Euro: Memorial Day brzdí aktivitu, trend poklesu trvá

Zprávy z finančních trhů, 30. 5. 2016 13:46

Aktuálně: Euro k dolaru k pátečnímu závěru obchodování klesá 0,2 % na 1,114.
Přes pondělní svátek Memorial Day USA a omezené obchodování na tamních trzích ale díky rušnému pátečnímu obchodování není o zajímavé obchodování nouze. 

Zápis ze zasedání Fedu 26-27. dubna, jenž nečekaně zvýšil šanci zvýšení hlavní úrokové sazby již v červnu a nečekaně silné zrychlení dubnového růstu prodejů nových domů USA během týdne potvrdily momentální klesající květnový trend.

Celkově však euro během jara rostlo po březnovém rozhodnutí ECB úrokových sazeb a monetární politiky, které na rozdíl od podobné situace ve čtvrtém čtvrtletí 2015 zaskočilo trhy razancí navýšení silné monetární expanze.
Jednak v podobě nečekaně silného snížení hlavní úrokové sazby a taky citelného navýšení objemu výkupu cenných papírů a snížení projekcí HDP a inflace.
Apreciační sentiment podpořený technickou analýzou zastiňuje fundamenty eurozóny a USA.

 

Technický pohled a výhled:  Klesající trend pokračuje a exponuje silný podpůrný komplex: 1,071 – 1,126 a 1,046 – 1,052.
Pokles skrz tyto úrovně by euro vedl k dlouhodobým cílům 1,01, 0,986 a 0,96. 

Množství dalších opor ale stále umožňuje technickou sílu k pokračování letošního růstu skrz rezistenci 1,135 – 1,153.
Pak by případné potvrzené překonání trh vedlo k překážkám 1,16 - 1,164, 1,171 – 1,173, 1,184 - 1,188, případně k hlavním rezistencím 1,203 – 1,215.
Jejich případné znovuzískání by obnovilo dlouhodobý významnější růstový moment, nicméně z pohledu eura z důvodů poškození dekádního technického pohledu a rovněž nepříznivého fundamentálního vývoje a výhledu postup přes 1,203 – 1,215 není preferován.

EUR/USD, denní komentář

Fundamentální pohled a výhled: Trh obecně přechází v rozsáhlejší konsolidaci loňského slábnutí eura: vedle technických a fundamentálních aspektů je měnový trh stále taky ve vleku silné fluktuace světových akciových indexů (byť ne tolik jako na sklonku minulého léta) a jejich možná trvalejší korekce  kvůli zpomalení růstu HDP Číny, prudkému oslabení tamního akciového trhu a obavám z dopadu na světovou ekonomiku v podobě zpomalení jejího růstu.
Tyto aspekty totiž jednak přímo oslabují spotřebitelský i firemní sentiment, zvyšují nejistotu ek. subjektů investovat a spotřebovávat a mohou tak signalizovat v příštích čtvrtletích významnější oslabení růstu americké a evropské ekonomiky a tím i omezovat zvyšování hlavní úr. sazby Fedu, jeden z pilířů dlouhodobého posilování dolaru, resp. navyšovat monetární expanzi eurozóny a tlačit eurové úr. sazby níže.

EUR/USD, denní komentář

Navíc zpomalení růstu čínského hospodářství může totiž alespoň soudě dle vývoje čínské burzy být výraznější.
Na druhou stranu, byť se přenos slabosti ze zahraničí dosud možná překvapivě spíše týkal hlavně americké ekonomiky (stagnace exportu, průmyslu a investic), momentální slabost ekonomické aktivity USA může být přechodná.
Navíc americká ekonomika je tažena hlavně domácí poptávkou a dopad ze zahraničí na ni a monetární politiku Fedu může být pouze omezený.
Taky se (slabost) může ještě víc promítnout i v eurozóně.

 

Dlouhodobě přetrvává diferenciál očekávání růstu HDP a úrokových sazeb USA a eurozóny.
Ekonomická aktivita USA roste solidně a Fed dlouhodobě plánuje přes březnový odklad zvyšovat hlavní úrokovou sazbu.
Eurozóna pak naopak přes oživení v posledních kvartálech vykazuje spíše slabší růst ek. aktivity, ECB pak pokračuje v dlouhé cestě kvantitativního uvolňování, které navíc posiluje.
Očekávání zvyšování hlavní úrokové sazby USA v příštích letech a snaha ECB pokračovat v rozsáhlé monetární expanzi vytváří už více let tlak na oslabování eura a sílení dolaru.  Navíc euru stále škodí nejistota spojená s krizí na Ukrajině, resp. s řešením ekonomických a finančních otázek Řecka.
Rizika případného prohloubení slabosti světové ekonomiky a oslabení optimistickému výhledu USA a zvyšování úr. sazeb ale mohou ublížit hlavně dolaru.

 

Celkový pohled a výhled: Krátkodobý i dlouhodobý fundamentální výhled je příznivý pro dolar, nepříznivý pro euro.
Na druhou stranu nebezpečí slabosti světové ekonomiky ale může fundamentální výhled pozměnit.
Přes krátkodobý klesající trend dlouhodobé technické indikátory signalizují, proti fundamentům, další růst eura.

 

Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.

www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy


Zdroj:    HighSky
Partners Financial Services