Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poplatky razantně snižují v Česku spotřebu léků

| rubrika: Co se děje | 20. 5. 2008 | 19 komentářů
Poplatky razantně snižují v Česku spotřebu léků
S léky se přestává plýtvat. Pro paralen na recept se již k lékaři vůbec nechodí, levné léky se nakupují bez předpisu. Ve veřejné zdravotní kase je víc peněz na léčení lidí v nemocnicích.

Po zavedení regulačních poplatků ve zdravotnictví přestávají Češi plýtvat s léky. Zatímco vloni si pojištěnci Všeobecné zdravotní pojišťovny doplnili v 1. čtvrtletí své domácí lékárničky prostřednictvím lékařského předpisu o celkem 34,6 milionu balení nejrůznějších léků, letos je to o deset milionů balení méně. „Na recept si naši klienti vyzvedli v průběhu ledna až března 2008 celkem 24,4 milionu balení léčiv, to je meziročně o 29 procent méně,“ říká mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod.

Češi a léky před zavedením poplatků

Před zavedením regulačních poplatků se ročně předepisovalo 96,6 milionu receptů a poukazů. Za léky a zdravotnické prostředky se z veřejného pojištění utratilo téměř 60 miliard korun. Do lékáren se ročně vracely nepoužité prošlé léky za 2 miliardy korun. Odhadovaná celková hodnota nepoužitých léků se pohybovala mezi 4 až 10 miliardami korun ročně.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Z veřejného zdravotního pojištění vytáhli pojištěnci VZP za léky od letošního ledna do konce března celkem 4 miliardy 971 tisíc korun, což je proti stejnému období roku 2007 pokles o 15 procent. Šetření za léky potvrzuje rovněž tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková: „Náklady na léky vydané na recepty našich pojištěnců poklesly v letošním 1. čtvrtletí meziročně o 18,4 procenta, tedy o 158,4 milionu korun.“

Levné léky do 30 korun si lidé kupují raději ze svého. Může za to třicetikorunový poplatek za položku na receptu. „Paralen je nyní stoprocentně vydáván v lékárnách bez lékařského předpisu. Lidé si rovněž kupují z vlastních peněz například Ibuprofen nebo také Mucosolvan a ACC long proti kašli,“ říká prezident české lékárnické komory Stanislav Havlíček.

V jednotlivých lékárnách klesl se zavedením regulačních poplatků celkový obrat za léky na recept zhruba o 8 až 14 procent. „Například v průměrné malé venkovské lékárně si v 1. čtvrtletí loňského roku vyzvedli lidé na recept léky v hodnotě 3,5 milionu korun, ve stejném období letošního roku tento obrat poklesl na 2,8 milionu korun,“ přibližuje Havlíček. „Poplatky fungují možná ještě více, než jsme předpokládali,“ vyjádřil se v neděli v České televizi ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Podle Pavla Vítka z Grémia majitelů lékáren se tržby za volně prodejné léky meziročně zvýšily o 16,5 procenta, tedy průměrně o 101 tisíc korun na lékárnu. Tento růst ovšem pokles z tržeb za léky na předpis nevykompenzoval. „V průměru klesly tržby za léky na předpis u jedné lékárny za 1. čtvrtletí o 478 tisíc korun. Celkový obrat za léčiva se tak lékárnám snížil o 9,3 procenta,“ počítá Pavel Vítek.

Jak dlouho platí recept na léky

  • Jeden kalendářní den platí recept vystavený pohotovostní službou včetně stomatologické.
  • Recept na antibiotika a antimikrobiální chemoterapeutika platí pět kalendářních dnů počínaje dnem vystavení receptu.
  • Recept na ostatní léčivé přípravky platí čtrnáct kalendářních dnů počínaje dnem vystavení receptu.

Lékař může na receptu uvést i jinou dobu platnosti, například 1 měsíc, půl roku i rok.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek odhaduje, že se za léky podařilo z veřejného zdravotního pojištění ušetřit v prvním čtvrtletí až 1,75 miliardy korun. „Tyto peníze zůstávají k dispozici pojišťovnám a začínají se využívat v lůžkových zařízení pro léčbu těžce nemocných pacientů. Například onkologičtí pacienti mohou dostávat více cytostatik, jejichž spotřeba vzrostla v 1. čtvrtletí o 31 procent,“ říká ministr Tomáš Julínek.

