Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zbylou dovolenou už vám neproplatí. Dočerpat, převést na příští rok

| rubrika: Jak na to | 12. 11. 2012 | 1 komentář
Pro samou práci jste zapomněli odpočívat a ještě vám zbývá spousta dovolené? Něco spolknou dny kolem Vánoc, co ale se zbytkem? Letos už nepočítejte s tím, že vám z ní zaměstnavatel něco proplatí. Buď ji budete muset vybrat, nebo ji zkuste převést.
Zbylou dovolenou už vám neproplatí. Dočerpat, převést na příští rok

Tak jako v minulých letech v zásadě platí, že si nevyčerpanou dovolenou můžete převést do příštího roku a poté ji dočerpat do konce. Netřeba panikařit, že je nutné zbylou dovolenou všechnu využít do konce roku. V zákoníku práce sice stojí psáno, že byste si ji měli vybrat v roce, ke kterému patří, ale ne vždycky je to možné. Proto zákoník připouští možnost převodu nevyčerpané dovolené do následujícího roku – pokud včasnému vyčerpání zabránily „naléhavé provozní důvody na straně zaměstnavatele“ či „překážky v práci na straně zaměstnance“. Co si pod pojmy v uvozovkách představit? Tak například situaci, za které by čerpání dovolené mohlo narušit provoz firmy – zaměstnanec pro ni může být klíčový a jeho nepřítomnost by měla v daných dnech fatální dopad na její chod. Taková situace je zvláště před Vánoci v mnoha firmách snadno představitelná... Anebo vyčerpání dovolené mohla zabránit zaměstnancova nemoc nebo dovolená jiného typu – mateřská či rodičovská.

Pokud se tedy překážky nebo provozní důvody najdou a dovolená se převádí, je zaměstnavatel povinen ji do 30. června následujícího kalendářního roku určit tak, aby si ji zaměstnanec mohl do konce tohoto roku vybrat. Pokud to zaměstnavatel neudělá, má zaměstnanec právo dobu, kdy si chce dovolenou vybrat, určit sám. Nástup odložené dovolené ale musí – stejně jako u dovolené „řádné“ písemně to oznámit zaměstnavateli alespoň čtrnáct dnů předem, pokud se spolu nedohodli, že jim stačí kratší doba.

V praxi ale nemusí být odložená dovolená vyčerpána ani do konce následujícího kalendářního roku. Zákoník její další odklady umožňuje tehdy, když byl zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným nebo čerpal mateřskou či rodičovskou dovolenou. Pokud některý ze zmíněných důvodů nástupu odložené dovolené zabrání, je zaměstnavatel povinen určit dobu čerpání zbytku dovolené po skončení těchto překážek v práci.

Zákoník práce

Informace o čerpání dovolené

Zákoník práce: Část IX. Dovolená

  • Hlava 1. § 211 Základní ustanovení
  • Hlava 2. § 212–214 Dovolená za kalendářní rok, její poměrná část, výměra dovolené a dovolená za odpracované dny
  • Hlava 3. § 215 Dodatková dovolená
  • Hlava 4. § 216–223 Společná ustanovení o dovolené

Aspoň dva týdny vcelku

Pokud čerpáte dovolenou po částech, musí vám zaměstnavatel umožnit, aby alespoň jedna z nich trvala nejméně dva týdny vcelku.

Zaměstnavatel vám nemůže nařídit, abyste nastoupili na dovolenou ve dnech, kdy vykonáváte vojenské cvičení či výjimečné vojenské cvičení, nebo když jste nemocní (respektive dočasně práce neschopní), případně když čerpáte mateřskou nebo rodičovskou dovolenou. U ostatních překážek v práci vám může zaměstnavatel určit čerpání dovolené, jen pokud o ni požádáte.

Stále platí, že zaměstnavatel musí s čerpáním dovolené svých zaměstnanců souhlasit.

Platí pouze jedna výjimka – zaměstnavatel musí umožnit ženě čerpání dovolené tak, aby bezprostředně navazovala na skončení její mateřské dovolené, případně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou má žena právo čerpat mateřskou dovolenou.

Anketa

Na konci roku...

Převedenou dovolenou pak už musíte dočerpat

Novela zákoníku práce, která platí od začátku roku, s pravidly trochu zamávala. Možná máte v živé paměti, že přelom října a listopadu pro mnohé z nás ještě vloni představoval stres: od 1. listopadu jsme museli do konce roku dočerpat starou dovolenou (tedy převedenou z minulého roku) ze zákonných čtyř týdnů, jinak nám propadla.

Ten, kdo měl se zaměstnavatelem sjednaných pět týdnů dovolené, měl ale možnost nevzít si pátý týden volna, ale požádat si o jeho proplacení. Teď už to možné není. Nevyčerpanou dovolenou vám zaměstnavatel proplatí pouze tehdy, když od něj odcházíte. Pokud se vás tato podmínka (ukončení pracovního poměru) netýká, počítejte s tím, že i tento týden navíc si budete muset do konce následujícího roku vybrat.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+20
Ano
Ne

Diskuze

14. 11. 2012 | 8:42 | Matěj

Tyjo, tak tady někdo zcela nestydatě opisuje z Aktuálně.cz :) Hned jsem měl pocit, že jsem to někde před pár dny četl: http://aktualne.centrum.cz/finance/prace/clanek.phtml?id=762430 více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

RPSN, Přímé obchody, Účetní hodnota, zaměstnanec, vladimír vaňo, nta, daňový bonus, daně, Forfaiting, akty, dagmar kocmánková, p.a., Exxon Mobil, Adam Smith, Henry Ford, zaměstnanecký fond, termínový charakter, Jarmila Lehnerová

4S26370, 4SUCCESS, 2SZ7074, 3SI8345, 4AK8181

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK