S&P 500 před zápisem Fedu na 3-týdenním maximu

Zprávy z finančních trhů, 8. 10. 2015 13:46

Aktuálně: Prosincový kontrakt S&P 500 slábne 0,4 % d/d na 1980 z třítýdenního maxima dosaženého během středečního obchodování dosaženého denním růstem 0,8 % při nadprůměrném zobchodovaném objemu akcií na amerických burzách.
Lídry růstu byly podindexy biotechnologií a zdravotní péče (1,5 %) a také materiálů a energií (1,3 %). Přesto indexy S&P 500 byl ve srovnání s koncem roku 2014 níže 3,1 %.

 

Makroekonomické události dnes: Obchodování dnes bude ovlivněno v 16.00 SEČ makroekonomickou zprávou: zveřejněn bude Zápis ze zasedání Fedu monetární politiky 16.-17. září.
Fed na zasedání vyjádřil obavy přenosu ek. slabosti ze zahraničí na domácí ekonomiku a snížil projekci zvýšení hlavní úr. sazby do konce roku na 1-2  drobné zvýšení.
Zápis hlavně naznačí, jak moc byly z pohledu Fedu obavy z oslabení světové ekonomiky velké.
Vzhledem ke zpoždění dokumentu (z poloviny září) a následným datům již dnes víme, že obavy byly na místě a vývoj ek. aktivity je proti očekávání ještě nepříznivější.
Přenos slabosti na domácí ekonomiku pravděpodobně značně odkládá zvýšení hlavní úr. sazby.
Centrální banka musí se startem zvyšování hlavní úr. sazby počkat na moment jakmile růst ekonomiky zesílí, což bude nejdříve od 2016, pravděpodobně nejdříve od druhého čtvrtletí 2016.
Rozhodnutí Fedu v příštích měsících určí právě předpokládaný dopad slabosti ze zahraničí na domácí ekonomiku.
Ještě více než v minulosti vývoj hlavní úr. sazby rozhodnou ek. data. Opatrnost Fedu a odklady zvyšování hlavní úr. sazby vzhledem k dopadům slábnutí světové ekonomiky jsou vzhledem k nejistotám nepříznivé pro akcie.
Zesílená ek. slabost vně i uvnitř ekonomiky po zasedání Fedu znamená, že případný optimismus zápisu může být přehlédnut, naopak případný nečekaný pesimistický komentář může být ještě více dobrý pro zlato a dluhopisy resp. špatný pro dolar a akcie.

 

Fundamentální pohled: Oslabení čínské ekonomiky a propad čínského akciového trhu vyvolává obavy a nejistotu z oslabení poptávky po zahraničním zboží a službách a tedy globálního ek. růstu, což se přenáší na poklesy cen akcií na světových burzách.
Hrozí tak přímé oslabení amerického exportu, průmyslu.
To vše zvyšuje nejistotu spotřebitelského a investičního sentimentu a hrozí oslabením dosud posilujícího solidního růstu americké ekonomiky.
Navíc situace v Číně a čínského akciového trhu ale je trvaleji nepříznivá s nebezpečím dalšího oslabení a světové akciové burzy vykazují v posledních týdnech silnou korelaci s tímto trhem.

 

Technický pohled: Ostrá korekce trhu od konce srpna pokračuje.
Odmítnutí klíčové rezistence 1992 potvrzuje konsolidaci trhu od konce srpna.
Hlavní podpory indexu jsou alokovány na 1888, 1859, 1800 – 1831, případně pak až 1727.
Pro potvrzení prodloužení korekce, trvalejšího obratu  a růstu k letním maximům by trh potřeboval přejít hlavně 1993 - 2009.
Pak by se trhu otevřel prostor pro silnější růstový impuls k pivotní rezistentní zóně 2031 – 2059.
Obchodování nad touto oblastí nyní vypadá pro příští týdny a měsíce příliš ambiciózně, přesto pokud i zde by trh uspěl, otevřela by se cesta k zóně 2113 - 2133.

S&P 500, denní komentář

Výhled: Akciím může pomoci, že Fed může kvůli možnému oslabení růstu americké ekonomiky minimálně chtít odložit zvyšování úr. sazeb z předpokládaného zářijového termínu dále do podzimu či na konec roku.
I tak ale ještě důležitější pro vývoj S&P 500  indexu bude očekávaný vývoj ekonomiky resp. kvartální firemní výsledková sezóna zisků a tržeb zvláště při nevyzpytatelnosti čínských statistik.  Za nejisté situace a zhoršeného fundamentálního výhledu bude velmi těžké vrátit se zpět do multiletého růstového trendu, navíc nejistota pokračování slábnutí světové ekonomiky a přenosu na domácí ekonomiku bude mizet stěží a může trvat déle do příštího roku.
Trh tak může pokračovat v konsolidaci na nižších úrovních s nebezpečím poklesu.
Na druhou stranu ale v případě pokračujícího slábnutí růstu čínské ekonomiky, resp. akciového trhu by se korelace s tímto trhem mohla snižovat.
Investoři možná nebudou ochotni tolik snížit valuaci amerického akciového trhu, když hrozí “pouze” určitá redukce růstu světové, resp. americké ekonomiky, nikoliv jeho zastavení jako v případě světové finanční krize v letech 2008 – 2009.
Rozhodou až příští ek. data a do té doby bude trvat nejistota, která je spíše nepříznivá pro akcie.

S&P 500, denní komentář

Dlouhodobý fundamentální pohled: V dlouhodobém pohledu trh těží ze solidních firemních výsledků a výhledů plynoucích z příznivého makroekonomického prostředí, vývoje a výhledu.
Americké hospodářství dosud vykazuje stabilní solidní růst a nízkou inflaci (existují také rizika optimismu reflektovaná i Fedem: dlouhodobě nebezpečí příliš nízké inflace). Na druhou stranu vyhlídku trhu snižuje očekávání zvyšování úr. sazeb centrální bankou a tím i zvýšení nákladů a omezení ziskovosti firem a taky nebezpečí slábnutí světové ekonomiky.

 

Fed a akciový trh dlouhodobě: Fed dle většiny členů FOMC zamýšlí 1-2 zvýšení hlavní úr. sazby ještě letos.
Přenos slabosti na domácí ekonomiku pravděpodobně značně odkládá zvýšení hlavní úr. sazby.
Centrální banka musí se startem zvyšování hlavní úr. sazby počkat na moment jakmile růst ekonomiky zesílí, což bude nejdříve od 2016, pravděpodobně nejdříve od druhého čtvrtletí 2016.
Rozhodnutí Fedu v příštích měsících určí právě vyhodnocení předpokládaného dopadu zpomalení růstu čínské a světové ekonomiky na americkou ekonomiku.
Fed sice naznačuje pokračování redukce ultraexpanzivní monetární politiky (v podobě vyšších úr. sazeb) a tím i podpory ekonomiky, to však trh zatím správně chápe jako omezení nebezpečí nízkého ocenění rizika, přizpůsobení lepší kondici hospodářství a vyplňování jeho produkčních mezer.
Převládá tak vize, že by trend monetární politiky dlouhodobě neměl poškodit ek. aktivitu.
Také proto ceny akcií i přes zmíněná rizika dlouhodobě rostou.

 

Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.

www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy


Zdroj:    HighSky
Partners Financial Services