Roční limit pěti tisíc korun, kolik může jedinec maximálně za některé poplatky u lékaře a doplatky za léky za rok zaplatit, už ochránil několik set těžce nemocných pacientů. K 12. květnu 2008 limit překročilo 216 pojištěnců Všeobecné zdravotní pojišťovny, kteří mají nárok na vrácení zaplacených poplatků. „Nejvyšší doplatek, který budeme klientovi vracet, je přibližně 12 tisíc korun,“ přibližuje Jiří Rod z VZP. „Ochranný limit budou nyní překračovat chroničtí pacienti. Do konce roku pravděpodobně překročí tento limit 200 až 250 tisíc pacientů,“ předpokládá ministr Tomáš Julínek.

Ministerstvo zdravotnictví odhaduje, že zdravotnická zařízení, lékaři a lékárnici vybrali na regulačních poplatcích během letošního prvního kvartálu více než jednu miliardu korun. Nejvíce na poplatcích zaplatila ekonomicky aktivní skupina pojištěnců, a to přes polovinu. „Každý, kdo navštívil v lednu lékaře, byl si vyzvednout v lékárně léky na recept nebo byl hospitalizován, uhradil v průměru regulační poplatky ve výši 90 korun,“ říká Tomáš Cikrt, mluvčí Ministerstva zdravotnictví.

Je dobře, že regulační poplatky odrazují pacienty od nákupu levných léků prostřednictvím receptu? Podělte se o názor.

 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+12
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 5. 2008 12:05, vladislav

Je dobře že se zavedly poplatky, statistika spotřeby léků je skvělá myšlenka a je nutno ji razantně zveřejňovat. Ještě bych doplnil finanční postih lékařů a ústavů kteří předepisují neůměrné množství drahých dovozových léků
jestliže je prokazatelně stejně efektivní lék místní. Odstraní se tím úplatkářství a korupce v distribuci léčiv.
Proslýchá se vystudovaní lékaři kteří pracují pro distribuční organizace jsou placení lépe než skuteční praktici.
To se mi zdá absurdní plýtvání znalostmi v nesprávném směru.

Reagovat

 

+39
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 5. 2008 13:51, Klárka

Vše je v pořádku, jen si myslím, že důchodci by měli být od poplatků osvobození, rovněž děti. Jinak, nedělám si iluze o tom, že ušetřené prostředky se nahrnou tam, kde je jích nejvíce potřeba.

Reagovat

 

-3
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (19 komentářů)

5. 4. 2009 | 16:32 | relativ

Kde je důkaz,že se snižuje kapitační platba a v jakém poměru?A co specialisté?Ti kapitační platbu nemají? více

18. 12. 2008 | 19:14 | Ladic

30 kaček dostane praktický lékař a nechá si je jako příjem. Současně je mu však snížena kapitační platba, takže má ve výsledku zjednodušeně stejně. Zdravotní pojišťovně však tato částka zůstane k dipozici a místo placení...více

21. 5. 2008 | 13:04 | Pavel

Jestli ono to nebude tím, že hlavním cílem těch poplatků je omezit cvrkot v ordinacích a tím snížit výdaje pojišťoven (a současně snížit příjmy těch ordinací). Ponechání poplatků ordinacím pak může být snahou výpadek příjmů...více

21. 5. 2008 | 10:39 | Mayha

Souhlasím se zavedením poplatků, ale chápu i jejich odpůrce, protože jejich zavedení bylo hrozně nešikovné. Především, když se řeklo, že mají uspořit peníze z pojištění, měly být příjmem pojišťoven. A pokud už jsou příjmem...více

21. 5. 2008 | 9:48 | Jana

Souhlasím s tím, že poplatky jsou prospěšné hlavně v tom, že se opravdu neplní ordinace simulanty. Sama mám obvodního lékaře, u kterého jsem musela čekat dvě, tři hodiny, než jsem se vůbec dostala na řadu. Po zavedení poplatků...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Hospodářský růst, Fondy reinvestiční, Osobní finanční plán, hypoteční trh, blokace karty, hypotéky, emergency cash, ztráta karty, ztráta peněženky, trh práce, Theme Hospital, michaela šubrtová, odpočet z daní, opční kalkulačka, Cenová mapa realit, EMFA, policie, dělníci

5J72177, 4AX7674, 2T36471, 2T36471, 4E19484

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK