Zvláštní a speciální školy

Vzdělávají žáky ve věku od 6 do 15 let s různým stupněm mentálního postižení. Výuka je zaměřena na celkový rozvoj osobnosti s důrazem na praktickou orientaci v okolním světě.

Na rozdíl od základní školy je program upraven podle pracovního tempa konkrétního dítěte a přizpůsoben jeho schopnostem, případně mírnému rozumovému postižení. Školy se také snaží o zdokonalení manuální zručnosti. Ve třídách se pracuje s menším počtem žáků.

Absolventi školy jsou přijímáni do odborných učilišť se zaměřením:
 • malíř pokojů
 • natěrač
 • zednické práce
 • pokrývačské práce, sklenářské práce, podlahářské práce
 • truhlář nábytku, stavební truhlář, tesař
 • kuchařské práce
 • zahradnické práce - zelinář, ovocnář nebo květinářské a aranžérské práce
 • opravář zemědělských strojů
 • pekař, cukrář
 • šička, čalouník, obuvník
 • elektromontážní práce

Tříleté učební obory jsou zakončené složením učňovských zkoušek a vydáním výučního listu. Dvouleté učební obory končí složením závěrečné zkoušky a vydáním osvědčení o způsobilosti k výkonu povolání. Žáci, kteří ukončí povinnou devítiletou docházku v nižším ročníku než devátém, se mohou přihlásit také na praktickou školu. Studium praktické školy je završeno závěrečnou zkouškou. Absolventi najdou uplatnění v dělnických profesích.

Speciální školy

Jsou určeny zdravotně postiženým dětem. Na základě žádosti rodičů, vyjádření odborného lékaře a pedagogicko - psychologické poradny nebo centra může být postižené dítě zařazeno také do základní školy. Po dohodě s rodiči a podle charakteru postižení se učební plán přizpůsobí možnostem školáka.

Rada při hledání školy pro tělesně postižené dítě.

Školy zaměřené na výuku jazyka, přírodních věd, sportu či informatiky

Pokud jste se rozhodli dítě přihlásit, musí úspěšně složit přijímací zkoušky. Na jazykové škole začínají žáci zpravidla povinně ve třetí třídě s prvním cizím jazykem, druhý se přidává v šestce. Vedle povinné výuky mohou většinou navštěvovat hodiny konverzace. Jestliže si vyberete základní školu zaměřenou na výpočetní techniku, seznámí se vaše dítě s Wordem, s Excelem, s používáním internetu a se základy dalších programů. Většinou v šesté třídě začínají školáci s rozšířenou výukou přírodních věd. Do sportovně zaměřených tříd, může být váš potomek zařazen již na počátku docházky, týdně absolvuje zhruba pět hodin tělocviku. Během docházky se děti zaměřují na konkrétní sport, účastní se závodů , soustředění a tréninků.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Životní minimum a přídavky na děti stoupnou

22. 9. 2022 | Petr Kučera, Gabriel Pleska

Životní minimum a přídavky na děti stoupnou

Životní a existenční minimum se od 1. ledna 2023 opět zvýší. Stoupne také výše přídavků na děti. Na tiskové konferenci – shodou okolností těsně před komunálními a senátními volbami –... celý článek

Příspěvek na bydlení bude vyšší a pro víc lidí. Nová kalkulačka

21. 9. 2022 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Příspěvek na bydlení bude vyšší a pro víc lidí. Nová kalkulačka

O příspěvek na bydlení bude moct od října zažádat víc lidí. Mnoho současných příjemců příspěvku dostane víc peněz, rozhodla dnes vláda. Spočítejte si to.

Příspěvky pro pěstouny a děti z náhradní péče stoupnou

21. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Příspěvky pro pěstouny a děti z náhradní péče stoupnou

Od října se zvýší příspěvky na úhradu potřeb dítěte o 27 procent a jednorázový příspěvek při převzetí dítěte o 35 procent. Zaopatřovací příspěvek, který pomáhá mladým lidem při odchodu... celý článek

Chudším důchodcům přidají méně. Změní se mimořádná valorizace?

21. 9. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Chudším důchodcům přidají méně. Změní se mimořádná valorizace?

Dvě mimořádné valorizace pomohly lidem s nižšími důchody méně než těm s vyššími. Může za to dosavadní systém výpočtu. Ekonomové doporučují vládě rychlou změnu. Ta ale zatím nespěchá... celý článek

Nová tabulka, jak určit výživné. Má pomoct, ale nic nezaručí

20. 9. 2022 | Gabriel Pleska

Nová tabulka, jak určit výživné. Má pomoct, ale nic nezaručí

Ministerstvo spravedlnosti spustí v tomhle týdnu informační web o výživném. Jeho součástí bude i kalkulačka a nová tabulka doporučené výše výživného. Zůstává s ní ale jeden problém:... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.