Jaké jsou druhy spoření pro vaše potomky

Pro většinu rodičů je narození dítěte přes značnou finanční zátěž okamžikem radosti, která však může být zkalena starostmi o finanční zajištění potomka v budoucnosti. Řešením mohou být různé formy spoření nabízené finančními institucemi. Mezi jednodušší patří různé formy vkladů, ze sofistikovanějších jsou zde podílové fondy či kapitálové a investiční pojištění.

TIP:
  • Počítejte s tím, že přírůstek do rodiny pohltí patnáct až dvacet pět procent čistých příjmů vaší domácnosti, bez ohledu na jejich výši.

Vkladní knížky patří k již tradičním produktům. V souladu se zájmy dítěte některé banky omezují přístup rodičů, ale i potomka, k penězům až do dosažení patnácti, respektive osmnácti let věku. Podobné bariéry mohou vznikat také u spořících účtů založených ve prospěch nezletilých. Různá zvýhodnění mají motivovat rodiče ke spoření pro děti.

TIP:
  • Vkladní knížku pro dítě mohou v současnosti založit pouze jeho rodiče. Potřebují k tomu rodný list potomka. Dříve populární anonymní vkladní knížky, na kterých pro dítě spořili prarodiče a jiní příbuzní, již nelze podle zákona o praní špinavých peněz zakládat.

Dobrým nástrojem vhodným ke spoření pro děti může být také stavební spoření, které lze v pětiletých cyklech obnovovat a díky státní podpoře dosáhnout velmi atraktivního zhodnocení při nízkém riziku.

Spořit pro děti jde též prostřednictvím otevřených podílových fondů. Fondy investují do mnoha druhů aktiv (akcií, dluhopisů či pokladničních poukázek) a v dlouhodobém horizontu (pět a více let) dosahují lepšího zhodnocení než běžné vklady.

Pro finanční zajištění dětí či vnoučat je významným pomocníkem životní pojištění dětí. Zde již nejde o pouhé spoření. Dítě může být zabezpečeno pro případ úmrtí nebo invalidity jednoho či obou rodičů, současně je úrazově pojištěno a může získat další výhody.

TIP:
  • Spoření pro děti je záležitostí na mnoho let. Doporučujeme k němu využít stavebního spoření nebo smíšených a akciových otevřených podílových fondů či investičního životního pojištění, které v dlouhodobém horizontu nabízejí vyšší zhodnocení než vkladní knížky.
Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-35
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.