Záporné úrokové sazby? Zvrácené ekonomické smýšlení

Jan Traxler | rubrika: Komentář | 4. 7. 2016 | 54 komentářů
Centrální banky jdou na ruku politikům. Záporné úrokové sazby ale ničemu nepomůžou, jen kupují Evropě pár let navíc.
Záporné úrokové sazby? Zvrácené ekonomické smýšlení

Evropa se potýká s nizoučkým růstem hrubého domácího produktu. Je za tím stárnutí populace, přebujelá byrokracie, růst daní a vysoký dluh. Soukromý sektor nezvládá uživit kynoucí sektor veřejný, který se tedy víc a víc zadlužuje.

Půjč mi a zaplať za to!

Aby jednotlivé země zvládaly platit aspoň úroky svých dluhů (o splacení dluhů samotných už nikdo ani neuvažuje), drží centrální banky už několik let úrokové sazby v okolí nuly. Tím umožňují vládám splácet starší dluhy novými, s nižšími úroky. A protože ani to nestačí, a hlavně nikdo by za normálních okolností nepůjčoval vládě peníze zadarmo, zavedly centrální banky záporné úrokové sazby a prostřednictvím různých programů nazvaných „kvantitativní uvolňování“ a podobně skupují ve velkém objemu z trhu všechny dluhopisy. A tak se – jako mávnutím kouzelného proutku – naše vlády můžou dál zadlužovat, ba centrální banka jim za to ještě zaplatí. Nově vyčarovanými penězi samozřejmě.

Tenhle stav už nějakou dobu trvá a centrální banky nás straší úrokovými sazbami čím dál víc pod nulou, je i mnoho soukromých a institucionálních investorů ochotno kupovat dluhopisy se zápornými výnosy. De facto tedy půjčovat státu – a ještě mu za to platit. Absurdita na entou. Žijeme v bizarním světě, kde nás centrální banky drží zcela v šachu a tvoří s vládou kartel nevídaných rozměrů.

Celá Evropa se zápornými výnosy dluhopisů 

Zdroj: Pension Partners

Někdo má v merku vaše prachy

Se znehodnocováním peněz si věděli rady antičtí Římané i sovětští bolševici. Dnes jejich praktiky přebírají ekonomové v centrálních bankách. Ideologie se změnila, cíl zůstává stejný – naše úspory.

Římané, bolševici a záporné sazby

Zvrácené ekonomické myšlení

Politikou nulových nebo záporných úrokových sazeb a skupováním dluhopisů se evropský problém jen prohlubuje a jeho řešení oddaluje. Nelze donekonečna žít na dluh z neexistujících peněz, které centrální banka kdykoliv vytvoří, aniž by to jednoho krásného dne všechno prasklo. Pokud tento kartel potrvá příliš dlouho, lidé ztratí důvěru v peníze a celý finanční systém.

Nehledě na to, že taková politika vede k vyššímu zadlužování i v soukromém sektoru, přičemž přestává podstatnou roli hrát rentabilita investice. Prostě a jednoduše – půjčit si lze dnes na všechno a velmi levně. To sice krátkodobě podpoří statistiky domácího produktu, ale z dlouhodobějšího pohledu je to – kontraproduktivní. Dluh je jen popohnaná spotřeba na úkor budoucnosti, a pokud není použitý na financování investice s vyšší rentabilitou, než jsou náklady na obsluhu dluhu, tak takový dluh nakonec ekonomiku brzdí. Záporné úrokové sazby podporují právě tento druh neproduktivního dluhu. To je velká chyba. Osvícenější ekonomové proto otevřeně kritizují centrální banky, že svou politikou způsobí více škody než užitku.

Politici a ostatní ekonomové už by konečně mohli pochopit, že není podstatné, jak rychle roste hrubý domácí produkt sám o sobě. Podstatné je, že posledních minimálně třicet let roste ukazatel HDP pomaleji než objem dluhu. To bude velmi těžké zvrátit. Udržitelný ekonomický růst nelze vykouzlit dalším zadlužováním – ani nízkými úroky, ani kvantitativním uvolňováním, ani vyšší inflací, ani devaluací měny. Udržitelný ekonomický růst musí stát na rostoucí produktivitě práce, na ničem jiném. Zvlášť v době, kdy se snižuje počet pracujících a roste počet lidí v důchodu, musí produktivita práce růst vysokým tempem, chceme-li, aby stoupala naše životní úroveň.

Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management

Přední český expert v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem na zisku. Zastánce dlouhodobých strategií s value přístupem. Preferuje investice, které generují pravidelný výnos a jejich hodnota dlouhodobě roste, tedy zejména kvalitní nemovitosti a dividendové akcie. Všechny jeho publikace najdete na www.finez.cz.

