Ropa: Trh také obchoduje zprávy z Řecka

Zprávy z finančních trhů, 30. 6. 2015 12:16

Srpnový futures kontrakt ropy WTI roste 0,8 % d/d na 58,7.
Ropa v posledních dnech klesala v souvislosti s vyhrocením řecké krize.
Neúspěšné vyjednávání Řecka s věřiteli a tím i přiblížení země bankrotu a vystoupení z eurozóny včetně vyhlášení sporného referenda o klíčové volbě záchranného plánu vede aktuálně k masovému vybírání vkladů a později k uzavření bank a bankomatů.
Investoři pak opouštějí riziková aktiva a akcie, akciové indexy a ropa slábnou.

 

Trh dnes může aktivněji obchodovat ve 14.30 SEČ, kdy budou zveřejněny červnové Firemní barometr Chicaga a Index spotřebitelského sentimentu Conference Board. Předpokládá se k přelomu pololetí pokračování mírné zlepšení regionální ek. aktivity v podobě zastavení poklesu a stagnaci ek. aktivity regionu a posílení jinak solidní spotřebitelské nálady.
Data tendenčně jdou směrem posílení ek. růstu.

 

Technický pohled: Hlavním příběhem posledních týdnů je silný růstový technický impuls spuštěný uvolněním ceny přes reakční hrdlo 54,9, což potvrzuje dlouhodobější stabilizaci ceny a růstový trend. Hlavní rezistenci nyní představuje oblast 59,9 – 63,7.
Eventuální růst by pak zacílil nic menšího než 76,6 a 90,1.
Potvrzení růstového trendu dosud poskytuje platná podpůrná zóna 54,8 - 56,8, případně 51,2.
Naopak případný pokles pod tyto úrovně by exponoval zpět klíčový podpůrný milník 42,5 – 45,5.
Pod ním hrozí obnovení dlouhodobého klesajícího trendu s  podporami: 32,8 (minimum z 2008) a 16,7 (minimum z 2001).

Ropa, denní komentář

Fundamentální pohled je nepřehledný: Převis nabídky nad poptávkou, který ve druhém pololetí způsobil propad ceny ropy, je způsoben hlavně nabídkovou stranou.
Světový trh začal čerpat více ropy z USA.
Toto akcelerovalo poslední a možná nejdůležitější rozhodnutí OPECu od světové finanční krize 2008 nesnížit objem produkce ropy a tedy uměle nestabilizovat cenu.
Také se tolik nenaplnila nebezpečí hrozby omezení nabídky ropy s vyhrocením napětí v Iráku a pokračující nestabilita na Ukrajině.
Poptávka po ropě je tažena solidním ek. růstem USA, kterou ale vyvažuje slabost jiných hospodářských center: Evropy, Japonska, Číny.
K poklesu ceny dlouhodobě vede též globální apreciace dolaru.

Ropa, denní komentář

Výhled: Fundamentální výhled je zatím pro ropu smíšený.
Převis nabídky nad poptávkou ropy zřejmě bude dlouhodobější jev, což udržuje ropu pod tlakem. Vývoj světové ekonomiky je smíšený, růst HDP USA a eurozóny může posílit, čínská ekonomika naopak zpomaluje růst, i když propad ropných cen může světovému hospodářství dát další růstový impuls.
Na druhou stranu dlouhodobější predikce dolaru naznačují možnost jeho posilování, což vytváří klesající tlak na cenu ropy.
Nicméně klíčová technická bariéra 42,5 – 45,5 vyvolává kupní zájem.

 

Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.

www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy


Zdroj:    HighSky
Partners Financial Services