Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

„Terminátorovi“ docházejí peníze

| rubrika: Co se děje | 9. 7. 2009
„Terminátorovi“ docházejí peníze
Nepříjemné důsledky světové finanční krize letos dolehly i na terminátora, respektive kalifornského guvernéra Arnolda Schwarzenegera. Rozpočet jeho státu se nyní ocitá v těžkém deficitu z mnoha důvodů. Je docela možné, že situaci nevyřeší ani terminátor a bude muset na pomoc přijít i prezident Barack Obama.

Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger vyhlásil stav finanční nouze, protože v jeho zemi se nepodařil včas schválit rozpočet na nový fiskální rok a státu docházejí prostředky k placení jeho závazků. Díky tomu bude země v rozpočtovém provizoriu a kalifornští zákonodárci mají na schválení rozpočtu lhůtu 45 dní. Odhad deficitu rozpočtu pro nový fiskální rok počínající letošním 1. červencem byl zvýšen z 24 miliard amerických dolarů (USD) na 26 miliard USD.

Do takto kritické situace se nejlidnatější americký stát přitom dostal jen pět měsíců potom, co byly schváleny výdajové škrty a zvýšení daní. Bez takového opatření by nyní situace slunného státu ze západního pobřeží byla ještě horší. Momentální nedostatek hotovosti hodlá Schwarzenegger řešit mimo jiné vydáváním dlužních úpisů. Jejich akceptaci bankami hodlá kalifornský guvernér zabezpečit jednáním s bankovními domy. Emisí dlužních úpisů chce guvernér získat 3,4 miliardy amerických dolarů z celkových 14,3 miliard amerických dolarů, které stát plánuje vydat ještě v červenci.

Deficit rozpočtu Kalifornie

Údaj pro fiskální rok 2009/2010 je pouze odhadem guvernéra

Investorům se Kalifornii ale příliš půjčovat nechce. Důkazem jejich neochoty je i pokles cen jí emitovaných dluhopisů (splatnost v roce 2037) od 12. května a to o 15 procent. Díky tomu se investory požadovaný výnos z těchto dluhopisů vyšplhal až na 6,31 procenta ročně. Vzrostl i díky tomu, že agentury jako Fitch, Moody`s a Standard&Poor`s snížily nebo avizovaly budoucí snížení ratingů dluhů Kalifornie. Prvně zmíněná agentura k tomu přistoupila 25. června a kalifornský rating se teď nachází na úrovni A-. Státní dluh 59 miliard amerických dolarů je druhou zmíněnou agenturou hodnocen jen pět úrovní nad neinvestičním stupněm.

Guvernér také zkrátil 200 000 státních zaměstnanců pracovní měsíc o tři dny a ti tak většinu pátků zůstanou doma bez nároku na plat. Schwarzenegger odmítl zvyšování daní a chce jít tedy cestou snižování výdajů. To se nelíbí zákonodárcům zvoleným za Demokratickou stranu prezidenta Baracka Obamy. Ti by naopak chtěli daně zvýšit, aby propad výdajů státu nebyl tak silný. Argumentují i tím, že mezi lidmi je řešení pomocí zvýšení daní populární. Před 17 roky došlo za podobné situace k omezení poskytování zdravotních a pečovatelských služeb. Tehdy lidé nedostali žádný plat po celé týdny a byli nuceni žít z úspor nebo na dluh.

Příčinou současné situace je samozřejmě celosvětově zuřící krize. Lidé omezují výdaje, podnikům klesají zisky, a stát tak vybere méně na daních všeho druhu. Za 11 měsíců minulého fiskálního roku byly daňové příjmy státu nižší o 13 miliard amerických dolarů (klesly na 73 mld. USD) než ty plánované. Naopak vlna propouštění si žádá vyšší výdaje na podpory v nezaměstnanosti a jiné podobné dávky. Deficit rozpočtu tak díky tlaku ze dvou stran logicky rychle roste. S problémy podobného typu se v současnosti potýká velká většina států včetně České republiky. Většinou ale není situace tak kritická jako v Kalifornii. Možná si to vyžádá zásah americké federální vlády v čele s prezidentem Obamou. Přeci jen je Kalifornie možná až příliš velká, aby jí Obama nechal napospas republikánskému „Terminátorovi“.

Autor je analytik společnosti X-Trade Brokers

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-2
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Čtenáři také navštívili

18. 6. 2009 |

Obr GM prodal SAAB trpaslíkovi

Obří americká automobilka General Motors prodala švédskou automobilku SAAB firmě se 45 zaměstnanci. GM se však od SAABu úplně neodstřihne. Bude mu nadále poskytovat architekturu vozů a technologii motorů.

8. 6. 2009 |  | 1 komentář

Největší průmyslový krach v dějinách USA: General Motors

V pondělí podala největší americká automobilka General Motors návrh na zahájení bankrotového řízení podle Kapitoly 11 amerického bankrotového zákona. Teď jí čeká rozprodej majetku, aby uspokojila věřitele...

4. 6. 2009 |

Zrození Merrill Lynch: Věrozvěst, který naučil Američany kupovat akcie

Rozhodl se, že naučí Američany kupovat akcie a spasí tak zkomírající akciový trh. Jenže Charles E. Merrill šel ještě dál. Učil investovat ženy, kterým byl do té doby svět akcií a dluhopisů téměř zapovězen....

28. 4. 2009 |  | 2 komentáře

Británie zažila největší pokles HDP za 30 let

Od druhé světové války se nestalo, aby britská ekonomika klesala dvě čtvrtletí za sebou o více než jedno procento. Až do letošního jara. Celkový letošní propad se bude podle odhadů pohybovat kolem čtyř...

15. 4. 2009 |  | 2 komentáře

Japonsko bojuje s recesí za cenu obřích dluhů

Japonská vláda odsouhlasila další fiskální stimul, který kritizovali již předem evropští představitelé. Japonský premiér se nechal slyšet, že potřebě vládní pomoci ekonomice nejspíše nerozumějí.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

ISIN, Průměrný produkt výrobního faktoru, Odvětvová analýza, brexit, energetická soběstačnost, platební karty, banky, energetický regulační úřad, společenské třídy, burzovní statistiky, Nobelova cena za ekonomii, TradeFinder, prazdroj, investiční sazba, soukromý sektro, zfalšování, Bonusový vklad, kombinace úvěru

2SC6768, MARTIN83, 8S47047, 8S47045, 6U52429

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK