Práce nerovná se zaměstnání, zaměstnání nerovná se práce

Michal Kašpárek | rubrika: Komentář | 10. 6. 2016 | 5 komentářů
Lidé dovedou být ohromně užiteční i ve svém „volném čase“, naopak smyslem řady zaměstnání je překazit dílo jiných.
Práce nerovná se zaměstnání, zaměstnání nerovná se práce

Tohle nebude obhajoba nepodmíněného základního příjmu. Jednu jsem napsal před rokem a z nedávného švýcarského referenda jsem i tak v rozpacích: jako příznivce salámové metody prosazování neomarxismu bych začal s menší částkou než 56 procent průměrného platu.

Za poznámku ovšem stojí to, jak se o referendu psalo: Koláče bez práce? Příjem od státu v referendu odmítla většina Švýcarů. – Peníze i bez práce Švýcaři v referendu jasně odmítli. – Peníze bez práce chtěla pouze necelá čtvrtina z nich.

Slova „práce“ a „zaměstnání“ mají za synonyma očividně i editoři nejkvalitnějších českých médií. Je proto dobré si připomenout, že jde o dva různé jevy, které sice mají nezpochybnitelný průnik, ale zároveň se obejdou jeden bez druhého.

Kašpárek čte za vás

Kniha Rise of the Robots dokládá, že roboti a software likvidují i ta zaměstnání, u kterých by tomu ještě před pár lety nikdo nevěřil.

Vaše práce ohrožena: Ke strojům jdou stroje

Materiální podmínky svobody nepřesvědčí, že je základní příjem nápad bez háčků. Autorovi jde ke cti, že se o nic tak velkohubého ani nepokoušel. I díky tomu kniha přesvědčí o tom, že základní příjem stojí za ambicióznější pokus, než je ten dosud jediný větší, totiž aljašská výplata podílu z těžby ropy. Která země se hlásí?

Ta kniha mě přesvědčila: Základní příjem stojí za pokus

Plody nezaměstnanosti versus samožerná zaměstnání

Mnoho užitečné práce totiž dělají lidé nezaměstnaní a zaměstnaní lidé mimo svá zaměstnání nebo živnosti. Typicky to je péče o rodinu nebo dobrovolnická pomoc cizím lidem v nouzi; rozhojňování veřejných duševních statků, například editování Wikipedie nebo programování softwaru s otevřeným zdrojem a volnou licencí; pořádání kulturních akcí a společenských zábav a podobná spolková činnost. Někdy se z takové práce nakonec může stát povolání placené granty nebo reklamou, ale pak se z ní a jejich výstupů často vytratí těžko identifikovatelná kvalita, koktejl radosti a spontaneity.

Zároveň si všimněte, kolik zaměstnání a živností z definice popírá práci jiných lidí, zaměstnaných i nezaměstnaných. Až se naše civilizace dostane na vyspělejší vývojový stupeň, bude takové džoby připomínat socha pražské úřednice vytrhávající z trávníků květiny, zasazené aktivními důchodci. Do té doby podobná zaměstnání můžete pozorovat všude okolo, ve veřejném i soukromém sektoru. Jeden odborník na optimalizaci stránek pro vyhledávače se snaží shodit v Googlu z prvního místa dílo jiného odborníka; mnoho manažerů pojišťuje svoji nepostradatelnost budováním organizační byrokracie; léčitelé komplikují práci doktorům; a úplně všechny vytrhují od práce telefonáty z call center.

Nepochopte mě špatně. Nechci tyhle lidi nactiutrhat, nechci taková místa rušit dekretem. Jde mi teď o jazyk: prostě nepovažuju za poctivé označovat jako práci ty lidské činnosti, při kterých lidstvo nebojuje s přírodou, ale člověk s dílem jiného člověka. Které jsou ekvivalentem takzvané mexické plichty, při níž na sebe filmoví gangsteři míří navzájem. Město A nebo telefonní operátor X potřebuje reklamní kampaň především proto, že ji má město B nebo telefonní operátor Y. Kdyby z měsíce na měsíc přestali lidé z komunikačních agentur chodit do zaměstnání, turisté by dál cestovali do měst A i B a volali s operátorem X i Y. Jen by je to asi vyšlo levněji a billboardy by mohly uvolnit místo malým šapitó, ve kterých se jezdí dokola na oslících.

