Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskriminace při hledání práce: realita matek malých dětí

Diskriminace při hledání práce: realita matek malých dětí
Více než polovina matek dětí do deseti let se v zaměstnání nebo při hledání práce setkalo kvůli rodičovství s diskriminací. Prokázal to průzkum, který si nechala zpracovat obecně prospěšná společnost Gender Studies.

Matky s dětmi se v práci nebo při jejím hledání cítí diskriminovány. Při návratu do zaměstnání z  mateřské či rodičovské dovolené často nenajdou u zaměstnavatele pochopení pro žádost o pružnou pracovní dobu nebo zkrácený úvazek. Sladit práci s péčí o děti je v Česku stále velký problém. Ukázal to výzkum, který na 605 matkách dětí do deseti let provedla společnost Ipsos-Tambor pro o.p.s. Gender Studies.

Výzkum prokázal, že firmy si neváží potenciálu zaměstnaných matek a sladit práci s rodinou umožňuje pouze hrstka elitních firem. Při tom existuje několik programů, které nejsou finančně náročné a zajistí zaměstnavateli větší spokojenost a loajalitu zaměstnankyň a zaměstnanců. Není třeba hned zakládat školku, je možné začít udržením kontaktu při rodičovské a mateřské dovolené. Většina zaměstnankyň uvítá nabídku školení či externí spolupráce a ty co jí odmítnou, budou alespoň potěšeny, že se o ně firma zajímá. Hlavní vzkaz zaměstnavatelům ale je: nediskriminujte!, nejen že je to nezákonné, ale vaší firmě to uškodí – zkazíte si pověst a přijdete o kvalitní zaměstnankyně.

S diskriminací v zaměstnání nebo při hledání zaměstnání kvůli svému rodičovství se podle výzkumu setkalo 54 procent žen. Sedm z deseti matek uvedlo, že se setkalo s diskriminací u někoho ve svém okolí.

Nejčastěji se ženy setkávají při přijímacích pohovorech s otázkami ohledně počtu dětí a možností jejich hlídání (63 % matek). Téměř polovina (43 %) z těch, které se cítí diskriminovány, nedostala kvůli dětem či těhotenství práci, o kterou se ucházela. Třetině žen (35 %) nepovolili zaměstnavatelé nižší než plný pracovní úvazek po návratu z mateřské či rodičovské dovolené.

Výzkum rovněž zjišťoval, jak se matky malých dětí snaží sladit práci s péčí o rodinu, a jejich zkušenosti s návratem z rodičovské a mateřské dovolené. V hledáčku výzkumníků bylo i to, jak si ženy na mateřské či rodičovské dovolené udržovaly kontakt se zaměstnavatelem. Konečným cílem bylo identifikovat ideální možnosti v oblasti sladění práce a péče o rodinu, neboli opatření, které by matky uvítaly ze strany zaměstnavatelů.

Jedna z otázek se soustředila na udržení kontaktu firem s rodiči na mateřské a rodičovské dovolené. Dotázané matky většinou odpovídaly, že udržování kontaktu mezi zaměstnavatelem a rodičem nebývá častým zvykem. Právě tento kontakt by přitom mohl rodičům pomoci nepřerušit vazbu s oborem a podle zkušeností z firemní praxe jim výrazně usnadňuje návrat do zaměstnání. Mezi možné způsoby kontaktu patří zasílání newsletteru o dění ve firmě, možnost přístupu na intranet, účast na školení či nabídka externí nárazové spolupráce. Respondentky ovšem odpověděly, že pokud je zaměstnavatel kontaktoval, jednalo se spíše o administrativní záležitosti nebo o zjištění data návratu do práce. Respondentky samy se v šedesáti procentech případů snažily svého zaměstnavatele kontaktovat, ale i tyto jejich snahy byly spíše administrativního charakteru.

Výzkum také potvrdil, že matky cítí potřebu harmonizovat práci s rodinou, mají zájem o alternativní pracovní úvazky převážně v období rodičovské dovolené a o využívání zařízení péče o děti. Zaměstnavatelé jim ovšem zpravidla nevycházejí vstříc. Často rodičům nebývají k dispozici alternativní typy úvazků a formy spolupráce, o které by stáli.

Matky by například chtěly pracovat během rodičovské dovolené (63 %). Největší motivací pro práci jsou finanční důvody (78 % matek) a potřeba nesoustředit svůj život jen kolem dětí, ale přemýšlet také o něčem jiném (50 %). Poloviční pracovní úvazek by na rodičovské dovolené chtělo 43 procent matek, 24 procent by uvítalo méně než poloviční úvazek a 44 procent by stálo o práci formou brigády. Velký zájem je v průběhu rodičovské dovolené o práci z domova či o práci z domova kombinovanou s prací v kanceláři.

