Kupujeme nemovitost

Nákup domu či bytu je rozhodnutí na mnoho let dopředu. Není tedy dobré k němu přistupovat bez přípravy. Na co si dát pozor?

Možností, jak koupit nemovitost jsou v podstatě dvě. Buďto si ji najdete sami nebo koupí nemovitosti splňující vámi zvolené parametry pověříte realitní kancelář. Při individuální vyhledávání počítejte s tím, že tomu budete muset věnovat spoustu času. Realitní kancelář je schopna hodně velkou část tohoto procesu udělat za vás, musíte však zase počítat s tím, že jí zaplatíte provizi v řádu procent z hodnoty kupované nemovitosti.

Při koupi nemovitosti přes realitní kancelář preferujte takové nabídky na které má exkluzivní smlouvu (je jediným oprávněným nemovitost nabízet). Nemůže se vám tak stát, že budete vyjednávat, přemýšlet, shánět peníze a když se rozhodnete koupit, tak se dozvíte, že nemovitost už koupil někdo jiný přes jinou realitní kancelář či přímo od vlastníka. Pokud realitní makléř exkluzivní smlouvu nemá, pak počítejte s tím, že podobnou nemovitost může nabízet někdo jiný za odlišnou cenu a buďte tedy opatrní, můžete totiž vynaložit spoustu času a peněz například na získání hypotéky a pak vám nemovitost někdo "vyfoukne před nosem".

K nemovitosti, kterou si vyberete si vyžádejte všechny relevantní dokumenty, především smlouvu na základě, které je nabízena (pokud ji prodává realitní kancelář), výpis z katastru nemovitostí a především nabývací tituly (kupní smlouvy, rozhodnutí o vypořádání dědictví apod.) co největšího počtu předchozích vlastníků. Pokud totiž někdo z nich uzavřel špatně napsanou kupní smlouvu, je možné, že právně vůbec není vlastníkem nemovitosti (zápis v katastru není rozhodující) a může se vám tak přihodit, že se jím nestanete ani vy. V případě, že jste si na koupi nenajali realitního makléře (který by měl posoudit všechny dokumenty v rámci svých služeb), měli byste si alespoň na posouzení těchto dokumentů vzít specializovaného právníka. Ačkoliv to znamená dodatečné náklady, předejte tím řadě rizik, kterých si jako laik nemusíte všimnout.

Když se rozhodnete, že máte okonkrétní nemovitost zájem, měli byste si ji důkladně prohlédnout, v případě nutnosti k tomu přiberte i odborníka (statika, architekta, odborníka na stavební úpravy apod.). Především u nemovitostí, které budou vyžadovat rekonstrukci dokáže mnohem lépe odhadnout, co vše bude třeba opravit a především, kolik to bude stát. Můžete se tak vyvarovat "výhodné" koupě nemovitosti určené k rekonstrukci, která vás nakonec celkově přijde mnohem dráž než koupě podobné už zrekonstruované.

Nemovitosti přímo od majitele

Nabídka nemovitostí
-

Rozhodnutí o koupi vás nakonec postaví před otázku převodu nemovitosti, smluv a placení. Okamžikem rozhodnutí po vás buderealitní kancelář chtít zálohu okolo deseti procent z kupní ceny. K ní by měla být sepsána smlouva, která definuje na co skládáte zálohu (většinou na provizi realitní kanceláře nebo kupní cenu). Pokud po složení zálohy odstoupíte od koupě, většinou už nemáte na její vrácení nárok či dostanete zpět jen její část. Kromě složení zálohy je nutné zajistit sepsání kvalitní kupní smlouvy. Řada realitních kanceláří tento proces komplikuje překupními smlouvami a podobnými instrumenty, kterým je však lepší se vyhnout. Další a další prvky vstupující do procesu získání nemovitosti totiž zvyšují riziko chyb a může se tak stát, že se právně nestanete vlastníkem nemovitosti (to co je v katastru nemovitostí pak nemá žádný význam) a budete ji muset vrátit! Kupní smlouvu by měla buďto zajistit realitní kancelář, která by k tomu měla disponovat specializovaným právníkem či byste si takového právníka měli najít sami. Nakonec nejdůležitější částí celého procesu je zajištění bezproblémového převodu peněz prodávajícímu a nemovitosti na kupujícího. Vzhledem k pomalosti českých katastrálních úřadů je na místě si převod pojistit složením kupní ceny u notáře (advokáta, na vinkulovaný účet v bance či v realitní kanceláři), který zajistí vyplacení peněz až v situaci, kdy bude kupující zapsán do katastru nemovitostí jako vlastník.

Rozhodnutí o koupi a vyřešení smluv a převodu nemusí být vaším posledním problémem. Může se totiž stát, že máte v hotovosti jen část kupní ceny a chcete si na koupi vzít hypotéku či využít úvěru ze stavebního spoření. Více informací o těchto produktech najdete v příslušných sekcích - hypotéky, stavební spoření.

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

A tohle už jste četli?

Nový zákon omezí praktiky energošmejdů

6. 3. 2021 | Renata Lichtenegerová | 3 komentáře

Nový zákon omezí praktiky energošmejdů

„Moderní zákazník se zajímá, jak vzniká cena za energie, které odebírá. A to jak za komodity samotné, tak za služby dodavatelů. O budoucnosti energetických firem rozhodne transparentnost... celý článek

Energetické štítky se mění. Co nového vám řeknou o pračce, myčce a ledničce

2. 3. 2021 | Jana Králová | 6 komentářů

Energetické štítky se mění. Co nového vám řeknou o pračce, myčce a ledničce

Těch plusů už bylo až příliš. Od letošního března končí, přinejmenším dočasně. A dostane se i na další písmena než áčka. Na scénu nově vstupuje QR kód.

Soud k odpočtu hypotéky: Bytovou potřebou může být i stavba k rekreaci

1. 3. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Soud k odpočtu hypotéky: Bytovou potřebou může být i stavba k rekreaci

Lidé, kteří celý rok bydlí v rekreační nemovitosti, mají šanci na daňový odpočet úroků z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Naději jim – za určitých podmínek – přináší čerstvé... celý článek

Jenom doma, nebo do práce. Vláda zpřísňuje omezení pohybu

27. 2. 2021 | Petr Kučera | 30 komentářů

Jenom doma, nebo do práce. Vláda zpřísňuje omezení pohybu

Nový nouzový stav přináší od pondělí 1. března nové zákazy.

Energie v aplikaci. Neplaťte víc za to, co mají všichni dodavatelé stejné

27. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Energie v aplikaci. Neplaťte víc za to, co mají všichni dodavatelé stejné

Smlouva s měsíční výpovědní dobou, kterou můžete podepsat přímo v aplikaci. Tak prodává energie Gazela Energy. Její výkonný ředitel Karel Srna v rozhovoru vypočítává, kolik stojí pasivita... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.