Kontakt: jan.traxler@finez.cz

Čekání na průšvih

Co dělat, aby produktivita práce začala růst rychleji? Pravý opak toho, co politické vedení u nás i v celé Evropě posledních dvacet let dělá. Jak může složitější daňový systém nebo víc papírování zvýšit produktivitu práce? Nijak, jen musí každá firma najmout dalšího zaměstnance na další papírování, takže ve finále toho firma na jednu odpracovanou hodinu vyrobí míň. Rok od roku v celé Evropské unii kypí byrokracie. Neznám jediného podnikatele, který by neměl hlavu k prasknutí z nových předpisů a formulářů.

Ruku v ruce s tím roste samozřejmě i agenda všech úřadů, tedy i počet lidí zaměstnaných ve veřejné sféře. Jak může ekonomickému růstu pomoct rostoucí počet státních úředníků? Nijak, ti nic neprodukují. Opět: v součtu za celou ekonomiku klesá produktivita práce.

Snad brexit otevře oči politikům v Bruselu i v Praze. Vůbec mě netěší, že se Evropská unie začíná rozpadat, ale v současné podobě je Brusel pro všechny členy Unie koulí u nohy, je potřeba to změnit. Stejně tak vlády jednotlivých zemí musí začít efektivně hospodařit a neplést se lidem pod nohy. V první řadě je potřeba budovat prostředí, ve kterém lidé mají chuť a motivaci podnikat, tedy přicházet s novými nápady, produkovat něco levněji nebo kvalitněji než konkurence. To je živná půda pro růst produktivity práce.

Bohužel mám obavy, že se stejně nic nezmění, dokud nepřijde skutečná krize. Centrální banky nám svou politikou kupují ještě pár let času, ale jednoho dne se tenhle systém zhroutí jako domeček z karet.

 

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-47
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 54 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 7. 2016 20:08

Autor už poněkolikáté se vás snaží obelhat, USA tak dokázaly snizit nezaměstnanost na 4,7%, Japonsko na 3%, takže ted je na řadě eurozóna, ktera má 10,1% .Jde o to euro oslabit k dolaru na kurz 1:1. Možná ještě více, aby se zastavil dovoz zboží z ciziny, a firmy mohly nabírat zaměstnance.Kurz měny je vlastně clo na zboží z dovozu, čim slabší měna, tim je dražší dovoz. Současne ale zeme zlevní pro turisty z ciziny, což také zvysi zaměstnanost. Dejme ECB čas na dostatečne oslabení-eura, a výsledky se dostaví, jako v ČR.

+36
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 7. 2016 16:51, Tomáš

Citace / 05.07.2016 12:05

Je vidět, že makroekonomii máte v malíku... :-)))


Vždyť je to pan Ladislav Konečný :-)

Zobrazit celé vlákno

-24
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (54 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Tomáš Prouza: Stát by měl víc podporovat start-upy

25. 6. 2016 | Monika Veselíková, Martin Vlnas | 9 komentářů

Tomáš Prouza: Stát by měl víc podporovat start-upy

„Máme spoustu geniálních IT start-upů, které jsou ve světě úspěšné. Stát by je měl podpořit,“ tvrdí v rozhovoru nový vládní koordinátor pro digitální agendu Tomáš Prouza.

Římané, bolševici a záporné sazby

8. 6. 2016 | Pavel Kohout | 18 komentářů

Římané, bolševici a záporné sazby

Se znehodnocováním peněz si věděli rady antičtí Římané i sovětští bolševici. Dnes jejich praktiky přebírají ekonomové v centrálních bankách. Ideologie se změnila, cíl zůstává stejný... celý článek

Očima expertů: To spoření nespoří! Kam s penězi

6. 5. 2016 | Ondřej Tůma | 11 komentářů

Očima expertů: To spoření nespoří! Kam s penězi

Spořicí účty nespoří a s úroky na termínovaných vkladech je to taky bída. Klasické spořicí produkty dnes nabízejí jen nepatrně víc než ten pověstný slamník. Ptáme se investorů, ekonomů,... celý článek

Očima expertů: Budeme bankám platit za to, že si u nich uložíme peníze?

18. 3. 2016 | Ondřej Tůma | 20 komentářů

Očima expertů: Budeme bankám platit za to, že si u nich uložíme peníze?

Centrální banky si hrají se zápornými sazbami. Blíží se doba, kdy se zápornými úroky přijdou i komerční banky na účtech běžných střadatelů?

K měnové intervenci. Lepší mít slabou korunu než ani korunu

25. 6. 2015 | Vlad Ender | 37 komentářů

K měnové intervenci. Lepší mít slabou korunu než ani korunu

Se slabší korunou vás možná nová televize vyjde na jedenáct místo desíti tisíc. Přináší ale vyšší pravděpodobnost, že na ni budete mít z čeho šetřit.

Partners Financial Services