Pavel Kohout: Úvahy střízlivého optimisty

Před časem napsal jeden čtenář pod můj text příspěvek zhruba v tomto smyslu: „Pan Kohout určitě ví a chápe, jak je všechno v pytli, jak světová ekonomika směřuje do úplného úpadku a zmaru, a přesto píše takové nesmyslně optimistické články, není to divné?!“
Pavel Kohout: Úvahy střízlivého optimisty

Ačkoli je to již řada měsíců, stále cítím dluh. Navíc diskrepance postupně narůstá, takže je zřejmě namístě věci objasnit.

Za posledních dvanáct měsíců akciový index Dow Jones posílil o 19,45 procenta. Německý index DAX dokonce o 22,53 procenta. Britský FTSE 100 trochu zaostával s 15,9% růstem.

Byl tedy můj optimismus oprávněný? Ano, myslím, že ano.

Vznikající trhy: Z pětkařů přes noc premianty?

Nejsem ovšem optimistou univerzálního typu. Nemám rád emerging markets, a to tak, že chronicky a dlouhodobě. Jsem ochotný je přijmout jen v rámci povinné diverzifikace, v relativně malém množství a to ještě nerad.

Proč? Emerging markets znamená „vznikající trhy“. Proč tyto trhy vznikají až dnes? Proč nevznikly už před sto lety? Protože tyto státy velmi dlouho dělaly něco velmi špatně. Čína, Indie, Rusko, Brazílie a další země dlouho trpěly všemi možnými typy špatných hospodářských politik. Od komunismu před indickou byrokracii až po latinskoamerickou korupci. Proto tyto státy byly chudé. Vlastní vinou.

A náhle se stal zázrak. Pár tržních reforem a donedávna chudé země začaly bohatnout. Investoři celého světa si toho všimli a zamilovali se. Kdekdo si vzal statistiky čínského HDP a začal prognózovat metodou prodlužování křivek: V roce 2030 Čína předběhne Spojené státy. Ne, již v roce 2020, když křivku růstu extrapolujeme trochu jinak.

Všichni rádi zapomněli, že když emerging markets trpěly určitými problémy po dlouhé desítky let, je velmi nepravděpodobné, aby tytéž problémy zmizely během několika málo let. Svévole vlády, byrokracie, kleptokracie, nezodpovědnost a nesolidnost na všech úrovních, toto vše jsou faktory, které nezmizí jen tak. Za rok, za dva, ani za dvacet let.

Pavel Kohout

Pavel Kohout je autorem knih o investování, např. Peníze, výnosy a rizika a Investiční strategie pro třetí tisíciletí, a makroekonomii, např. Finance po krizi. Publikuje v řadě českých a zahraničních médií. Je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a byl členem Poradního expertního sboru (PES). V roce 2007 spoluzaložil finančněporadenskou společnost Partners Financial Services, v níž působí jako ředitel pro strategii. 

V nedávné době vyšla Pavlu Kohoutovi kniha Úsvit s jeho návrhem nové české ústavy. Důvody k jejímu sepsání popisuje v dvoudílném rozhovoru pro Peníze.cz

Příznaky bubliny

Emerging markets byly v posledních letech velkou módou. To je další důvod k pesimismu. Čím větší počáteční nadšení, tím větší prostor pro zklamání. A zklamání je vidět: za poslední tři roky index MSCI Emerging Markets nepřinesl žádné výnosy (zato hodně volatility), index vyspělých trhů MSCI World posílil o téměř 40 procent v dolarovém vyjádření. Nůžky se přitom stále rozevírají.

Dobrá. Ale nedostihne realita i vyspělé trhy? Není růst amerických, britských a německých akciových indexů také jen bublinou, která je vyhnána částečně naivním optimismem a částečně tištěním nekrytých peněz?

