Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Částečné úvazky mohou pomoci nejen ženám s dětmi

Částečné úvazky mohou pomoci nejen ženám s dětmi
Jak je možné sladit rodinný a pracovní život? Důležitá je kombinace dostatečné nabídky zařízení péče o děti ve spojení s flexibilními formami práce. Mezi ty patří např. částečné úvazky. V České republice jich je ale pořád minimum.

Málo pružný pracovní systém České republiky ztěžuje sladění osobního a pracovního života. Je těžké odhadnout, proč se firmy částečným pracovním úvazkům, které by řadě rodin mohly pomoci, brání. Fakta hovoří pro ně. Zaměstnankyně (popř. zaměstnanci) se vrátí dříve z rodičovské dovolené. Zaměstnavatel, který nabídne částečné úvazky, získá loajální zaměstnance a zaměstnankyně, kteří budou mít motivaci setrvat ve firmě a nikoliv přejít ke konkurenci. Ani z hlediska současného daňového systémunejsou částečné úvazky pro zaměstnavatele nákladnější - firma, která zaměstnává dva zaměstnance na částečný úvazek, má stejné mzdové náklady, jako kdyby zaměstnávala jednoho na úvazek plný. Mohou se sice zvýšit náklady administrativní, jak ale vyplývá ze zkušeností firem, které částečné úvazky poskytují, tato nevelká investicese vyplatí.

Neopominutelným faktem je, že částečné úvazky ve spojení s dostatečným množstvím, zařízení péče o děti pomáhají zejména ženám udržet se na trhu práce i v mateřství. Pro zaměstnance na rodičovské dovolené představuje tato forma práce možnost neztratit kvalifikaci a kontakty v oboru. Částečný úvazek je také dobrou cestou, jak umožnit ženám, které byly kvůli mateřským povinnostem delší dobu mimo pracovní prostředí, postupný přechod k práci na plný úvazek. Návrat na trh práce je pro matky po několikaletém přerušení pracovní aktivity mnohem těžší, než když je kontakt s pracovištěm udržován prostřednictvím práce na částečný úvazek. Nedochází tak k nadměrné ztrátě pracovních zkušeností.

Částečné úvazky mají i svá negativa, ačkoli je třeba podotknout, že většina rizik spojená s touto formou práce číhá spíše na zaměstnané, kteří se ji rozhodnou využít, než na firmy. Mezi ta nejzřetelnější patří např. snížený potenciál postupu v kariéře, zaměstnancům na částečný úvazek firmy často nedávají zaměstnanecké výhody, nabízejí jim školení a i jejich hodinová mzda bývá nižší. S částečným úvazkem mnohdy nelze získat úvěrči hypotéku.

V Evropské unii v posledních letech zaměstnanost na částečné úvazky roste a v roce 2005 takto pracovalo téměř 20 procent všech zaměstnaných (v případě žen jedna třetina). V České republice je situace opačná - podíl pracujících na částečné úvazky klesl na necelých 5 % (u žen 8,5 %) a je jedním z nejnižších v Evropě.

Větší dostupnost práce na částečný úvazek by pomohla zvýšit participaci českých žen na trhu práce. Částečné úvazky ale nevyužívají pouze rodiče s dětmi nebo osoby pečující. Vyhledávají je také lidé v předdůchodovém či důchodovém věkunebo studující vysokých škol. Částečné úvazky umožní zaměstnavatelům využít pracovní potenciál uchazečů a uchazeček, kteří by si plný úvazek z výše uvedených důvodů nevybrali. I proto není jasné, proč mezi zaměstnavateli převažuje neochota flexibilní práci, včetně částečných úvazků, nabízet.

Autorka je odbornice v oblasti rovných příležitostí žen a mužů z o.p.s. Gender Studies

Co si myslíte o práci na částečný úvazek? Je to dobrý nástroj, který umožní matkám rychlejší nástup do zaměstnání? Podělte se o názor.
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-5
Ano
Ne

Diskuze

24. 6. 2008 | 17:24 | jezevec

Proč firmy nevytvářejí zkrácené pracovní úvazky? Pohled zaměstnavatele: Tak předně málokdo má zájem o práci 4 hodiny denně, aby se na jedné židli vystřídali dva zaměstnanci za jednu směnu - spíš mají představu tak od...více

24. 6. 2008 | 10:18 | Mayha

Míra variability pracovních smluv pokud jde o délku a místo výkonu zaměstnání je podle mě mírou společenské vyspělosti té které země. více

24. 6. 2008 | 7:06 | Honza

Jsem programátor. Ve firmách, kde jsem doposud pracoval byly částečné úvazky zcela běžné. Ovšem využívali jich spíše studenti než ženy na mateřské. více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Hrubý disponibilní důchod, Cese, Tržní kapitalizace, správa sociálního zabezpečení, erb bank, vklad, expobank, družstevní záložny, Marie Rusová, obavy Fedu, přenos, františek laudát, Generali PPF, chicago boys, spořicí složka, žádost o příspěvek, soudní řízení, konfiskace půdy

7B20046, 7B20046, 7B20046, 5L02084, 7B20046

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK