Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Lákavá nabídka: Vyměňte svobodu za blahobyt

| rubrika: Komentář | 15. 8. 2014 | 21 komentářů
Liberálové se tak dlouho zaklínali konkurenceschopností, až jim ji jako hlavní téma ukradli příznivci vlády pevné ruky.
Lákavá nabídka: Vyměňte svobodu za blahobyt

Maďarský premiér Viktor Orbán vyhlásil v proslovu na Bálványoské letní univerzitě v rumunském Băile Tușnad (maďarsky Tusnádfürdő) válku liberalismu: „[S]polečnosti postavené na liberálnědemokratickém principu státního uspořádání nebudou v následujících desetiletích moci udržet si svoji konkurenceschopnost ve světě a mnohem spíše budou zatlačeny do pozadí,“ zní patrně nejdůležitější část projevu, který vyšel komplet přeložený na Echo24.

Není jasné, co přesně si Orbán představuje pod liberalismem: v obžalobě plácá dohromady volný pohyb kapitálu i demotivující sociální dávky. Zato je zřejmé, čím ho chce nahradit: „[D]nes je šlágrem v myšlení téma pochopení těch systémů, jež nejsou západní, nejsou liberální, nejsou liberálními demokraciemi a snad ani demokraciemi, a přesto činí národy úspěšnými,“ říká a zmiňuje Singapur, Čínu, Indii, Rusko a Turecko.

NESPOLÉHEJTE NA NÁHODU!

Nechte si od nás zdarma zpracovat návrh optimálního pojištění majetku a domácnosti

V Ušetři.peníze.cz dokážeme mnohem víc. Přesvědčte se sami.

Asijské hodnoty pro východní Evropu

První české reakce se nesou v očekávaném duchu: všichni jsme četli Fareeda Zakariu, a proto víme, že jediným receptem na prosperitu je liberální zřízení, dělba moci a tak dále. „Nejbohatšími a nejmocnějšími zeměmi světa jsou totiž právě ony Orbánem opovrhované liberální demokracie Západu,“ píše Vít Kučík na Pravém břehu, a Martin Weiss na Echu připomíná úspěch liberálního Švédska, Kanady nebo Nového Zélandu. Mají pravdu, ale zároveň ukazují bídu současného liberálního myšlení: „konkurenceschopnost“ a „úspěch“ jako by už byla jediná měřítka srovnání a hlavní politické cíle. Navíc je i liberálové používají převážně tak jako Orbán: píšou o národní konkurenceschopnosti a národním úspěchu.

Na Spojených státech, které právě Zakariovi a jiným autorům slouží jako vzor liberálnědemokratického uspořádání, je přitom z liberálního pohledu báječná jedna věc. Jejich zakladatelé nebudovali národ, který má být úspěšný a konkurenceschopný, ale zemi, ve které si lidé budou moct žít v rámci možností svobodně po svém. Mezinárodní ekonomický úspěch přišel až o mnoho desetiletí později jako vedlejší produkt.

Všimněte si ostatně, kolik lidí v liberálních zemích vlastně nestojí o úspěch a konkurenceschopnost. Kolik Kanaďanů, Švédů a Novozélanďanů chce pracovat co nejméně a radši trávit čas zcela neproduktivně s blízkými, péct si vlastní chleba, nevlastnit auto. Někteří se soudí s úřady, protože nechtějí mít pod okny dálnici nebo přehradu. S ničím takovým se „ne liberální státní zřízení“ zalamovat nemusí: „centrálním elementem organizace státu“, jak tomu říká Orbán, už není „sledování osobního štěstí“ z amerického vyhlášení nezávislosti, ale „národní úspěch“. Ministr vydal vyhlášku, pracuje se. Úředník orazítkoval, staví se.

Taky proto jsou v posledních letech tak úspěšné a konkurenceschopné právě ty asijské státy, které sice opustily totalitní zřízení a centrálně plánovanou ekonomiku severokorejského střihu, zároveň ale jednu pevnou ruku drží nad životy občanů a druhou nad „národními šampiony“, obřími podniky propojenými se státem. „[N]ahlas se zaklínejte důležitostí volného trhu, ale potichu zemi dál řiďte dirigisticky,“ popisuje „špinavé tajemství“ asijských tygrů Joe Studwell v knize How Asia Works.