Pokud bychom šli úplně do důsledků, museli bychom za bublinu označit nejen celou lidskou civilizaci, ale i vznik Sluneční soustavy, naší galaxie a vesmíru vůbec. Nicméně finanční bublinu lze poznat celkem bezpečně podle určitých signálů:

  • Akciová bublina se vyznačuje vysokým počtem primárních emisí během krátkého období, přičemž mnohé společnosti mají ztráty místo zisků a některé mají i zanedbatelné nebo dokonce žádné tržby.
  • Úvěrová bublina je typická dvojciferným růstem objemu úvěrů během roku, přičemž velký díl úvěrů jde do projektů pochybné návratnosti nebo domácnostem s nízkou kreditní kvalitou.

Akciovou bublinu západní svět zažil naposledy na přelomu let 1999/2000. Úvěrová bublina je čerstvější zkušenost, její následky doposud trvají. Zejména v Irsku a v latinskoevropských zemích.

Anketa

Jak se jistíte vy?

Akcie jako štít

Nicméně nic nenasvědčuje názoru, že nová bublina se nafukuje právě nyní. Zprávy o kvantitativním uvolňování mohou udělat dojem na laika, mohou jej dokonce vyděsit, ale bezdůvodně. Statistiky růstu měnové zásoby v USA, Británii i v jiných západních zemích zůstávají klidné. Obavy z hyperinflace nejsou namístě. A i kdyby k ní došlo, pro akciové investory by to mohlo být jen dobře. Historicky nedávné latinskoamerické zkušenosti ukazují, že akcie skutečně fungují jako štít proti vysoké inflaci. Když inflace v Brazílii nebo v Argentině vygumovala úspory střádalů a prakticky zrušila dluhopisy, byly to akciové burzy, které zaznamenávaly dvojciferné reálné (dolarové) výnosy rok co rok.

Takže závěrem – situace světové ekonomiky a trhů možná není ideální. Ale ideální nebyla nikdy v historii. A pokud se zdálo, že se blíží k ideálu, šlo o iluzi, která se záhy ukázala být falešnou.

Celkem vzato, nemáme se na co stěžovat. Bylo i mnohem a mnohem hůř. Možná ještě bude, ale ne hned. Úplný zmar a úpadek Západu se odkládá na neurčito.

 

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+25
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Podprsenky a krize

30. 6. 2013 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Podprsenky a krize

Nedosti bylo ještě barvitých líčení strašlivých dopadův krize ekonomické na životy sprostého lidu. Reprodukujeme proto hlášení našeho velmi zvláštního zpravodaje ze Španělska. Četli... celý článek

Investiční chyby: Milujete jednoduché příběhy. Jako je ten o emerging markets

12. 6. 2013 | Martin Tománek | 1 komentář

Investiční chyby: Milujete jednoduché příběhy. Jako je ten o emerging markets

Dnešní investiční chyba má co do činění se všemi třemi předchozími. Strhující investiční příběh vám může odvyprávět expert, můžete ho slyšet předávaný šeptandou. A pak mu uvěříte a... celý článek

Analýza: Afrika pro drobné investory? Jen tak na okraj

3. 6. 2013 | Jan Traxler | 9 komentářů

Analýza: Afrika pro drobné investory? Jen tak na okraj

Africký kontinent skýtá obrovské investiční příležitosti. Také drobní investoři mají dnes možnost investovat v Africe prostřednictvím fondů, fondů obchodovaných na burze nebo certifikátů.... celý článek

Richard Sulík: Pravicový volič je inteligentnější

6. 5. 2013 | Martin Vlnas | 19 komentářů

Richard Sulík: Pravicový volič je inteligentnější

Richard Sulík na sebe výrazně upozornil na začátku tisíciletí jako architekt slovenské daňové reformy. Podle jednoho tamějšího politika ostatně „jeho“ rovná daň byla „nejlepší bezplatná... celý článek

Analýza: Nový investiční hit? Frontier markets

27. 4. 2012 | Jan Traxler | 5 komentářů

Analýza: Nový investiční hit? Frontier markets

Čína, Indie, Brazílie… to jsou v současné době pro investory nejoblíbenější trhy. Daleko větší růstový potenciál však skýtají méně rozvinuté trhy označované jako frontier markets. Jak... celý článek

Partners Financial Services