Sbírka listin

Sbírka listin je součást obchodního rejstříku, která je určená k uchovávání a schraňování všech důležitých dokumentů týkajících se založení a fungování subjektů zapsaných v obchodním rejstříku. Vedení sbírky listin zajišťují rejstříkové soudy. Sbírku listin spravuje Ministerstvo spravedlnosti České republiky. Povinnost ukládání dokumentů je tedy nutné pouze pro subjekty zapsané v obchodním rejstříku.

Dokumenty, které musí být do sbírky listin založené, jsou určené zákonem 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob. Podle tohoto zákona je vhodné, aby zakládané dokumenty byly v elektronické formě. Elektronické dokumenty může podnikatel rejstříkovému soudu předložit prostřednictvím datové schránky, e-mailu, nebo pomocí ePodatelny.

Dokumenty lze dělit na dvě kategorie:

  • Ty, které podnikatel musí doložit v době zápisu do obchodního rejstříku
  • Ty, které musí ukládat průběžně

Ve sbírce listin je možné najít například tyto dokumenty: výroční zprávy, účetní závěrky, rozhodnutí o usnesení valné hromady, rozhodnutí o exekuci, rozhodnutí o likvidaci a rozhodnutí o zrušení právnické osoby. Dokumenty se do sbírky listin ukládají co nejdříve, pokud nemají přímo stanovenou lhůtu pro jejich odevzdání.

Rejstříkový soud je povinný při skutečnosti, že některý z dokumentů chybí, podnikatele informovat. Pokud ovšem i tak dokument nedodá, hrozí mu pořádková pokuta. V případě opakovaných porušení může rejstříkový soud zahájit řízení o zrušení zapsané osoby s likvidací.

Obchodní rejstřík a sbírka listin jsou veřejné seznamy, může do nich nahlédnout jakákoliv osoba. Vyhledat lze podle názvu, identifikačního čísla nebo podle spisové značky. Veškeré zveřejněné dokumenty je možné si elektronicky prohlédnou a stáhnout.

Stát vyčistí obchodní rejstřík. Zaměří se na firmy bez výkazů

Co se děje | Veronika Hejná | 28. 1. 2020 | 11 komentářů

+54

Zpřísnění míří hlavně proti neaktivním společnostem, které existují jenom formálně.

Kuponová privatizace: Péči o své akcie nezanedbávejte

Seriál | Martin Garnac | 12. 11. 2014

+12

Nečinnost a víra v to, že s akciemi se nemůže nic stát, když je mám doma v šuplíku nebo na účtu v depozitáři, jsou největším nepřítelem akcionáře. Akcie jsou majetek jako každý jiný a vyžadují (aspoň trochu) aktivní přístup.

Budíček! Když do úterý nezměníte listiny, můžou vám zrušit firmu i družstvo

Co si o tom myslíte | Petra Dlouhá | 26. 6. 2014 | 11 komentářů

+8

Za pět dní vyprší lhůta na změnu zakladatelských listin obchodních korporací. Povinnost se týká eseróček, akciových společností i družstev. Za její nedodržení hrozí pokuta a v krajním případě i likvidace. Řada menších firem a družstev o tom nemá tušení. A spousta dalších – těch, co vědí nebo aspoň tuší – už nemá šanci povinnost včas splnit. Kdo tady zaspal?

Dvě třetiny firem porušují zákon. Víme, co s tím stát chce dělat

Co se děje | Petra Dlouhá | 20. 3. 2013 | 8 komentářů

+12

Dvě třetiny firem léta porušují zákon: nezveřejňují výsledky hospodaření. Upozorňuje na to ombudsman, Nejvyšší kontrolní úřad i další. Všichni to vědí, nikdo nic nedělá. Zákon firmám slibuje pokuty. Jenže ty nikdo neukládá, nevymáhá. Odpovědná ministerstva věc „monitorují a na řešení pracují“, stát přichází o miliardy.

Začínáme podnikat: Administrativa

Jak na to | Michal Chleboun | 30. 1. 2012 | 4 komentáře

+2

V předchozích kapitolách jsme se věnovali dvěma nejzákladnějším povinnostem podnikatele vůči státu, a sice placení daní a sociálního a zdravotního pojištění. Řekli jsme si, že samotné placení nestačí – vše je třeba řádně přihlašovat, ohlašovat a odhlašovat. Tím ale výčet nároků státu nekončí. Živnostníci i firmy totiž musí být s úřady prakticky v každodenním kontaktu.

Malé peníze: Průvodce začínajícího investora (na příkladu Conseq Horizont Invest)

Jak na to | Jan Müller | 4. 1. 2012 | 16 komentářů

+138

Jan Müller ze serveru Malépeníze.cz odpovídá na otázky čtenářů Peníze.cz. Dnešní otázka se týkala konkrétní možnosti investice. Na konkrétním příkladu si tedy ukážeme, jak postupovat při rozhodování, zda konkrétní investice ano či ne, kde se informovat o prodejci finančního produktu a tak dále...

Začínáme podnikat: Zakládáme společnost s ručením omezeným

Jak na to | Michal Chleboun | 12. 12. 2011 | 1 komentář

+53

Kdo se nechce spolehnout na služby specialisty a nekoupí již existující firmu nebo si ji nenechá založit na míru, může ji založit sám. Ukážeme vám, že to není nic složitého. Stačí jen dodržet postup, v němž na sebe jednotlivé kroky navazují, a věnovat celému procesu čas. I když od doby, co je firma založena, až do okamžiku, kdy vznikne (o tom, jaký je v tom rozdíl, si přečtěte níž), uběhne několik týdnů, většinu času se naštěstí nebudete muset věnovat administrativě. Podstatnou část této doby zaberou lhůty, které mají jednotlivé úřady na to, aby se vyjádřily nebo vystavily potřebná potvrzení.

Jak na zápis do obchodního rejstříku

Články | Marek Zajíček | 22. 11. 2006 | 16 komentářů

+33

Zápis do obchodního rejstříku rozhodně není procházka růžovou zahradou. Poradíme vám, jak správě a efektivně postupovat, a to jak při podávání návrhu na zápis, tak návrhu na zápis změny již zapsaných údajů. Vysvětlíme si i veškeré údaje na formuláři, který k zápisu musíte použít, a podíváme se na to, jak dále s návrhem pracuje soud.

Převodník měn

Rozšířená verze kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services