Po návratu z rodičovské dovolené by velké množství matek mělo zájem využívat pružnou pracovní dobu (54 %) a práci z domova kombinovanou s prací v kanceláři (43 %). Zájem je také o poloviční úvazek (43 %). Jenže pouze 23 procent matek uvedlo, že jim zaměstnavatel umožnil pružnou pracovní dobu po návratu z mateřské a rodičovské dovolené a kolem 10 procent matek mohlo kombinovat práci v kanceláři s prací z domova.

Šest z deseti oslovených matek projevilo zájem o firemní školku nebo o zařízení péče o děti, které by s firmou spolupracovalo. Jenže provozování takového zařízení je pro firmy velmi nákladné a komplikované. Zájem rodičů může vyplývat z velkého nedostatku veřejných zařízení péče o děti. Zejména ženám se tímto nedostatkem komplikuje návrat do práce po mateřské resp. rodičovské dovolené. To naznačuje i fakt, že více než polovina matek zúčastněných ve výzkumu (53 %) uvedla jako důvod, proč nepracovalo v průběhu rodičovské dovolené, že neměly žádnou možnost hlídání dětí.

Setkali jste s diskriminací kvůli rodičovství? Podělte se o zkušenost.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+6
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 1. 2015 12:43, sisi

Měla jsem super práci, na mateřské jsem dělala u stejného zaměstnavatele na DPP, na rodičovské jsem jezdila na firmu každých 14 dní, dělala taktéž na DPP. Z koloběhu jsem nevypadla, od dítěte jsem odešla v jeho 2 letech, platím soukromou mš a zaměstnavatel mi vyšel vstříc pouze úvazkem. Dělám na 6 hodin, ale změnil mi pozici, přesunul na jiné oddělení a výplatu mám i po půlroce třetinovou co před otěhotněním. Takže sice se někam gendrově posunujeme, ale stále v rovnocennosti máme co dohánět. Chlapi jsou chlapi a ženy s dítětem jsou pro ně v jiné kategorii... šuplík "nezajímavé".

Reagovat

 

+5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Mr. R. 28. 07. 2009 08:38)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

28. 7. 2009 14:01

Vagina Studies

proc se radsi nezajimaji o lepsi podminky pro VSECHNY? Treba takovy vozickar/duchodce by take rad pracoval z domova po internetu - tomu presunuti telekomunikaci ze snizene sazby DPH do normalni moc nepomohlo. A nevzpominam si, ze by takovehle 'prospesne' organizace rozjely kampan proti.

Asi je ta organizace prospesna jenom tem, kdo v ni ucinkuji. Ti potom hlasaji nazor, ze majitel soukrome firmy musi nekomu platit za to, ze mu funguje deloha a vajecniky.

Reagovat

 

-3
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (14 komentářů)

14. 9. 2016 | 10:38 | Zuza

Systém v ČR je nastaven vskutku "výborně". Za měsíc mi končí rodičovská dovolená. Zaměstnaná zatím jsem, ale zaměstnavatele mám poměrně daleko a jelikož jsem s dcerou sama, snažím se najít řešení situace v podobě zkráceného...více

20. 1. 2015 | 12:43 | sisi

Měla jsem super práci, na mateřské jsem dělala u stejného zaměstnavatele na DPP, na rodičovské jsem jezdila na firmu každých 14 dní, dělala taktéž na DPP. Z koloběhu jsem nevypadla, od dítěte jsem odešla v jeho 2 letech,...více

4. 4. 2014 | 17:25 | ZS

Tohle rozhodně nesmysly nejsou, asi jste nejspíš muž a na mateřské jste nebyl a o děti se nestaral, že ? Ale asi očividně zastáváte názor, že žena patří k plotně a k dětem... více

29. 7. 2009 | 11:38

Kdysi pracák poskytoval dotace zaměstnavatelům na neumistitelné matky. Zjistila jsem si tehdy, kolik by to bylo a udělala si výpočty pro zaměstnavatele, kolik by to, že by mne zaměstnal, stálo a kolik by ušetřil. S těmito...více

28. 7. 2009 | 14:01

Vagina Studies
proc se radsi nezajimaji o lepsi podminky pro VSECHNY? Treba takovy vozickar/duchodce by take rad pracoval z domova po internetu - tomu presunuti telekomunikaci ze snizene sazby DPH do normalni moc nepomohlo....
více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Akontace, Peněžní agregát, Doba stavebního spoření, francie, pronajímatel, rakousko, itálie, slovensko, ovládnutý strážce, elektronická registrace tržeb, Josef Lux, Aleš Tůma. David Vondrák, TER ČSOB Komoditní fond, Krotitelé dluhů, noční hodiny, hlavní zdroj příjmů, poděkování, skarta

2SY8687, 4AI3180, 1AD8514, 2AB8123, 1AD8514

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK