Jak vybrat správnou školku

Rozhodnete se, že už déle nezůstanete se svým miláčkem doma, a tak pro něj i pro vás nastává velký den: Půjdete přece poprvé do školky. Vaše dítě pozná nové kamarády, naučí se básničky, hry a možná na vás bude trošku méně závislé.

Poplatky

U státních školek stanoví měsíční poplatky obecní nebo obvodní úřad, takže se v oblasti neliší. Letos dosahuje například 300 korun na Praze1, v Hranicích 250 korun, v Pardubicích 400 korun. Rodiče musí dále uhradit stravné, které činí průměrně 20 až 25 korun denně. Dítě má nárok na dvě svačiny a oběd.

Pokud chcete, aby váš potomek navštěvoval soukromou školku, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Měsíční poplatky se pohybují v tisícových částkách, například v mateřské škole Beruška zaplatíte 3500 korun, v Korálku 1400 korun. Ještě dražší je umístění dítěte v jazykové školce.

Kdo dřív přijde...

Pokud byste chtěli ještě v červnu přihlásit své dítě od září do církevní školky v Praze, budete mít asi smůlu. Existuje už i pořadník na příští rok. V jiných mateřských školách mají volná místa ještě v létě. Pro jistotu se ale informujte o situaci ve vaší obci včas. Zápis většinou probíhá už v zimních nebo jarních měsících. Pokud se uvolní místo během roku, může školka vaše dítě přijmout i dodatečně.

Která školka pro vás je nejlepší?

Kromě běžných mateřských školek existují i specializovaná zařízení zaměřená na péči o postižené. V dnešní době se některé mateřské školy snaží spíše o začleňováních postižených dětí mezi zdravé. Dále mohou děti navštěvovat například církevní, jazykové, sportovní či waldorfské školky.

Měli byste vědět

Většina školek pořádá dny otevřených dveří, můžete si prohlédnout zařízení, zeptat se, zda mateřská škola pořádá nějaké kroužky nebo zjistit, kolik předškoláků bude mít na starosti jedna vychovatelka. Pokud dítě přihlásíte, budete před začátkem docházky nejspíše pozváni na informační schůzku, na které se dozvíte podrobnosti.

Poprvé bez maminky

Pro některé děti by bylo náhlé odloučení od rodičů velmi problematické. Řada zařízení proto umožňuje, aby zpočátku pobývali děti ve školce ve společnosti maminek nebo tatínků. Často pomůže zkrácení docházky například na dvě hodiny denně.

Co se dělá ve školce

Cílem snažení je postupná příprava na plynulý přechod do základní školy. Běžný den má většinou svůj stálý režim, děti kreslí, cvičí, zpívají a samozřejmě se najde i prostor pro hry. V rámci mateřské školy mohou také navštěvovat logopedickou poradnu nebo různé kroužky. Některé školky chodí s dětmi do kina, do divadla, plavat nebo třeba do ZOO. Organizují vystoupení pro rodiče, besídku s Mikulášem či maškarní ples.

Zajíček nebo lištička

Děti jsou zpravidla rozděleny do tří tříd podle věku. Někdy školka umožňuje, aby si rodiče vybrali i zaměření třídy, například hudební, anglická nebo sportovní. Dnes existují ale i zařízení, která vytvářejí skupiny různě starých dětí, což napodobuje sourozenecké role v rodině.

Co je waldorfská mateřská škola?

Při výchově dětí respektuje zákonitosti předškolního věku, zaměřuje se na učení napodobováním. Děti si osvojí práce, které jsou v domácnosti přirozené, praní, pečení, vaření, čištění, prostírání a uklízení. Předškoláci také malují, modelují, kreslí, zpívají chodí na procházky nebo poslouchají pohádky jako v běžné školce. Waldorfský přístup klade důraz na rytmus. Obsahují ho hry, zpěv, říkadla a pohyby. Určitý rytmus můžeme najít i ve skladbě dne, týdne a ve střídání ročních období.

Pokud chcete vědět více>>

Církevní školky

Většina církevních školek se svou náplní od běžných moc neodlišuje, děti se zpravidla pouze zábavnou formou seznámí se základními náboženskými a věroučnými fakty. Církevní zařízení přijímají děti z věřících i nevěřících rodin, v případě katolické školky není podmínkou ani pokřtění dítěte.

Speciální mateřské školy

Snížený počet dětí ve třídách umožňuje individuální přístup ke každému z nich. Školky se snaží prohlubovat spolupráci s rodinami, příbuzní mohou své potomky navštívit a zúčastnit se různých her a činností. Často není doba příchodu a odchodu dětí do mateřské školy pevně stanovena. Podle typu postižení se používá i některá z léčebných metod (vodoléčba, podpůrná magneto-terapeutická léčba). Pedagogové se snaží pomoci rodičům najít pro dítě vhodnou základní školu.

Jazykové školky

Jedná se o předškolní zařízení, ve kterém si už předškoláci mohou osvojit základy cizího jazyka. Výuka spočívá převážně v cizojazyčné komunikaci během her, pedagogové mluví na děti zpravidla pouze v cizím jazyce. Pokud uvažuete o jazykové mateřské školce usnadníte svému potomkovi nejspíše další studium, ale budete muset sáhnout poměrně hluboko do kapsy.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Životní minimum a přídavky na děti stoupnou

22. 9. 2022 | Petr Kučera, Gabriel Pleska

Životní minimum a přídavky na děti stoupnou

Životní a existenční minimum se od 1. ledna 2023 opět zvýší. Stoupne také výše přídavků na děti. Na tiskové konferenci – shodou okolností těsně před komunálními a senátními volbami –... celý článek

Příspěvek na bydlení bude vyšší a pro víc lidí. Nová kalkulačka

21. 9. 2022 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Příspěvek na bydlení bude vyšší a pro víc lidí. Nová kalkulačka

O příspěvek na bydlení bude moct od října zažádat víc lidí. Mnoho současných příjemců příspěvku dostane víc peněz, rozhodla dnes vláda. Spočítejte si to.

Příspěvky pro pěstouny a děti z náhradní péče stoupnou

21. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Příspěvky pro pěstouny a děti z náhradní péče stoupnou

Od října se zvýší příspěvky na úhradu potřeb dítěte o 27 procent a jednorázový příspěvek při převzetí dítěte o 35 procent. Zaopatřovací příspěvek, který pomáhá mladým lidem při odchodu... celý článek

Chudším důchodcům přidají méně. Změní se mimořádná valorizace?

21. 9. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Chudším důchodcům přidají méně. Změní se mimořádná valorizace?

Dvě mimořádné valorizace pomohly lidem s nižšími důchody méně než těm s vyššími. Může za to dosavadní systém výpočtu. Ekonomové doporučují vládě rychlou změnu. Ta ale zatím nespěchá... celý článek

Nová tabulka, jak určit výživné. Má pomoct, ale nic nezaručí

20. 9. 2022 | Gabriel Pleska

Nová tabulka, jak určit výživné. Má pomoct, ale nic nezaručí

Ministerstvo spravedlnosti spustí v tomhle týdnu informační web o výživném. Jeho součástí bude i kalkulačka a nová tabulka doporučené výše výživného. Zůstává s ní ale jeden problém:... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.