Anketa

Čeká nás v brzké době autoritativní vůdce, který ve jménu blahobytu bude omezovat svobodu?

Svoboda je víc

Většina států zmiňovaných Orbánem i Studwellem ekonomicky roste a jejich mladá generace má teď jistotu, že si toho bude moci v životě koupit víc než jejich rodiče. Tu jim třeba mladí Maďaři můžou závidět. Byla by ale chyba začít od Asie opisovat.

Problém „kapitalismu s asijskými hodnotami“ není to, že by nebyl konkurenceschopný. Když se nemusíte zalamovat s novináři, opozicí, ústavním soudem, mezinárodními závazky a občanskými právy a svobodami – to všechno Orbána už několik let obtěžuje –, dá se čekat, že toho vyrobíte a postavíte víc a rychleji, než když vás zpomalují klapky a pojistky.

Problém kapitalismu s asijskými hodnotami je, že tenhle druh konkurenceschopnosti míří ve spirále dolů. Vždycky se totiž v Asii nebo Africe najde nějaký paša, který ve „své“ zemi bude ještě míň liberální, a tím ještě konkurenceschopnější.

Orbán si vybral závod ke dnu. Maďarsku můžeme popřát hodně štěstí v boji s Ázerbajdžánem a Angolou. Pokud mu ale budeme dál školometsky připomínat „pana Zakariu“ a jeho liberálnědemokratický recept na úspěch a konkurenceschopnost, s prvními (makro)ekonomickými úspěchy Orbánovy vlády pevné ruky si sami naběhneme na autoritářské vidle.

Lepší mantra: svoboda je důležitější než konkurenceschopnost, právo sledovat osobní štěstí je důležitější než národní úspěch. Volnost obvykle vede k prosperitě, ale i kdyby se tak nějakou dobu nedělo, svobody a práva si vzít nenecháme.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+36
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 8. 2014 10:38, Horac

Podle mě se dá svoboda měřit podle výše konta :) Bohatý člověk si může dělat skoro cokoliv a žít kdekoliv, kdežto chudý člověk si může akorát myslet, že je svobodný, ale prakticky nemůže dělat nic.

Reagovat

 

+11
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 8. 2014 12:41

Akceptujete toleranci totalitniho rezimu,to je ve stredni Evrope nepripustna premisa.

Odstrhujte se se svymi nazory na Kubu,tam vam bude hej.

Reagovat

 

-3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (SpookY 15. 08. 2014 20:54)

Další příspěvky v diskuzi (21 komentářů)

16. 9. 2014 | 10:44 | Ola

Azerbajdžán? vyspělá, bohatá země, kam se na ní hrabeme... více

16. 9. 2014 | 10:44 | Ola

Azerbajdžán? vyspělá, bohatá země, kam se na ní hrabeme... více

21. 8. 2014 | 6:38 | H

Svoboda nás všechny spojuje v tom, že si s ní můžeme naložit, jak právě chceme. A to je hodnota nevyčíslitelná. Ať si blahobyt nechají. A jestli si nás v budoucnu Asie bude chtít zotročit, tak Svobodo stůj při nás. více

20. 8. 2014 | 12:06

Sorry pane Plesko, ale pokud podporujete pravo placat tu ultralevicove nazory, tak je to podivna logika,nemyslite ? více

18. 8. 2014 | 21:36 | Gabriel Pleska

Milý nepodepsaný. Tenhle článek je výborný komentář s ekonomickým tématem. A protože nechceme být jako bolševické svině, necháme tu mluvit každého. Dokud to dokáže bez agrese vůči ostatním. Tečka. více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Hypoteční zástavní list, Ex post, Penzijní fond, o2, operátoři, daňové úniky, ochrana spotřebitele, zákon o elektronických komunikacích, widgety, Adam Hamilton, 403/2009 Sb., Finnex Praha, Linda Vavříková, osvobození od daně, Osobní účet Absolvent, Rámcová dohoda o práci na dálku, Herbert Simon, RSJ

3S20028, 4AU5662, 1S00011, 1U22017, 3AU7184, 2A51288, 2S44024, 1J98294, 1S95683, 1U82851, 1M77136, 1Z89355, 2P04704, 1Z89356, 1A99113

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK