Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Osmimiliardová radost velkých českých bank

| rubrika: Co se děje | 19. 11. 2007 | 5 komentářů
Osmimiliardová radost velkých českých bank
Největší tuzemské banky vykázaly za tři kvartály letošního roku dobré výsledky a pravděpodobně si tento trend podrží i v dalším roce. Pomůže jim svižný hospodářský růst i chuť Čechů zadlužovat se a utrácet, předpovídají oslovení analytici i samotné banky.

České banky se mají rok od roku lépe. Svědčí o tom i vývoj čistého zisku tří největších českých bank za posledních několik let. Jejich křivky se sice mírně liší kvůli odlišné struktuře obchodů a nabídce produktů, stoupající trend mají ovšem všechny. Hlavním důvodem je podle oslovených expertů rychlý hospodářský růst země, z něhož profitují i banky.

Měřeno ziskem za první tři čtvrtletí letošní roku, je na tom nejlépe Československá obchodní banka. Její zisk vzrostl oproti stejnému období minulého roku o deset procent na 8,209 miliardy korun. Druhé místo obsadila Komerční banka, která si polepšila o 19,4 procenta na letošních 8,142 miliardy korun. Bronzová je v dosavadních bankovních dostizích Česká spořitelna. Ta zvýšila čistý zisk o více než deset procent na celkových 8,12 miliardy korun. (Více v článku Zisky českých bank letos rostou o deset a více procent)

Čistý zisk bankovních skupin od roku 2001 do 3Q 2007
Zdroj: Banky

I tato čísla svědčí o změnách, kterými prošel český bankovní trh od roku 2000, soudí analytik Jan Krejčí ze společnosti Patria. „Trh je velice konkurenční a dost konsolidovaný. Tři největší banky Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka spravují 54 procent celkových bankovních aktiv, 58 procent klientských vkladů a 49 procent čistých klientských úvěrů,“ říká Krejčí a dodává: „Od vstupu Société Génerale prošla řadou změn také Komerční banka, která přišla s nabídkou nových produktů. Ty jí pomohly upevnit místo na trhu.“

Vstup francouzské banky do KB v říjnu roku 2001 je poznat i na ziskovosti české banky. Zatímco v roce 2001 Komerční banka ohlásila zisk necelé tři miliardy, od roku 2002 se její čistý zisk pohybuje kolem devíti miliard korun. To se promítlo i do cen akcií Komerční banky, které jen od začátku letošního roku posílily o 37 procent. „Prostor pro další výraznější růst je nicméně vzhledem k relativně vysokým cenám, na kterých se v posledních týdnech akcie obchoduje značně omezený,“ domnívá se Milan Lávička z brokerské společnosti Atlantik FT. (Více v článku Komerční banka je příliš drahá, nadějné jsou akcie Erste)

U všech tří největších bankovních skupin působících v Česku se na růstu čistých výnosů a potažmo zisku podílel především nárůst čistých úrokových výnosů. Ten lze podle Petra Dvořáka z katedry bankovnictví a pojišťovnictví Vysoké školy ekonomické přisuzovat především rostoucímu objemu úvěrů obyvatelstvu. Banky na nich mívají příznivé marže a navíc jsou spojeny s nízkým kreditním rizikem. V publikovaných výsledcích hospodaření bank je možné registrovat i poměrně malou dynamiku příjmů z poplatků. „V poslední době byly banky za poplatky dost kritizovány, a tudíž významnější jejich nárůst nebyl z konkurenčních i marketingových důvodů možný,“ vysvětluje Dvořák.

Více k tématu:

Podle něj je také příznivá situace v oblasti nákladů spojených s případným nesplácením úvěrů. To je způsobeno rychle rostoucí ekonomikou doprovázenou zvyšujícími se příjmy obyvatelstva, klesající nezaměstnaností a spolu s nízkými úrokovými sazbami i relativně mladými úvěry. „Skutečnou kvalitu úvěrů prověří až období, kdy se výše uvedené faktory zhorší,“ doplňuje Dvořák.

V nejbližší budoucnosti oslovení experti očekávají solidní ekonomický růst země a pokračující vysokou poptávku po úvěrech. Díky tomu budou i banky ohlašovat poměrně zajímavé výsledky, domnívá se analytik Milan Lávička z Atlantik FT. Nicméně zisk českých peněžních ústavů už tak rychle jako v minulosti neporoste. Důvodem je především skutečnost, že se budou porovnávat s obdobími, v nichž už dosahovaly poměrně vysokých zisků.

Vydělávají české banky dost, nebo by mohly mít ještě vyšší zisky?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-13
Ano
Ne

Diskuze

19. 11. 2007 | 16:16 | MSpacek

Na rozdíl od světových bank v Čechách není žádné přeceňování v portfoliu držených CDO, finančních struktur, kreditních derivátů, dluhopisů, akcií či hedge fondů? Jak napsal Rudyard Kipling - pokud máte chladnou hlavu, zatímco...více

19. 11. 2007 | 10:39 | Fredy

......V publikovaných výsledcích hospodaření bank je možné registrovat i poměrně malou dynamiku příjmů z poplatků.....
Ale to je právě špatně. Banky by neměly, v případě příjmů z poplatků, vykazovat žádnou dynamiku,...
více

19. 11. 2007 | 9:55 | Rejpal

Kdo se směje nakonec, ten se směje nejvíc. Komerční banky dostanou v příštím roce ránu od reformy, se kterou asi nepočítaky. Snížení podnikových daní spolu se zrušením možnosti započítavat zaplacené úroky do nákladů povedou...více

19. 11. 2007 | 9:39 | Eric

Juchů! Jásám radostí. Stejně se mi srdce tetelí blahem nad vynikajícími výsledky ČEZu. A derou nás a derou. A nikdo s tím nechce a ani nedokáže nic udělat. Když čtu tento článek, chce se mi plakat při potlesku nad skvělými...více

19. 11. 2007 | 0:23

Erste Bank stáhla akcie České spořitelny z burzy. Neuvažuje je zde znovu nabízet? Pepíno více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Zlatý padák, Realizační cena, Rozhodný příjem, axa penzijní společnost, ministerstvo financí, automobilová doprava, osobní doprava, koncese, falšování dokumentů, Richard Siuda, rejstřík, bezhotovostní operace, KB - Termínovaný účet střednědobý a dlouhodobý, SHARE, znalec vína, Fraser, iridiscentní pruh, telekomunikační trh

7A56969, 5Z46886, JET11111, 6U71799, 3P51562

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK