Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Stát si může půjčovat i na výplatu sociálních dávek, tvrdí skoro polovina Čechů

| rubrika: Co se děje | 16. 3. 2010 | 2 komentáře
Stát si může půjčovat i na výplatu sociálních dávek, tvrdí skoro polovina Čechů
Výše českého státního dluhu Čechy děsí a dost se jich bojí i státního bankrotu, hlásí poslední průzkum veřejného mínění agentury Ipsos Tambor pro Fórum Zlaté koruny. Jenže v jiném výzkumu Češi tvrdí, že je přijatelné, aby si stát půjčoval skoro na cokoliv.

Lepší budoucnost pro obyčejné lidi slibuje Česká strana sociálně demokratická před letošními volbami. Přeloženo do řeči čísel – stát bude ve velkém rozdávat desítky miliard navíc a spoléhat se, že snad někde sežene peníze na financování těchto výdajů. Kromě toho sociální demokraté horečně slibují, že budou rychlost zadlužování českého státu razantně snižovat. Ekonomové a racionálně uvažující lidé namítají, že obojí zároveň splnit nelze. Přesto socialisté vévodí všem předvolebním průzkumům. Jak to? Na to odpovídají zase jiné výzkumy veřejného mínění.

Spotřebitelské chování v době krize

Skoro tři čtvrtiny Čechů se bojí, že do pár let se Česko dostane na pokraj státního bankrotu , zjistil průzkum agentury Ipsos Tambor zpracovaný pro dnešní Fórum Zlaté koruny . Ministerstvo financí uvádí, že na konci loňského roku se státní dluh vyšplhal na 1,178 bilionu korun. Jen letos na úrocích stát zaplatí zhruba 70 miliard korun. To je čtvrtý největší výdaj státního rozpočtu. V příštích letech si vláda hodlá půjčit kvůli vysokým schodkům státního rozpočtu další stovky miliard korun.

Možná i proto pro 88 procent lidí představuje státní dluh velmi závažný či závažný problém, ukázal nedávný výzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Tato čísla by měla naznačovat, že na rozhazovačné sliby by čeští voliči slyšet neměli.

Jenže stejný průzkum CVVM dokládá, že Čechům zadlužování zjevně zase až tak nevadí. Podle 43 procent dotázaných je přijatelné, aby si stát půjčoval na vyplácení sociálních dávek. To jsou lidé, které socialisté nejspíš bez problémů osloví. Ve větší míře tento důvod zadlužení zmiňovali lidé se špatnou životní úrovní, uvádějí autoři výzkumu.

Mezi další přijatelné důvody k zadlužování státu Češi uvádějí výdaje na vytváření nových pracovních příležitostí, investice do školství a vzdělávání, do dopravní infrastruktury či do zlepšování životního prostředí.

Spotřebitelské chování v době krize

Hospodaření státu někteří čeští politici a média rádi přirovnávají k hospodaření domácnosti. Ve vztahu k vlastnímu rodinnému rozpočtu jsou Češi ovšem mnohem přísnější než k rozpočtu státu. Očekávají, že se jejich finanční situace v příštích měsících nezlepší nebo mírně zhorší. Bojí se, že přijdou o část příjmů. Ve srovnání s průzkumem Ipsosu z loňského září se ztráty zaměstnání bálo 26 procent dotázaných, nyní je to 54 procent respondentů. Odpovědí domácností na tuto nejistotu je razantní šetření a nikoli zadlužování. ( Spočítejte si, co s vašimi rodinnými příjmy udělá ztráta práce )

Snižovat výdaje se letos chystá 66 procent Čechů. Omezují nákupy značkového zboží. Z 23 na 48 procent vzrostl od loňského podzimu počet těch, kteří stále více hledají při nákupech slevy. Domácnosti hodlají letos šetřit na dovolené, spotřební elektronice, oblečení, vybavení domácnosti či kultuře. Více je i těch, kteří sníží výdaje na potraviny či léky. Platí, že omezovat výdaje chtějí více ženy než muži.

Spotřebitelské chování v době krize

Více než polovina Čechů se bude letos ve volbách rozhodovat mimo jiné podle toho, jaké recepty na oživení ekonomiky a deficit státního rozpočtu jednotlivé strany nabídnou. Zatím stejný podíl (15, resp. 14 %) respondentů věří programům sociální demokracie a ODS. Třetí nejdůvěryhodnější stranou, pokud jde o boj s recesí a deficitem, je TOP 09. To však jsou výsledky, které agentura Ipsos získala ještě před tím, než sociální demokraté začali oficiálně slibovat lepší budoucnost.

Která strana podle vás dokáže sestavit vyrovnaný státní rozpočet? Podělte se o názor.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-153
Ano
Ne

Diskuze

12. 4. 2010 | 20:32 | icttort

Tento problém se netýká žádné "strany". Problém je pevně zakotven v myšlení lidí a týká se celé západní civilizace, která si zvykla na neustále se zvyšující "standard" hnaný technickým pokrokem - což se musí nevyhnutelně...více

18. 3. 2010 | 14:13 | potulný bojovník

Odpověď : žádná strana. Tady nejde o politický problém, ale technický. Nedostatek a bankroty jsou doslova matematicky zabudované do systému, a vždy budou existovat ve společnosti chudáci- daňoví nevolníci - otroci systému,...více

Čtenáři také navštívili

1. 3. 2010 |  | 10 komentářů

Kdo doplatí na možnou krizi státních dluhopisů? Je vás dost.

Na případný růst výnosů českých státních dluhopisů z důvodu pokračujícího zadlužování státu by doplatily zejména penzijní fondy, dluhopisové fondy, IŽP a KŽP.

4. 1. 2010 |  | 12 komentářů

Neslavný konec ambiciózního plánu na reformu českých penzí

Bez penzijní reformy si bude muset Česko už brzy na vyplácení důchodů půjčovat. Do roku 2050 si takto půjčí dva roční hrubé domácí produkty. Zatím poslední pokus o reformu důchodů z dílny ODS se zastavil...

23. 12. 2009 |  | 3 komentáře

Podívejte se: Česko se za rok vrátilo v čase o tři roky

Stačil jeden rok, aby se Česko v ekonomickém vývoji propadlo o tři roky zpět. Tuto ztrátu bude dohánět jen pomalu a na původní dráhu rychlého růstu se možná už nikdy nevrátí.

2. 12. 2009 |  | 11 komentářů

Berete si dnes hypotéku? Za pár let se vám kvůli státu může pořádně prodražit

Dluh českého státu rychle roste. Pokud s tím politici v dohledné době nic neudělají, odnesou to třeba lidé, kteří si dnes berou hypotéky za slušné úrokové sazby. Za pár let budou platit měsíčně o tisíce...

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Budoucí kupní smlouva, Skalpování, Operační efektivnost, jaderná energie, finanční poradenství, nákupy, franšízy, partners, demografický vývoj, platina, kaše, odliv kapitálu, odúmrť, valorizace penzí, psychologie investování, X Energie, ethanol, Gina Raimondová

3AT2336, 3Z65322, 1T46659, 4AS7283, 3AT2336

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK