Euro: před ISM průmyslu drží horizontální směr

Euro k dolaru stagnuje k nedělnímu závěru obchodování na 1,097.
Trh pokračuje v horizontálním trendu, když trh dolaru odpustil nečekaný propad červencového Indexu spotřebitelského sentimentu Conference Board a růstu mezd za druhé čtvrtletí, zrychlení růstu HDP za druhé čtvrtletí také poněkud zaostalo za očekáváním, navíc celé první pololetí je kvůli slabému prvnímu kvartálu slabší.
Na druhou  stranu spotřebitelská morálka zůstává dlouhodobě solidní a zrychlení růstu mezd indikuje více ukazatelů.
Naopak nečekaně překvapil červencový firemní barometr Chicaga, jenž vzrostl ze slabé na solidní úroveň.
Regionální data ek. aktivity totiž soustavně od začátku roku vykazují spíše stagnaci ek. aktivity, data z Chicaga tak mohou být začátkem očekávaného nového trendu ek. aktivity.
Fed pak hlavní úr. sazbu podle očekávání nezměnil, komentář pak taky nepřekvapil: nenese žádné významnější změny ve srovnání s prohlášením k předchozímu zasedání Fedu monetární politiky 17. června.

 

Trh se dnes zaměří na červencový Index ISM průmyslu. Čeká se jeho stagnace n a červnové úrovni a tím i stejný menší růst jako v červnu.

 

Technický pohled: Naděje růstu eura pro příští měsíce poněkud pohasly se ztrátou kvartálního růstového trendu.
Na druhou stranu trh stále obchoduje nad klíčovým podpůrným systémem 1,08 a 1,062.
V případě selhání zmíněných podpor trh zamíří ke komplexu další, a z hlediska grafického prostoru na dlouho poslední, silné podpůrné bariéry tvořené mimo jiné podporou konsolidačního trojúhelníku z let 2000 – 2001: jde o pásmo 1,034 – 1,051.
Pokles skrz ně by euro vedl k dlouhodobým cílům: 0,994 a 0,854.
Pro návrat na dráhu růstového trendu trh potřebuje získat zpět 1,11 a dále zóna 1,121 – 1,127 případně pásmo  1,144 - 1,154 a hlavní rezistence 1,213, případně 1,229.
Jejich případné znovuzískání by obnovilo dlouhodobý významnější růstový moment, nicméně z pohledu eura z důvodů poškození dekádního technického pohledu a rovněž nepříznivého fundamentálního vývoje a výhledu postup přes 1,213 není preferován.

EUR/USD, denní komentář

Fundamentální pohled: V prvním pololetí ek. růst USA zpomalil, naopak v eurozóně zrychlil. Dlouhodobě ale přetrvává diferenciál i očekávání růstu HDP a úr. sazeb USA a eurozóny.
Ek. aktivita USA roste solidně.
To vede k očekávání zahájení zvyšování úr. sazeb.
Eurozóna pak naopak přes oživení v posledních měsících vykazuje spíše slabší růst ek. aktivity, ECB pak teprve nastoupila na počátek dlouhé cesty kvantitativního uvolňování.
Navíc euru stále škodí nejistota spojená s krizí na Ukrajině, respektive s řešením ekonomických a finančních otázek Řecka.

EUR/USD, denní komentář

Celkový pohled: Euro si v posledních týdnech k létu stále udržuje hlavně technicky, zčásti fundamentálně růstový moment.
Dlouhodobě je ale technicky i fundamentálně pro euro výhled nepříznivý.

 

Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.

www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy


Zdroj:    HighSky
Partners Financial Services