Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Volný pohyb pacientů po EU. České nemocnice na něm můžou vydělat

| rubrika: Co se děje | 23. 10. 2013
Nová směrnice Evropské unie umožní volný pohyb pacientů mezi zdravotnickými zařízeními v Unii. Jinými slovy: pacient si bude moci opravdu svobodně vybrat, kde o sebe nechá pečovat. Na nových pravidlech můžou vydělat i čeští lékaři, úroveň zdravotnictví je u nás totiž vyšší než u sousedů na Slovensku a v Polsku.
Volný pohyb pacientů po EU. České nemocnice na něm můžou vydělat

Je to změna téměř stejně revoluční, jako když se země Evropské unie dohodly, že v schengenském prostoru budou fakticky zrušeny státní hranice a v Evropské unii bude povolen volný pohyb osob. Od 25. října tohoto roku vstupuje v platnost evropská směrnice, která také zavádí volný pohyb – tentokrát volný pohyb pacientů. Cílem předpisu je umožnit konkurenci veřejných zdravotnických zařízení po celé Evropské unii.

Zdravotní pojišťovna za vás zaplatí jen tolik, co doma

Dosud mohl občan členského státu Unie v jiném členském státě vyhledat jen akutní lékařské ošetření. Za zákrok či péči pak platila – s výjimkou na místě obvyklých poplatků – zdravotní pojišťovna. S novou směrnicí bude možné v zahraničí ve veřejném zdravotnickém zařízení domluvit a plánovat zákroky (pro příklad – typu operace kyčelního kloubu či transplantace) i dopředu. A od okamžiku, kdy začne být účinná evropská směrnice, se na úhradě plateb bude podílet i jeho zdravotní pojišťovna. Vzhledem k nerovnováze úhrad za zdravotnické výkony mezi jednotlivými členskými státy bude zákrok hrazen pacientovi jen do výše, kterou za něj vyplácí jeho zdravotní pojišťovna zařízením v jeho domovině. Dosud to bylo tak, že neakutní péči v cizím státě, pokud nebyla předem schválena zdravotní pojišťovnou, si čeští pacienti hradili celou v plné výši.

Směrnice, která začne platit po dlouhém přípravném období od 25. října, reaguje na rozsudky Evropského soudu. Ten dal na základě principu o volném pohybu služeb za pravdu těm pacientům, kteří se domáhali náhrad za operace, které byly bez předběžného souhlasu jejich domovských zdravotních pojišťoven provedeny v zahraničí.

Do nemocniční péče hrazené zdravotními pojišťovnami dosud téměř výlučně na národní bázi probíhající tak vstupuje prvek soutěže, který ulehčí život pacientům. Národní zdravotnictví naopak vystaví konkurenčnímu tlaku ze zahraničí. Levnější, ale slušně fungující nemocnice a zdravotní systémy, tak budou moci stahovat i zahraniční klientelu. Především v příhraničních regionech.

NESPOLÉHEJTE NA NÁHODU!

Čím později si sjednáte životní pojištění, tím více zaplatíte. V tom lepším případě…

V Ušetři.peníze.cz dokážeme mnohem víc. Přesvědčte se sami.

Češi mají dobrý poměr kvality a ceny

Na české zdravotnictví by to mohlo mít blahodárný vliv. Přes kritiku, kterou je často slyšet na adresu českých nemocnic, je na tom totiž v porovnání s okolními zeměmi jako Polsko nebo Slovensko české zdravotnictví dobře. V porovnání s nabídkou polských nebo slovenských nemocnic jsou služby českých nemocnic a lékařů na vyšší úrovni. Ceny jsou přitom srovnatelné při srovnatelné hladině úhrad. Podle odborníků lze především v Moravskoslezském kraji a na jihu Moravy očekávat značný zájem polských a slovenských pacientů o kvalitnější českou zdravotní péči. Podobně tomu zřejmě bude i v česko-německém a česko-rakouském pohraničí, kde budou českým zdravotním zařízením hrát do karet zase výrazně nižší ceny zdravotní péče při standardu obdobném tomu, jaký pacient dostane doma v Rakousku či Německu.

Podle směrnice si však nebudou moci zdravotní zařízení v cizině účtovat za lékařské zákroky vyšší cenu, než jakou účtují domácím pacientům. Tak se má předejít upřednostňování bohatších Evropanů proti těm chudším.

Výjimky povoleny!

