Typy podílových fondů a jejich investiční strategie

Volba investiční strategie závisí především na investičním horizontu, očekávaném výnosu a vztahu k riziku (platí totiž, že čím vyšší je potenciální výnos, tím vyšší je také riziko, že investice může být ztrátová). Investiční horizont jinými slovy znamená odpověď na otázku, jak dlouho chcete mít peníze v podílovém fondu uloženy a jakou volnost chcete mít při jejich výběru.

Fondy peněžního trhu / Dluhopisové / Smíšené / Fondy fondů / Akciové

Fondy peněžního trhu

Ukládáte-li peníze na dobu několika měsíců až jednoho roku, nejvhodnějším řešením jsou fondy peněžního trhu. Nabízí stabilní výnos, obvykle mírně vyšší než termínované vklady v bankách, jejich kurs neprochází žádnými výraznějšími výkyvy a poplatky za správu jsou minimální. Jsou proto ideální pro krátkodobé úložky či pro uložení hotovostní rezervy, kterou je potřeba mít rychle k dispozici, ale u níž je škoda, aby ležela na běžném účtu v bance s minimálním zhodnocením.

Jak dlouho Riziko a výkonnost Likvidita
6 - 12 měsíců nízké vysoká

Fond peněžního trhu prostředky investorů půjčuje na peněžním trhu, ukládá je na termínované vklady u bank a nakupuje státní pokladniční poukázky a dluhopisy s krátkou dobou splatnosti. Většina prostředků je obvykle uložena pouze v korunách, takže změna kursu koruny výkonnost fondu neovlivňuje.
Fondy si můžete porovnat díky našemu filtru, který naleznete zde.

Dluhopisové fondy

Jak dlouho Riziko a výkonnost Likvidita
2 roky nížší vysoká

Při investici na více než jeden rok je dobré část prostředků přesunout do fondů dluhopisových neboli obligačních. Dluhopisy, do kterých tyto fondy investují, přináší o něco vyšší výnosy, než jaké mohou dosahovat fondy peněžního trhu, na druhou stranu ale platí, že růst kursu dluhopisových fondů není tak rovnoměrný jako u fondů peněžních a v krátkém období může i zakolísat (především u fondů, které mají část portfolia umístěnu v zahraničních dluhopisech).

Dluhopisové fondy nakupují především státní a firemní dluhopisy, u firemních mají přednost dluhopisy důvěryhodných emitentů. Část dluhopisů může být denominována v cizích měnách, což zvyšuje rizikovost fondu a přináší větší kolísání jeho kurzu.
Fondy si můžete porovnat díky našemu filtru, který naleznete zde.

Smíšené fondy

Jak dlouho Riziko a výkonnost Likvidita
3 roky střední vysoká

Do smíšených fondů je vhodné investovat zhruba na tři roky. V portfoliích těchto fondů jsou zastoupeny dluhopisy i akcie českých i zahraničních společností. Akciová část portfolia by měla v době růstu táhnout zhodnocení fondu vzhůru, v případě problémů by naopak dluhopisová část měla tlumit negativní vliv klesajících kurzů akcií. Zároveň ovšem platí, že v případě výrazného růstu akciových trhů je dluhopisová část portfolia zbytečnou přítěží a otázkou je, proč by investor neměl tuto diverzifikaci rizika provést sám tím, že si koupí jak podílové listy kvalitního dluhopisového fondu, tak i podílové listy akciového fondu nebo fondu fondů, o kterém se domnívá, že má zajímavý růstový potenciál.

V portfoliu smíšených fondů lze najít akcie, podílové listy, obligace i nástroje peněžního trhu, jejichž vzájemný poměr určuje rizikovost fondu. Žádný druh cenných papírů by podle metodiky Unie investičních společností ČR neměl přesáhnout šedesáti procent hodnoty portfolia. Cenné papíry mohou být denominované v korunách i cizích měnách.
Fondy si můžete porovnat díky našemu filtru, který naleznete zde.