Základní nepodmíněný příjem

Naděje, či strašák?

Základní příjem má být odpovědí na nezaměstnanost, která přijde s novou průmyslovou revolucí. Ale přijde opravdu?

Robotí cesta z chudoby. Proč nepotřebujeme garantovaný příjem

August Strindberg prý foukal kouř z dýmky do umyvadla s vodou a zkoušel, jestli tak může vzniknout zlato.

Základní příjem: Průzkumy slepých uliček

Švýcaři odmítli kapitalistickou zkratku ke komunismu. Hlasovali proti základnímu příjmu:

Švýcaři a základní příjem? To přece nemohlo vyjít

A co si o základním příjmu myslí naše moudré hlavy? Naše anketa.

Základní příjem. Sociální dávka pro každého?

Možná namítnete, že i ten nejneužitečnější zaměstnanec nebo živnostník platí sociální a zdravotní pojištění, což nezaměstnaní nedělají. To je pravda. Zároveň je to ale jen důsledek nedávného politického rozhodnutí danit příjmy a ne majetek. Veřejné zdravotnictví a důchodový systém nemusí nutně zůstat na takových zaměstnáních tolik závislé jako dnes.

Století hobby projektů

Na rozdíl od některých nekritických zastánců nepodmíněného základního příjmu si nejsem jistý, jestli by jeho zavedení skutečně zněkolikanásobilo množství editorů Wikipedie a naopak pomohlo likvidovat netvůrčí činnosti. Když jsou totiž o sobě někteří lidé schopní napsat, že je online marketing jejich vášní, dost možná by výplatou od státu zaplatili někoho na úklid a o ušetřený čas prodloužili své orgazmy z optimalizace PPC kampaní.

Debata o nepodmíněném základním příjmu každopádně nekončí, spíš naopak. Stejně tak se budeme stále častěji setkávat s plody práce odvedené mimo trh práce: s nejlepší českou publicistikou se stále častěji setkáte na Facebooku a stále vzácněji v novinách, nejužitečnější cestopisy najdete na blozích a fórech, a ne v bedekrech, zastaralých už v tiskárně. Otázky, které před námi stojí nebo se ještě vynoří, nemůže správně zodpovědět člověk, který se bude držet předsudku, že je rovnítko mezi zaměstnáním a prací a přímá úměra mezi zaměstnáním a společenskou užitečností.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+42
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 6. 2016 10:19, Hunter

Začal bych u profesionálního sportu.
Kolik práce* se asi udělá běháním dokolečka?

Jak zhruba napsal Joseph Heller:
"Zlatá olympijská medaile je důkaz toho, že někdo udělal něco zhola zbytečného, nicméně lépe, než ti ostatní."

Pamatujte na to i v Riu :)


* W = h*m*g*t ... například

+21
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Švýcaři a základní příjem? To přece nemohlo vyjít

6. 6. 2016 | Pavel Jégl | 12 komentářů

Švýcaři a základní příjem? To přece nemohlo vyjít

Švýcaři odmítli kapitalistickou zkratku ke komunismu. Hlasovali proti základnímu příjmu.

Útvar pro odhalování práce nah*vno

20. 5. 2016 | Michal Kašpárek | 6 komentářů

Útvar pro odhalování práce nah*vno

Účelové zaměstnávání pro získání vyšší mateřské není morální selhání jednotlivců, ale důsledek systémové chyby.

Základní příjem. Sociální dávka pro každého?

18. 12. 2015 | Ondřej Tůma | 82 komentářů

Základní příjem. Sociální dávka pro každého?

Co kdyby se celý systém sociálních dávek a státních příspěvků od základů překopal, takže by každý mohl počítat s pravidelnou výplatou od státu – za nic, bez podmínek? Možná by to bylo... celý článek

Polykej jako Ovčáček

6. 3. 2015 | Michal Kašpárek | 11 komentářů

Polykej jako Ovčáček

Prezidentův mluvčí je vzorovým dělníkem ekonomiky založené na službách: vynalézavě mele bulšit, nechává se ponižovat, a ještě při tom drží kamenný obličej.

Chvála práce nahovno

27. 9. 2013 | Michal Kašpárek | 7 komentářů

Chvála práce nahovno

Proč je některá práce sexy, jiná „šlep“ a proč ani patnáctihodinový pracovní týden nemusí přinést pohodu.

Partners Financial Services