Nebyla by to ovšem Evropská unie, aby tu nebylo nějaké ale. Některé státy Unie proti směrnici protestovaly a obávaly se negativního dopadu na zdravotnické rozpočty, směrnice ve své finální podobě dává každému členskému státu právo různě ji omezovat. Například v tom směru, že zdravotní pojišťovny budou v cizině hradit jen ty zákroky, které hradí v domovské zemi. V případě, že na tom bude daná země trvat, lze nadále požadovat minimálně u části zákroků v zahraničí předběžný souhlas zdravotní pojišťovny. Členské země, hlavně v případě, že by se nový systém pro ně ukázal neufinancovatelný, tak budou moci zatáhnout za záchrannou brzdu. Dá se však přesto čekat, že se „volný pohyb pacientů“ bude postupně rozšiřovat. A omezení, která některé členské země přijaly, budou mizet.

Anketa

Myslíte, že si k nám budou jezdit Němci měnit kyčle?

Česko čeká na novou vládu

Česko ke směrnici přistoupilo obvyklým způsobem: související vykonávací české předpisy do 25. října nepřijme. Nejde však tentokrát o plánovanou zdržovací taktiku. Bývalý ministr zdravotnictví Luboš Heger připravil přes odpor českých zdravotních pojišťoven plně liberální směrnici, která českým pacientům otevírala plnou škálu možností daných směrnicí, Nečasova vláda ji stihla projednat, ale Parlament už kvůli svému rozpuštění neschválil. Nový parlament, který zasedne po říjnových volbách, by to mohl zvládnout do konce tohoto či začátku příštího roku.

Do té doby tedy na směrnici nevydělají čeští pacienti, ale jen české nemocnice. Do těch začnou zřejmě už koncem října přijíždět první pacienti zpoza hranic. Pro některá zařízení, která měla vyšší kapacitu, než byl zájem českých pacientů, se může jednat o vítané finanční přilepšení.

Autor je redaktor MF DNES a Lidových novin  

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+8
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Čtenáři také navštívili

27. 8. 2013 |  | 2 komentáře

České lázně bojují o přežití. Stát jim přistřihl křídla

Po loňských změnách toho, co z lázeňské péče plně či částečně hradí zdravotní pojišťovny, mají české lázně výrazně těžší život. Možná záchrana? Méně léčení, víc rekreace, rozmazlování a zážitků.

4. 7. 2013 |  | 6 komentářů

Návrat k úplatkům: Za výběr doktora už si nesmíte připlatit. Nadstandardy se ruší!

Jako by dostal dosluhující ministr zdravotnictví Heger na rozloučenou studenou sprchu. Ústavní soud zaříznul na popud ČSSD klíčové části jeho reformy. Mezi nimi i zdravotnické nadstandardy. Ve skutečnosti...

14. 5. 2013 |  | 8 komentářů

Horší infekce, nebo injekce? Co stojí očkování

Hlavní je prevence, slýcháme často od oborníků na zdravotní problematiku. Mezi preventivní vymoženosti moderního zdravotnictví patří očkování proti infekčním chorobám. Posouvá vývoj nových vakcín lidstvo...

28. 2. 2013 |  | 22 komentářů

Řešení krize zdravotnictví: zodpovědným tisícovka na ruku. Co si o tom myslíte?

Využijete každou příležitost trochu si přivydělat? Příští rok se vám možná naskytne jedinečný melouch pro celou rodinu. Popis práce: péče o vlastní zdraví. Odměna: tisícovka na hlavu. Vyplácená cash. Co...

11. 2. 2013 |  | 8 komentářů

Novinky ve zdravotnictví: míň lůžek, orgány „z dovozu“, léčebné konopí… Co přijde dál?

Zdraví si za peníze nekoupíš… Ale bez peněz tě nikdo nebude uzdravovat. A právě proto vám Peníze.cz přinášejí přehled novinek, které nás v oblasti zdravotnictví čekají. Ministr Heger má odvážné vize: znovu...

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

zdeněk bubák, komerční banka, tansformované fondy, lukáš kovanda, spořicí účty, racionální chování, ARES, páce, odebírání peněz, kuponová detektivka, fondy kvalifikovaných investorů, světlo, společné zdanění manželů, invetice, systém stavebního spoření, hypotéční kalkulačka, elektřina, plyn, srovnání cestovního pojištění, povinné ručení, rychlá půjčka

5S74829, 5B37386, 2AZ5268, 2AZ5264, 6T61911

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.