Fondy fondů

Jak dlouho Riziko a výkonnost Likvidita
3 roky vyšší vysoká

Nově se v nabídce českých investičních společností objevují fondy fondů, které nabízí jednoduchý přístup na zahraniční akciové trhy. Měly by tedy poskytovat výrazně nadprůměrný výnos (vedle růstu zahraničních akciových trhů také díky ziskům plynoucím ze znehodnocování koruny), ovšem vzhledem k možným krátkodobým výkyvům akciových trhů je vhodné investovat do těchto fondů s investičním horizontem tří a více let.

Fondy fondů nakupují podílové listy jiných fondů ze zahraničí. Díky tomu snižují riziko plynoucí z možného pádu kurzů akcií jednotlivých firem a zároveň nemusí vydávat značné prostředky na analýzy těchto trhů.
Fondy si můžete porovnat díky našemu filtru, který naleznete zde.

Akciové fondy

Jak dlouho Riziko a výkonnost Likvidita
5 let vysoké vysoká

Nejdelší investiční horizont (obvykle čtyři až pět let) mají fondy akciové. V krátkém období může jejich kurs výrazně kolísat. Zkušenost ale ukazuje, že pokud investor v době pádu kursu neztratí hlavu, akciové fondy mu přinesou vyšší zhodnocení než ostatní typy fondů. Při výběru jednotlivých fondů je třeba dát si pozor na investiční strategii fondu. Pokud mají fondy podobnou strategii, jejich kurz se obvykle vyvíjí podobným způsobem, zatímco v dobře sestaveném portfoliu by měly jednotlivé fondy navzájem tlumit své poklesy. Je proto lepší volit několik různých fondů s odlišným zaměřením (ať už podle regionu nebo sektoru, do kterého investují), čímž se snižuje riziko s akciovými fondy spojené.

Akciové fondy většinu prostředků ukládají do akcií zahraničních nebo českých firem. Rizikovost fondu se odvíjí od toho, do jakých firem a v jakých zemích fond investuje.
Fondy si můžete porovnat díky našemu filtru, který naleznete zde.

Líbil se vám článek?

+53
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Každý čtvrtý Čech vůbec nechrání úspory před inflací

14. 4. 2021 | Petr Kučera | 8 komentářů

Každý čtvrtý Čech vůbec nechrání úspory před inflací

Čtvrtina Čechů se vůbec nesnaží chránit své úspory před inflací. Za nejvhodnější způsob ukládání peněz totiž považují hotovost nebo běžný účet, ukázal březnový průzkum Generali Investments... celý článek

Zonky snižuje minimální vklad do Rentiéra na pětinu

13. 4. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Zonky snižuje minimální vklad do Rentiéra na pětinu

Platforma Zonky Rentiér od 13. dubna snižuje minimální vklad z dosavadních 50 tisíc na 10 tisíc korun. „Služba tak bude dostupná více klientům, kteří nyní mohou své úspory zhodnocovat... celý článek

Bitcoin má nový rekord. Táhne ho vstup Coinbase na burzu

13. 4. 2021 | Lukáš Kovanda

Bitcoin má nový rekord. Táhne ho vstup Coinbase na burzu

Středeční zahájení veřejného obchodování s akciemi Coinbase je jedním z nejdůležitějších milníků v historii kryptoměn. Dává totiž možnost vézt se na růstové vlně i těm, kteří mají za... celý článek

Investujte bez vybírání. ČSOB zjednodušuje fondy

12. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Investujte bez vybírání. ČSOB zjednodušuje fondy

ČSOB má novou službu, pomocí které chce prodávat investice do podílových fondů svým klientům. Produkt nazvaný ČSOB NaMíru startuje s akcí, během níž do konce června odpouští vstupní... celý článek

Akcie a daňové přiznání. Jak určit pořizovací cenu a kurz

12. 4. 2021 | Lucie Kretková | 4 komentáře

Akcie a daňové přiznání. Jak určit pořizovací cenu a kurz

V předchozím článku jsme si vysvětlili základní pravidla, jak zdanit příjmy z prodeje akcií či podílových listů, co se počítá do limitu pro osvobození nebo jak funguje časový test.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.