Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Komodity: v červenci spíše klesaly, nyní nás ale čeká zdražování

Komodity: v červenci spíše klesaly, nyní nás ale čeká zdražování
Tvrdá data potvrdila oslabení hospodářství USA, trh proto začal počítat s nižší poptávkou po komoditách v průmyslových výrobách, tedy především po průmyslových kovech. Toto očekávání ještě podpořila centrální banka Číny, která navýšila úrokové sazby, aby tak zchladila místní ekonomiku. Cena ropy v uplynulých čtrnácti dnech sice poklesla, nyní je ovšem opět na vzestupu. Roste i cena zemního plynu a v budoucnu zdraží nejspíš i plodiny.

Černé zlato

K poklesům ceny ropy v nedávné době přispělo vedle uklidnění konfliktu mezi Izraelem a Libanonem také znovuotevření největšího amerického ropného pole v zátoce Prudhoe na Aljašce. Odstávka tohoto pole měla za následek nárůst ceny americké ropy na svá nová maxima: 78 USD/barel.

Pomineme-li krátkodobé výkyvy ceny ropy, na kterých se významnou měrou podílí také tržní spekulace, očekává International Energy Agency nárůst volné kapacity ke konci letošního roku až o 1,4 miliónů barelů denně v důsledku rozvoje nových polí mimo států OPEC.

Cena ropy je v současnosti ovšem opět na vzestupu, a to kvůli obnoveným hrozbám ze strany čtvrtého nejvýznamnějšího exportéra, Íránu. Ten si vzal znovu dodávky ropy jako rukojmí v obhajobě svého jaderného programu. Ropa tak sice spadla ze svých maxim až k 71 dolarům, odkud se odrazila a nyní se obchoduje kolem 73 USD/barel.

Relativní cenový vývoj vybraných komodit od konce června 2006 (v CZK)

Zdroj: Bloomberg, AKAM

Zemní plyn

Minulý měsíc byl komoditní index výrazně překonán vývojem ceny zemního plynu. Okolnosti, které se podílely na tom, že cena zemního plynu od počátku letošního roku klesla o více než 40 %, sehrály významnou roli také v létě. Mírnější zima a vyšší zásoby poskytly v úvodu roku velký prostor k poklesu, stejně tak jako vysoké teploty v letních měsících měly za následek zvýšenou poptávku (elektřina do klimatizací je ze značné části vyráběna ze zemního plynu) a obavy z letošní hurikánové sezóny v USA zase zvýšily rizika na nabídkové straně. Cena zemního plynu tedy od poloviny července vzrostla o nezanedbatelných 20 %.

Vývoj cen vybraných komodit
18. 8. 2006 1 týden 1 měsíc rok 2006 1 rok
GSCIER Index 707,82 -4,13 % -3,93 % -1,61 % -4,71 %
Ropa 72,3 -4,40 % -2,77 % 22,58 % 15,87 %
Zemní plyn 6,73 -7,40 % 21,17 % -40,04 % -24,61 %
Zlato 615,8 -3,49 % -2,18 % 18,67 % 39,48 %
Zemědělské plodiny 529,18 -3,12 % -9,18 % -7,68 % -3,64 %
Zdroj: Bloomberg, AKAM

Drahé kovy

Pokles byl k vidění také u zlata. Zvýšená volatilita během blízkovýchodního konfliktu se promítla také na trhu s drahými kovy. Získalo hlavně právě zlato, a to poté, co se část trhu uchýlila do "bezpečí" před potenciálním nebezpečím růstu cen. Do popředí se také dostává propad amerického dolaru (profil, názory), který v budoucím období může posunout poptávku po zlatě výše. To se v současnosti obchoduje na kolem 620 USD/tu.

Plodiny

Negativní vývoj zemědělského subindexu má na svědomí pokles cen kukuřice a sóji na světových trzích, k čemuž nepřispěla ani stagnace na trhu s pšenicí. Historicky nízké zásoby u těchto plodin by však měly přetrvat také ve zbytku letošního roku (kvůli extrémním výkyvům v počasí jsou hlášeny odhady nižší úrody), proto by v budoucnu měly ceny u těchto komodit spíše růst.

Autor pracuje jako Portfolio Manager Assistant ve společnosti Atlantik-Kilcullen Asset Management.

Otestovali jsme pro vás!

Průběžně podrobujeme kritickému redakčnímu oku či oku externí poroty různé produkty a finanční instituce. Co vše jsme zatím otestovali:

  • Přemýšlíte o tom, že byste využili služeb finančního poradce? Podívejte se, jak dopadly námi testované poradenské firmy.
  • Je vaše internetbankingová aplikace bezpečná, uživatelsky příjemná a cenově výhodná? Podívali jsme se jí na zoubek.
  • Jak kvalitní poradenství a služby poskytuje vaše banka? Za kolik půjčují lichvářské společnosti?
  • Otestovali jsme 10 pojišťoven, zda poskytují svým potenciálním klientům všechny důležité informace, jak jim to nařizuje zákon. Výsledky byly skoro k pláči.
  • Nabízejí banky úvěry skutečně za ty úžasně nízké sazby, které inzerují? Podívali jsme se "na zoubek" i firmám poskytujícím spotřebitelské úvěry.
Výsledky našich testů naleznete ve zcela nové sekci Otestovali jsme pro vás.

Investujete do komodit? Do jakých? Jaký vývoj očekáváte? 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-5
Ano
Ne

Diskuze

24. 8. 2006 | 7:37

mezi drahe kovy se vzdy pocitalo a i dnes pocita stribro ... mozna priste ... zvlast nyni, kdy podle 6m grafu lze videt odchylku ve vyvoji silver vs gold ... ze by silver zacalo pomalu dotahovat G/S ratio (dnes 50, historicky...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Nabídka práce, Diverzifikace, Kurzovní lístek BCPP, dovolená, peníze nebo život, letiště, zahraničí, zpoždění, Alena Fraňková, fungování, platby, společnost pro rozhodčí řízení, ISIS, živnostnice, seriály, CitiSelect Balanced Fund, kojení, plán

3AK9191, 3L60060, 7T53911, 4AN8280, 4AN8283

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK