Zvláštní a speciální školy

Vzdělávají žáky ve věku od 6 do 15 let s různým stupněm mentálního postižení. Výuka je zaměřena na celkový rozvoj osobnosti s důrazem na praktickou orientaci v okolním světě.

Na rozdíl od základní školy je program upraven podle pracovního tempa konkrétního dítěte a přizpůsoben jeho schopnostem, případně mírnému rozumovému postižení. Školy se také snaží o zdokonalení manuální zručnosti. Ve třídách se pracuje s menším počtem žáků.

Absolventi školy jsou přijímáni do odborných učilišť se zaměřením:
 • malíř pokojů
 • natěrač
 • zednické práce
 • pokrývačské práce, sklenářské práce, podlahářské práce
 • truhlář nábytku, stavební truhlář, tesař
 • kuchařské práce
 • zahradnické práce - zelinář, ovocnář nebo květinářské a aranžérské práce
 • opravář zemědělských strojů
 • pekař, cukrář
 • šička, čalouník, obuvník
 • elektromontážní práce

Tříleté učební obory jsou zakončené složením učňovských zkoušek a vydáním výučního listu. Dvouleté učební obory končí složením závěrečné zkoušky a vydáním osvědčení o způsobilosti k výkonu povolání. Žáci, kteří ukončí povinnou devítiletou docházku v nižším ročníku než devátém, se mohou přihlásit také na praktickou školu. Studium praktické školy je završeno závěrečnou zkouškou. Absolventi najdou uplatnění v dělnických profesích.

Speciální školy

Jsou určeny zdravotně postiženým dětem. Na základě žádosti rodičů, vyjádření odborného lékaře a pedagogicko - psychologické poradny nebo centra může být postižené dítě zařazeno také do základní školy. Po dohodě s rodiči a podle charakteru postižení se učební plán přizpůsobí možnostem školáka.

Rada při hledání školy pro tělesně postižené dítě.

Školy zaměřené na výuku jazyka, přírodních věd, sportu či informatiky

Pokud jste se rozhodli dítě přihlásit, musí úspěšně složit přijímací zkoušky. Na jazykové škole začínají žáci zpravidla povinně ve třetí třídě s prvním cizím jazykem, druhý se přidává v šestce. Vedle povinné výuky mohou většinou navštěvovat hodiny konverzace. Jestliže si vyberete základní školu zaměřenou na výpočetní techniku, seznámí se vaše dítě s Wordem, s Excelem, s používáním internetu a se základy dalších programů. Většinou v šesté třídě začínají školáci s rozšířenou výukou přírodních věd. Do sportovně zaměřených tříd, může být váš potomek zařazen již na počátku docházky, týdně absolvuje zhruba pět hodin tělocviku. Během docházky se děti zaměřují na konkrétní sport, účastní se závodů , soustředění a tréninků.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.