má možnost zkusit štěstí podruhé. Soukromé školy stanovují termín přijímaček dle vlastního uvážení, děti tedy absolvují přijímací řízení třeba na dvou státních a několika soukromých školách. Talentové zkoušky na umělecky zaměřené školy a konzervatoře probíhají už v zimě.

Kam po střední škole?

Pokud chtějí čerství maturanti pokračovat ve studiu, mohou zkusit štěstí na některé vysoké škole nebo univerzitě. Pro ty, kdo nemají chuť strávit v lavicích pět nebo šest let, nabízí většina vysokých škol zpravidla tříleté bakalářské programy. Další možností je studium vyšší odborné školy nebo roční jazykový kurz. Cizí jazyk se mohou studenti naučit i při au-pair pobytech v zahraničí.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

kariéra, studium, škola

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.