Zaměstnanecký benefit - firemní automobil

Jednou z možných forem odměňování je poskytnutí automobilu i k soukromým účelům. Z pohledu firmy je to levnější způsob zvýšení čistého příjmu zaměstnance než růst hrubé mzdy. Pořízené vozidlo je možné zahrnout do daňově uznatelných nákladů formou odpisů z čehož vyplývá daňová úspora.

Z pohledu zaměstnance je poskytnutí vozidla nepeněžním příjmem, který podléhá dani z příjmu (č. 586/1992 Sb. o daních z příjmu). Do daňového základu vstupuje jedno procento z pořizovací ceny automobilu včetně daně z přidané hodnoty za každý měsíc užívání vozidla (nejméně 1 000 Kč měsíčně). Naopak do základu pro výpočet odvodů na zdravotní a sociální pojištění tento příjem zaměstnance nevstupuje. Znamená to, že firma ušetří právě na odvodech pojistného.

Provoz automobilu pak hradí jak firma tak zaměstnanec. Je doporučeno, aby zaměstnanec vedl evidenci jízd zvlášť k pracovním a zvlášť soukromým účelům. Výdaje na pracovní účely jsou pro firmu daňově uznatelným nákladem. Výdaje na soukromé účely jsou zaměstnanci strhávány z čisté mzdy.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.