Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Řítí se Španělsko do spirály smrti?

| rubrika: Co se děje | 11. 10. 2010 | 2 komentáře
Řítí se Španělsko do spirály smrti?
Může být Španělsko dalším státem EU, který bude následovat ekonomicky zbídačené Řecko? Takovou otázku si v poslední době klade stále více analytiků. Situaci Španělsku neulehčují ani alarmující prognózy významného ekonoma Josepha Stiglitze.

Špatné hospodářské výsledky Španělska jsou v posledních týdnech tématem mnoha analýz renomovaných světových ekonomických magazínů. Nutno dodat, že se v nich pohlíží na budoucnost této pyrenejské země velmi pesimisticky. Znepokojivé je rovněž stanovisko uznávaného ekonoma Josepha Stiglitze, jenž v doslovu své nové knihy Freefall, věnující se hospodářské krizi, upozorňuje na to, že by se Španělsko mohlo dostat do podobné spirály smrti, ve které se před deseti lety ocitla Argentina. Stiglitz, držitel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2001, vidí pro Španělsko nebezpečí především v možných útocích spekulantů.

Negativní vyhlídky potvrdil svým vyjádřením pro deníky El Mundo a El País také ředitel pro oblast kapitálových trhů Mezinárodního měnového fondu (MMF)José Viñals. Španělsko by podle něj mělo mít připravenu variantu B pro případ, že by se nepodařilo snižovat rozpočtový schodek podle dosavadního plánu. "Trhy mají nulovou toleranci pro všechno, co je spojeno s deficitem. Španělsko ho přislíbilo snížit. Pokud se objeví jakákoliv odchylka, bude muset vytvořit nutná opravná opatření, a to v co nejkratším čase," cituje čelního představitele MMF agentura Mediafax. Potvrzuje se tak, že státy, které se nacházejí pod drobnohledem trhů nemají jinou možnost a bezpodmínečně musí snižovat vysoké rozpočtové schodky. Nejvíce se to týká ohrožených ekonomik Irska, Portugalska, Řecka a právě Španělska.

Španělská vláda v současné době bojuje s vysokým rozpočtovým schodkem, který v roce 2009 dosáhl 11,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP). V letošním roce tak byla přijata opatření, jejichž cílem je v letech 2010 a 2011 snížit schodek o 15 miliard eur. Tato opatření se promítnou zejména na snížení platů státních zaměstnanců, zmrazení důchodů a zrušení porodného. Podle plánu vlády by rozpočtový deficit měl klesnout na šest procent HDP v roce 2011, pod tři procenta HDP by se měl pak dostat do roku 2013.

Světoví analytici se však obávají, že plány španělské vlády může zkomplikovat vysoká nezaměstnanost a nízký hospodářský růst. Proti plánovaným úsporám se totiž bouří odbory, které dokonce v září letošního roku uspořádaly generální stávku.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

11. 10. 2010 | 15:03 | Jan Dvořák

K tomu ještě po webu koluje report neznáměho autora poukazující na velké nersrovnalosti ve vývoji makroekonomických veličin Španělska a na pravděpodobné falšování údajů o HDP. více

11. 10. 2010 | 8:19 | souhlas soudruh

Ve spirále smrti -dluhové spirále je také ČR a vůbec celá EU. Nebo je tu alespoň jeden naivka a snílek, kromě nejlepšího bankéře světa Kalouska, který může tvrdit, že celkový dluh 1,5 bilionu Kč je splatitelný snížováním...více

Čtenáři také navštívili

30. 9. 2010 |  | 2 komentáře

Je na tom Řecko opravdu tak špatně?

První polovina roku byla silně poznamenána řeckou krizí. Média denně referovala o Řecku jako o nezodpovědné zemi, kterou brzy čeká bankrot. Jaké poučení si z dění v této zemi můžeme odnést?

17. 8. 2010 |  | 2 komentáře

Světová ekonomika zatáhnula za brzdu

Finančním trhům minulý týden vládl pesimismus. Z tohoto rozpoložení je nedostaly ani čísla o růstu ekonomiky eurozóny. Údaje z Ameriky totiž dávají tušit, že se růst už brzy zbrzdí.

27. 7. 2010 |

Život v zadluženém Řecku: lidé vědí, že jsou spoluviníci krize

Brutální šetření řecké vlády nese ovoce. Schodek státního rozpočtu se snižuje výrazně rychleji, než vláda původně plánovala. Na druhou stranu odrazuje firmy od investic a Řeky od většího utrácení za potraviny...

14. 7. 2010 |  | 1 komentář

10 důvodů, proč se vrátí recese

Vstoupili jsme do období podobného rokům 2007 a 2008, kdy se výhled na ekonomiku jevil velmi nadějně, ale několik indikátorů varovalo, že přijde velký pád.

4. 5. 2010 |  | 6 komentářů

Řecku od bankrotu jen půjčky, škrty a vyšší daně nepomohou

Předlužené Řecko budou v příštích třech letech udržovat při životě půjčky od zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu. Někteří ekonomové ale tvrdí, že i přes přísnou léčbu, se Řecku státní bankrot...

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Leasingová smlouva, Jistina, Vedlejší trh, vzdělávání, děti, školství, banky, ondřej šteffl, státní účast, Gorbačov, výnos fondu, jan bláha, kalkulačka čisté mzdy, fidelity investment grade bond, Wüstenrot stavební spořitelna, daň z příjmu, ceny služeb, Suzuki

1K67709, 1S65394, 1S65402, 5A57340, 1S65407

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK