Odhalte tajemství nejinspirativnějších přednášek

Michal Kašpárek | rubrika: Tip na knihu | 21. 2. 2013
Chcete se naučit lépe prezentovat? Dobrý návod koupíte za čtyři dolary a přečtete za hodinu.
Odhalte tajemství nejinspirativnějších přednášek

Pokud se u počítače občas flákáte, ale je vám líto ten čas zabít úplně, nejspíš znáte TED. „Strhující přednášky pozoruhodných lidí, zdarma dostupné celému světu,“ vás v pauze na kafe nabrífují „myšlenkami hodnými šíření“. Konkrétně to znamená třeba výčet 10 věcí, které jste nevěděli o orgasmu, vyprávění neuroložky o její vlastní mrtvici anebo banální, ale zato rekordně sledované odhalení, že školy v dětech zabíjejí kreativitu.

Rovnou se přiznám, že TED nemám rád. Zjednodušování složitých problémů, povinné nadšení přednášejících i diváků a s ním související absence znepokojujících, nekorektních, radikálních myšlenek… Tím vším mi mi TED připomíná sektu, která namísto spásy šíří „inspiraci“. Vždyť i skladník ve šroubárně si může poslechnouti o tom, jak se státi vůdcem a inspirovati ostatní k činům

Jedním ve mně ale TED přesto vzbuzuje úžas. Ti spíkři vědí, jak mluvit a prezentovat. Jejich výkony ničím nepřipomínají komatózní přednášející z (českých?) vysokých škol a konferencí. Rychle si získají pozornost, a než poprvé ztratíte nit, skončí. Na pódiu pod jejich nohami tak leželo téma pro knížku, které zvedl Jeremey Donovan. Jeho sešitu How To Deliver A TED Talk o „tajemstvích těch nejinspirativnějších přednášek“ se nedá vytknout skoro nic.

Jeremey Donovan: How To Deliver A TED Talk: Secrets Of The World’s Most Inspiring Presentations

Vyšlo v nakladatelství CreateSpace Independent Publishing Platform v březnu 2012, 112 stran, 4 dolary (verze pro Kindle).

Sto stran nabitých dobrými radami

Je to čtení asi tak na hodinku – rozsah verze pro Kindle odpovídá 112 stranám – a kdybych tedy nabídl klasický výcuc, prozradil bych všechno. Dovolím si tedy vypíchnout aspoň pět rad, které považuju za nejdůležitější:

  • „Jednou z největších řečnických chyb je snaha nacpat všechny lekce z celého života do jediné přednášky. Raději se intenzivně soustřeďte na jednu myšlenku – získáte tím síto pro přebrání materiálu.“
  • „Jakmile si vyjasníte svou pointu, postupujte od ní nazpátek směrem k publiku. Nabídněte mu stravitelné vyprávění postavené na příbězích a informacích.“
  • „Práce přednášejících se podobá práci moderních architektů.“ Obě dvě profese začínají návrhem rámové konstrukce: „[Ř]ekněte posluchačům, co se jim chystáte říct, pak jim to řekněte, a nakonec jim řekněte, co jste jim právě řekli.“
  • V nejlepších přednáškách zazní jeden až dva vtipy za minutu. A nebojte se sami sebe před publikem trošku shodit.
  • Abyste se neztratili v tvorbě slajdů a publikum neutopili v nekonečných odrážkách, můžete se přidržet jednoho ze tří osvědčených přístupů k tvorbě prezentací. Takahašiho metoda dovoluje pouze několik málo výrazných slov na každém snímku – a žádné obrázky. Godinova metoda naopak staví na velkých fotkách natažených přes celý slajd – takže pro text nezbude místo. A nakonec Lessigova metoda kombinuje oba extremistické přístupy – pro slajd si vystačíte s obrázkem, jediným slovem nebo krátkým citátem.

Dál Jeremey Donovan vysvětlí třeba co dělat při přednášení s rukama, jak vybrat správný font pro prezentaci, zda na konci přednášek děkovat, jak svůj výstup pojmenovat a do jakých „person“ se můžete stylizovat. Jeho objevy využijete nejenom v případě, že vás pozvou na TED nebo lokální odnož TEDx, ale při skoro jakémkoliv šíření myšlenek: přednášení na škole, psaní článků nebo vystupování v televizi.

Anketa

Umíte přednášet, prezentovat, předávat, nabízet, vystupovat...?

Jak protipirátská ochrana brání šíření myšlenek, které stojí za to šířit

How To Deliver A TED Talk budu nadále považovat za jeden z úhelných kamenů svých recenzí. Autor si vytkl jediný cíl, který beze zbytku naplnil. Pomohl si k tomu jasnou „metodikou“ a prací s ověřitelnými informacemi: prostě si pustil nejúspěšnější videa a hloubal nad tím, co mají společného. Nezamotal se při tom do svých myšlenek – o čem by jiní vybájili 300stránkový opus, na to mu stačila třetina. Čtyři dolary za verzi pro Kindle jsou nerozumně nízká cena; ta by se přece neměla odvíjet od rozsahu, ale od užitku. Ale hloupý, kdo dává, hloupější, kdo nebere.

Jedinou výtku si tak zaslouží samotný Amazon. V hutné elektronické knize jsem si vehementně podtrhával. Aniž mě na to Kindle průběžně upozornil, v poslední třetině textového souboru s výpisky jsem pak na počítači po dlouhé době viděl místo vykopírovaných poznámek jen hlášení: <You have reached the clipping limit for this item>. Jak k tomu jako zákazník přijdu, když by mi větší užitek přinesla pirátská verze? A jak mám šířit myšlenky hodné šíření, když je musím ručně opisovat ze čtečky jak středověký písmák?

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Tři chytré tipy, které můžou vaši kariéru převrátit naruby

7. 9. 2012 | Michal Kašpárek | 5 komentářů

Tři chytré tipy, které můžou vaši kariéru převrátit naruby

Napadlo vás někdy udělat si vedle seznamu úkolů i seznam zákazů? Nebo někoho šikovnějšího poprosit, aby vám vysvětlil, jak si můžete ušetřit čas u počítače? Nenapadlo? Tak všeho nechte... celý článek

Volba povolání

4. 3. 2012 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Volba povolání

Týden neklidu skončil. Veřejnost nechal vcelku klidnou. Veřejnost už totiž nechává vcelku klidnou všecko. Jen na webu se občas ještě někdo rozvášní. Začala Matějská pouť. Zůstanete... celý článek

Jednoactovky: OSA dál kyne, Hollywood našel svého řezníka a do Evropy míří videohropůjčovna

3. 2. 2012 | Michal Kašpárek | 4 komentáře

Jednoactovky: OSA dál kyne, Hollywood našel svého řezníka a do Evropy míří videohropůjčovna

Tušíte, jak se lidé budou bavit za dvacet let? Pokud ano, čekají na vás peníze a kancelář.

Páťáci a deváťáci, doplňte: budu ______ jak kostelní myš

30. 12. 2011 | Michal Kašpárek | 12 komentářů

Páťáci a deváťáci, doplňte: budu ______ jak kostelní myš

Plošné testování naučí žáky dvěma nesmyslům: že je lepší být ve všem průměrný než v něčem výjimečný a že se neúspěch neodpouští. Oboje se může podepsat na jejich životech a kariérách. celý článek

Partners Financial Services