S&P 500 před zaměstnaností hledá dno

Zářijový kontrakt S&P 500 roste 0,1% d/d na 2074.
Ve středu hlavní americké akciové indexy při podprůměrných zobchodovaných objemech možná i kvůli blížícímu se sobotnímu svátku Dne nezávislosti uzavřely výše v příznivém očekávání zprávy zaměstnanosti za červen resp. druhé čtvrtletí (zpráva bude právě kvůli svátku zveřejněna netypicky ve čtvrtek ve 14.30 SEČ). Předpokládá se potvrzení solidního růstu zaměstnanosti při nízké míře nezaměstnanosti, důležitá bude taky růstová dynamika mezd. Mzdy rostou stále málo, ale jejich růst v posledním roce podle některých indikátorů zrychluje.
Zpráva trendově je dobrá pro akciový trh.
S&P 500 zpevnil i přes pokles jediného svého sektorového podindexu, energií, o  1,3% kvůli nečekanému prvnímu růstu amerických ropných zásob za poslední více než dva měsíce.
Trh rovněž dokázal poněkud odhlédnout od řecké krize. Řecko nabízí ústupky, ale věřitelé čekají na výsledek víkendového řeckého referenda o záchranném podmíněném balíku.

 

Technický pohled: Mezitýdenní několikaprocentní pokles indexu v důsledku nejistoty spojené s řeckou krizí alespoň prozatím zastavily hladiny 2064, 2045 – 2051.
Případný pokles za podporu 2032 by akceleroval pád k pásmu 1960 – 1988 či 1943.
Možné narušení by znamenalo významnější korekci trhu a otevřel by se tak prostor až k oblasti 1801 – 1811.
Nejbližší rezistence tvoří zóna 2091 – 2098, 2122 a dále historické maximum 2134.
Dalšímu případnými překážkami jsou 2181, 2212, 2227, 2244, případně 2399.

S&P 500, denní komentář

Fundamentální pohled, výhled: V krátkodobém, střednědobém i dlouhodobém pohledu trh těží ze solidních firemních výsledků a výhledů plynoucích z příznivého makroekonomického prostředí, vývoje a výhledu.
Americké hospodářství vykazuje stabilní růst a nízkou inflaci (existují také rizika optimismu reflektovaná i Fedem: dlouhodobě nebezpečí příliš nízké inflace). Na druhou stranu vyhlídku trhu snižuje očekávání zvyšování úr. sazeb centrální bankou a tím i zvýšení nákladů a omezení ziskovosti firem.
 

Fed dle většiny členů FOMC zamýšlí zvýšení hlavní úr. sazby letos, na konci roku by dle Fedu měla být ve výši 0-1,75 %.
Při pravděpodobnějším scénáři normalizace inflace k 2,0 % a udržení solidního růstu ekonomiky a trhu práce lze předpokládat zahájení jejího zvyšování ve druhém pololetí, pravděpodobně od září.
Fed sice naznačuje pokračování redukce ultraexpanzivní monetární politiky (v podobě vyšších úr. sazeb) a tím i podpory ekonomiky, to však trh zatím správně chápe jako omezení nebezpečí nízkého ocenění rizika, přizpůsobení lepší kondici hospodářství a vyplňování jeho produkčních mezer.
Převládá tak vize, že by trend monetární politiky dlouhodobě neměl poškodit ek. aktivitu.
Také proto ceny akcií i přes zmíněná rizika rostou.
Akciím rovněž dlouhodobě svědčí tlak na oslabení dluhopisů a s tím související portfoliový efekt změny struktury investic.

S&P 500, denní komentář

Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.

www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy


Zdroj:    HighSky
Partners Financial Services