EMU: CPI, USA: Spotřebitelský sentiment Conference Board, Firemní barometr Chicaga

Zprávy z finančních trhů, 30. 6. 2015 09:54

11.00 SEČ - Eurozóna: CPI (06 2015, y/y,%, odhad Eurostatu)

Očekávání:  0,3
Předchozí:   0,3

Cenový vývoj v posledních kvartálech úzce kopíruje vývoj cen ropy, resp. energií, jejich obrat tak zřejmě znamená, i dle očekávání trhu, návrat z deflace (poklesu cen) k cenové stagnaci resp. inflaci (růstu cen) na meziroční bázi. V celkovém pohledu inflaci táhne ke dnu pokles cen energií, ale i bez tohoto efektu, je celkově cenový růst eurozóny slabý.
Deflační tlaky jsou až na výjimky patrny v celé eurozóně a EU.
Vedle celkové slabosti inflace je tristní také pohled na souhrnný klesající inflační trend. Inflace je hluboce pod cílem ECB.
To je hlavní důvod expanzivních programů monetární politiky ECB.
Stav a tendence inflace eurozóny jsou nepříznivé pro euro a akcie, příznivé pro dluhopisy.


 

15.45 SEČ – USA: Firemní barometr Chicaga (06 2015)
Očekávání: 50,0
Předchozí:  46,2

Trh za červen čeká posílení indexu a tím i po květnovém poklesu jeho zastavení a tedy stagnaci ek. aktivity regionu.

V únoru index překvapivě propadl na 5ti a ½ leté minimum znamenající citelný pokles ek. aktivity regionu (mimochodem první od dubna 2013 a nejsilnější od světové finanční krize). Propadly hlavní segmenty indexu: produkce, nové objednávky (rekordní propad indexu na pokrizové minimum od června 2009) a nevyřízené objednávky a zaměstnanost.
Svůj vliv, podle organizace zveřejňující indikátor, pravděpodobně měly stávka na západním pobřeží a nezvykle chladné a bouřlivé počasí.
Od března pak index a jeho komponenty spíše posilovaly, květnový propad zpět do pásma kontrakce ek. aktivity k únorovým minimům ale jarní zlepšení vynuloval. 3měsíční průměr indexu činní 48,3, podstatně pod hodnotou čtvrtého čtvrtletí 61,3.
Index zaměstnanosti je momentálně na více než dvouletém minimu, nevyřízené objednávky klesají čtvrtý měsíc v řadě.
To potvrzuje zpomalení růstu celé ekonomiky dílem i hlubšími fundamentálními důvody.
Informaci totiž potvrdil i červnový Index průmyslu Fedu New Yorku.
 

I jiné regionální a celostátní zprávy (zejména propady maloobchodních tržeb, index ISM průmyslu, regionální data ek. aktivity, oslabení růstu trhu práce, mírná data trhu domů) v posledních měsících kvůli zmíněným důvodům naznačily citelnější oslabení růstu sektorové a agregátní ek. aktivity na slabší úroveň, na druhou stranu spotřebitelský sentiment a růst aktivity služeb jsou solidní.
Solidní růst ek. aktivity signalizují, přes nedávné oslabení,  i výhledy firem pro začátek roku 2015.
Data jsou tak poslední dobou smíšená.
 

Zdá se však, že celková ek. aktivita po očištění o tyto efekty stále solidně roste.  Dlouhodobě po odeznění zmíněných krátkodobých efektů lze předpokládat spíše obnovení dosavadních růstových trendů posledních kvartálů.
Výhled  pro poptávku i produkci hospodářství je tak nadále příznivý.



16.00 SEČ – USA: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (06 2015)

Očekávání: 97,3
Předchozí:  95,4

Ekonomika, hlavně její produkční/firemní část, od začátku roku vykazuje snad dočasně slabší výkonnost resp. růst dílem specifickými krátkodobými efekty (stávka na západním pobřeží, chladná zima i efekt vyčkávání firem na zlevnění polotovarů či hotové produkce). Tyto efekty se ale tolik netýkají domácností.
Spotřebitelská nálada zůstává robustní a potvrzuje dlouhodobě solidní fundament ekonomiky.

Spotřebitelská nálada amerických domácností po dlouhých letech od světové finanční krize v posledních měsících vyrostla na svůj dlouhodobý solidní normál, který je současně maximem od předkrizového roku 2007.
Navíc důvěra obyvatelstva v ekonomiku by měla dále sílit.
Domácnosti vnímají příznivě zlepšování podmínek trhu práce, ekonomiky a růst rekordního akciového trhu, morálku obyvatelstva by měly vylepšit i propady cen ropy.
Přes posílení trhu práce ale zůstává růst mezd trvale nízký (byť začíná růst), což limituje růstový potenciál nálady domácností a taky zatím stále brání výraznějšímu přenosu růstu optimismu domácností do zvýšení spotřebitelské poptávky a následně inflace.



Dopad dat na trhy: Regionální indikátory ek. aktivity tak jako jiné ek. informace poslední doby jsou momentálně nepříznivé pro dolar a akcie, dobré pro dluhopisy a zlato.
Informace potvrzující solidní spotřebitelský sentiment jsou podpůrné pro dolar a akcie a nepříznivé pro zlato a dluhopisy.


Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.

www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy


Zdroj:    HighSky
Partners Financial Services