ČEZ odeslal vyjádření zájmu o koupi německých aktiv společnosti Vattenfall

Zprávy z finančních trhů, 13. 10. 2015 17:00

Společnost ČEZ dnes odeslala vyjádření zájmu o koupi německých aktiv švédské společnosti Vattenfall. ČEZ to oznámil ve své tiskové zprávě.
Tuto zprávu nevnímáme jako překvapivou, když ČEZ již zhruba rok veřejně indikuje, že se o nabízená aktiva zajímá a že monitoruje situaci ohledně případného prodeje.


V tiskové zprávě zveřejněná nabízená aktiva jsou rovněž bez překvapení, když jde o mix uhelných elektráren, uhelných dolů a vodních elektráren.
Konkrétně jde o čtyři uhelné elektrárny: Boxberg, Jänschwalde, Schwarze Pumpe a blok R elektrárny Lippendorf; pět uhelných dolů: Jänschwalde, Nochten, Reichwalde, Welzow-Süd a Cottbus Nord; a deset vodních elektráren (tyto vodní elektrárny mohou být dle tiskové zprávy prodány pouze s výše uvedenými uhelnými aktivy, samostatně jsou tedy neprodejné).


Švédská energetická firma Vattenfall již více než rok uvažuje o prodeji svých německých aktiv.
Po červencovém rozhodnutí německé vlády ustoupit od dodatečného zdanění německých uhelných elektráren se Vattenfall rozhodl tendr na prodej aktiv rozjet, když na konci letošního září vyzval zájemce k podávání nabídek, resp. vyjádření zájmu.


Výše nabízené uhelné elektrárny mají (podle informací agentury Bloomberg) instalovaný výkon přesahující 8000 MW (pro představu, instalovaný výkon Temelína činí cca 2000 MW) a vodní elektrárny by měly mít instalovaný výkon kolem 3000 MW.
Jde tak o značný objem energetických aktiv, za který by podle odhadů zveřejněných agenturou Bloomberg mohl Vattenfall chtít cca 3,5 mld. EUR (zhruba 95 mld. Kč).


O konečné ceně za výše zmíněná aktiva je nyní předčasné spekulovat, nicméně investice v řádu 50 – 100 mld. Kč by podle našich odhadů pro ČEZ znamenalo navýšení zadlužení z aktuálních relativně nízkých úrovní blízko 2x čistý dluh/EBITDA do rozmezí 2,7 – 3,3x násobku čistý dluh/EBITDA (podotýkáme však, že i zadlužení kolem 3x nevnímáme jako rizikové a nemělo by ohrožovat finanční stabilitu společnosti).


Z pohledu dividendové politiky se domníváme, že případná koupě aktiv by mohla krátkodobě (v příštím roce) vytvářet tlak na realizaci o něco konzervativnějšího dividendového výplatního poměru. ČEZ letos v květnu oznámil nový dividendový výplatní poměr v rozmezí 60 – 80 % očištěného čistého zisku (což bylo navýšení z 50 – 60 %). V případě realizace akvizice by tak podle našeho názoru mohl vznikat tlak na to, aby se výplatní poměr přibližoval spíše spodní hranici stanoveného rozpětí (my prozatím očekáváme, že ČEZ v příštím roce vyplatí velmi obdobnou dividendu jako letos, tedy blízko úrovně 40 Kč, což znamená 80% výplatní poměr). Na druhou stranu případná akvizice německých aktiv by měla mít potenciál v budoucnu přinášet zisky a minimálně tak kompenzovat snižující se prodejní ceny elektřiny s potenciálem i ve střednědobém období držet relativně stabilní dividendu.


Tendr na prodej aktiv Vattenfallu se teprve rozjíždí, podle některých informací z médií by mohl být kupec vybrán do konce letošního roku a prodej dokončen v příštím roce.
Kromě ČEZu o aktiva Vattenfallu projevily zájem společně energetický holding EPH a finanční skupina PPF.


Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.


Zdroj:    FIO
Partners Financial Services