Jaké jsou druhy spoření pro vaše potomky

Pro většinu rodičů je narození dítěte přes značnou finanční zátěž okamžikem radosti, která však může být zkalena starostmi o finanční zajištění potomka v budoucnosti. Řešením mohou být různé formy spoření nabízené finančními institucemi. Mezi jednodušší patří různé formy vkladů, ze sofistikovanějších jsou zde podílové fondy či kapitálové a investiční pojištění.

TIP:
  • Počítejte s tím, že přírůstek do rodiny pohltí patnáct až dvacet pět procent čistých příjmů vaší domácnosti, bez ohledu na jejich výši.

Vkladní knížky patří k již tradičním produktům. V souladu se zájmy dítěte některé banky omezují přístup rodičů, ale i potomka, k penězům až do dosažení patnácti, respektive osmnácti let věku. Podobné bariéry mohou vznikat také u spořících účtů založených ve prospěch nezletilých. Různá zvýhodnění mají motivovat rodiče ke spoření pro děti.

TIP:
  • Vkladní knížku pro dítě mohou v současnosti založit pouze jeho rodiče. Potřebují k tomu rodný list potomka. Dříve populární anonymní vkladní knížky, na kterých pro dítě spořili prarodiče a jiní příbuzní, již nelze podle zákona o praní špinavých peněz zakládat.

Dobrým nástrojem vhodným ke spoření pro děti může být také stavební spoření, které lze v pětiletých cyklech obnovovat a díky státní podpoře dosáhnout velmi atraktivního zhodnocení při nízkém riziku.

Spořit pro děti jde též prostřednictvím otevřených podílových fondů. Fondy investují do mnoha druhů aktiv (akcií, dluhopisů či pokladničních poukázek) a v dlouhodobém horizontu (pět a více let) dosahují lepšího zhodnocení než běžné vklady.

Pro finanční zajištění dětí či vnoučat je významným pomocníkem životní pojištění dětí. Zde již nejde o pouhé spoření. Dítě může být zabezpečeno pro případ úmrtí nebo invalidity jednoho či obou rodičů, současně je úrazově pojištěno a může získat další výhody.

TIP:
  • Spoření pro děti je záležitostí na mnoho let. Doporučujeme k němu využít stavebního spoření nebo smíšených a akciových otevřených podílových fondů či investičního životního pojištění, které v dlouhodobém horizontu nabízejí vyšší zhodnocení než vkladní knížky.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-35
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Životní minimum a přídavky na děti stoupnou

22. 9. 2022 | Petr Kučera, Gabriel Pleska

Životní minimum a přídavky na děti stoupnou

Životní a existenční minimum se od 1. ledna 2023 opět zvýší. Stoupne také výše přídavků na děti. Na tiskové konferenci – shodou okolností těsně před komunálními a senátními volbami –... celý článek

Příspěvek na bydlení bude vyšší a pro víc lidí. Nová kalkulačka

21. 9. 2022 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Příspěvek na bydlení bude vyšší a pro víc lidí. Nová kalkulačka

O příspěvek na bydlení bude moct od října zažádat víc lidí. Mnoho současných příjemců příspěvku dostane víc peněz, rozhodla dnes vláda. Spočítejte si to.

Příspěvky pro pěstouny a děti z náhradní péče stoupnou

21. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Příspěvky pro pěstouny a děti z náhradní péče stoupnou

Od října se zvýší příspěvky na úhradu potřeb dítěte o 27 procent a jednorázový příspěvek při převzetí dítěte o 35 procent. Zaopatřovací příspěvek, který pomáhá mladým lidem při odchodu... celý článek

Chudším důchodcům přidají méně. Změní se mimořádná valorizace?

21. 9. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Chudším důchodcům přidají méně. Změní se mimořádná valorizace?

Dvě mimořádné valorizace pomohly lidem s nižšími důchody méně než těm s vyššími. Může za to dosavadní systém výpočtu. Ekonomové doporučují vládě rychlou změnu. Ta ale zatím nespěchá... celý článek

Nová tabulka, jak určit výživné. Má pomoct, ale nic nezaručí

20. 9. 2022 | Gabriel Pleska

Nová tabulka, jak určit výživné. Má pomoct, ale nic nezaručí

Ministerstvo spravedlnosti spustí v tomhle týdnu informační web o výživném. Jeho součástí bude i kalkulačka a nová tabulka doporučené výše výživného. Zůstává s ní ale jeden problém:... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.