Slovníček pojmů z oblasti platebních karet

Víte, co znamená embossing anebo imprinter? Nevadí. Jasno v oblasti platebních karet, která je plná oborných pojmů, vám udělá náš malý výkladový slovníček.

ATM (Automated Teller Machine) - zkratka pro bankomat
Blokace karty - zablokování karty pro on-line transakce
Cash advance - výběr hotovosti na přepážce banky prostřednictvím platební karty
Credit scoring - prověření úvěryschopnosti klienta. Před vydáním kreditní karty zkoumá banka schopnost klienta splácet budoucí úvěr. Základním hlediskem je u všech bank výše čistého měsíčního příjmu, dále se někdy sleduje historie klienta na základě několika posledních výpisů z běžného účtu, od roku 2002 se začíná využívat i úvěrový registr.
Čipová karta - údaje o kartě a jejím majiteli pro elektronické transakce jsou uloženy na mikročipu. Rozlišujeme karty kontaktní, kdy je čip umístěn na přední straně karty a při každé transakci je nutné kartu zasunout do čtečky, a karty bezkontaktní, kdy je čip schován uvnitř plastu a kartu stačí jen přiblížit ke čtečce. Vydávání čipových karet podle nejnovějšího standardu EMV začalo v České republice v únoru 2003.
Debetní karta - jejím použitím čerpáte peněžní prostředky, které máte uložené na běžném účtu.
Elektronická karta - lze ji použít jen pro výběry z bankomatu a platby u obchodníka vybaveného elektronickým terminálem. Např. VISA Electron, Maestro.
Embosovaná karta - taková platební karta, která má veškeré údaje plasticky vytlačeny. Lze ji použít stejně jako elektronickou kartu, navíc s ní můžete platit u obchodníků vybavených mechanickou čtečkou karet, tzv. imprinterem.
Embossing - reliéfní písmo na kartě, které umoňuje její použití i v mechanických čtečkách karet.
Emergency cash - vydání nouzové hotovosti v případě ztráty či odcizení karty
Hybridní karta - obsahuje jak magnetický proužek, tak čip. Jako hybridní karty budou v následujících několika letech vydávány téměř všechny karty.
Charge karta - funguje obdobně jako kreditní karta s tím, že celou čerpanou částku musíte jednorázově v dohodnutém termínu, obvykle do konce příštího měsíce. Z čerpané částky se neplatí úrok.
Imprinter (tzv. žehlička) - mechanická čtečka platebních karet. Umoňuje off-line transakce embosovanými kartami.
Kreditní karta - jejím použitím čerpáte úvěr od banky, který musíte stanoveným způsobem splácet. Po uplynutí bezúročné lhůty platíte z čerpaného úvěru úrok.
Magnetická karta - údaje o kartě a jejím majiteli pro elektronické transakce jsou uloženy na magnetickém proužku na zadní straně karty.
Nákupní úvěrová karta je nebankovní verzí kreditní karty, kteoru nabízejí splátkové společnosti. Oproti bankovní kreditní kartě má omezené použití.
Online transakce - taková operace s kartou, při které dochází ke spojení platebního terminálu či bankomatu s kartovým centrem pro ověření transakce. Jde o elektronické platby a výběry z bankomatů.
Offline transakce - operace, při níž nedochází ke spojení terminálu s kartovým centrem. Patří sem všechny platby na mechanické čtečce (imprinteru) a do budoucna také některé transakce čipovými kartami.
POS (Poin-of-Sale) - obchodní místo vybavené elektronickým platebním terminálem. Původně se využívalo označení EFTPOS (Electronic Funds Transfer at Poin-of-Sale), dnes je používáno kratší označení.
Stoplistace karty - zablokování karty pro off-line transakce. Číslo karty je zapsáno na listinu odcizených a ztracených karet, tzv. stoplist.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.